Autosampler Syringes
Syringes for gas chromatography (GC), liquid chromatography (LC) and HPLC autosamplers; includes fixed-needle and removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
- (20)
- (2)
- (18)
- (26)
- (2)
- (140)
- (14)
- (43)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (19)
- (40)
- (5)
- (1)
- (36)
- (62)
- (15)
- (33)
- (4)
- (34)
- (1)
- (1)
- (55)
- (64)
- (82)
- (6)
- (10)
- (44)
- (7)
- (2)
- (27)
- (4)
- (52)
- (69)
- (106)
- (2)
- (1)
- (49)
- (2)
- (3)
- (1)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (12)
- (4)
- (5)
- (15)
- (15)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (92)
- (2)
- (10)
- (16)
- (10)
- (16)
- (260)
- (1)
- (1)
- (1)
- (121)
- (7)
- (4)
- (75)
- (218)
- (11)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (31)
- (15)
- (8)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (14)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (19)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (6)
- (16)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
Filtered Search Results
SGE Valco ™ Microvolume Syringe, Fixed Needle, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Rheodyne and Valco Valves
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Rheodyne and Valco Valves |
| Product Type | SGE Microvolume Syringe |
| Needle Point Style | Blunt |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE MicroVolume Syringes, Standard Plunger
Equipped with bevel tip needles, designed for optimum septum penetration and to prevent septum coring
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Description | Standard Plunger |
| Product Type | SGE Microvolume Syringe |
| Connection Type | Fixed |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
| Needle Gauge | 25 G |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Plunger-Protected Syringe, Removable Needle (RN)
With a Bevel Tip, Stainless Steel Needle
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | SGE Plunger-Protected Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
| Needle Gauge | 26 G |
Thermo Scientific™ GC SMART Syringes for TriPlus™ RSH SMART Autosampler
Use these GC syringes embedded with an ID chip to track part and lot numbers, usage, and history to increase data confidence and ensure system compliance.
Hamilton™ 1000 Series Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes the gas exchange in GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 200 psig (13.8 bar) |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Bevel |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.0283 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.0161 in. |
| Product Line | Hamilton |
| Needle Point Number | 1 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | CTC, LEAP |
| Product Type | SGE Autosampler Syringe |
| Connection Type | Cemented |
| Needle Point Style | Cone |
| Quantity | 1 Ea. |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
Thermo Scientific™ Standard Fixed Needle Syringes for Rheodyne/Valco™ Injectors
Thermo Scientific™ Standard Fixed Needle Syringes for Rheodyne/Valco Injectors offer easy, accurate and reproducible manual injections.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Injector |
| Product Type | HPLC Autosampler Syringe |
Thermo Scientific™ 50μL PTFE Luer-Lok, Gas-Tight Syringe
Thermo Scientific Luer Syringes offer easy, accurate and reproducible injections for a variety of volumes.
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Needles for RN Syringes (Cone Tip)
For easy replacement of needles that get damaged in the field. Needle is seated at zero graduation mark.
| Product Type | SGE Needles |
|---|---|
| Needle Point Style | Cone |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Plunger-Protected Syringe, Fixed Needle
Extended protection tube from top of the flange to help prevent plunger bending during injection
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | Plunger-Protection Syringe |
| Connection Type | Fixed |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Needle Point Style | Bevel |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
| Needle Gauge | 26 G |
MilliporeSigma™ Supelco™ Syringes Fitted with Luer Lock Valve
Feature an interference fit between the plunger tip and the barrel to improve the syringe's gas sealing properties
| Accuracy | ± 1% |
|---|---|
| Description | Pre-fitted with Luer Lock Valve |
| Product Type | Syringe |
| Connection Type | Luer Lock, Kel-F Luer Cones |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger) |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ 100μL PTFE Luer-Lok, Gas-Tight Syringe
Thermo Scientific Luer Syringes offer easy, accurate and reproducible injections for a variety of volumes.
Hamilton™ Microliter™ Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with liquid injection
| Needle Point Number | 1 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Length (Metric) Needle | 43 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Cone |
| Length (English) Needle | 1.71 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 700 Series Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Agilent/HP 7670, 7671, and 7672 Autosamplers