Bottles
Bottles are often used for the storage and distribution of chemicals, solvents and other liquids and powders. Bottles are produced in many popular styles, including Boston rounds, packers, and wide and narrow-mouth rounds.
Clear glass bottles provide for maximum visibility of their contents, while amber glass blocks UV rays and is excellent for light-sensitive materials, while plastic-coated glass contains its contents when broken for enough time to properly dispose.
Lab bottles are most often used for chemicals, solvents, and other liquids. Bottles typically have an opening that is smaller in diameter than the rest of the container. Bottles are available in specific shapes, like Boston rounds, packers, square, media, and other specialty styles. Bottles may be made from glass (clear or amber), natural or colored plastics, plastic-coated glass, and sometimes metal.
Choose clear glass or natural plastics for maximum visibility and amber-tinted glass and plastic for light-sensitive materials. Most bottles are sold with attached or separate closures, and can be sterilized, clean, or otherwise processed for specific applications.
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Amber HDPE Narrow-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect light-sensitive materials during sampling, shipping or storage
| Certifications/Conformité | U.S. Pharmacopoeia 661 |
|---|---|
| Couleur | Amber |
| Matériau | HDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
Fisherbrand™ Leakproof HDPE Wide-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Rigid, translucent bottles.
| Couleur | Translucent |
|---|---|
| Matériau | HDPE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Polypropylene Copolymer (PPCO) Wide-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Higher temperature resistance than LDPE or HDPE
| Couleur | Translucent |
|---|---|
| Matériau | PPCO |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Matériau du bouchon | PPCO |
Fisherbrand™ Reusable Glass Media Bottles with Cap
Feature clear (natural), drip-free, replaceable polypropylene pour ring.
| Certifications/Conformité | ISO 4796 |
|---|---|
| Type de produit | Media Bottle |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Borosilicate Glass (3.3) |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Blue |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Diamètre (impériale) intérieur de col | 1.18 in. |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Media and Reagent Storage,Holding and Dispensing Fluids,Chemical Storage |
| Couleur | Clear |
| Stérilité | Non-sterile |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 30 mm |
| Taille du bouchon | GL 45 |
| Graduated | Yes |
| Comprend | Screw Cap, Pouring Ring |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Narrow-Mouth HDPE Lab Quality Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store, ship and package liquids with these highly reliable, lab-quality bottles, specifically designed for long-term demanding lab use.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Couleur | Translucent |
| Description | Lab Quality Narrow-Mouth Bottle |
| Joint de fermeture | Unlined |
| Matériau | HDPE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Natural |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Narrow |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Unitary™ LDPE Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dispense contents without tipping or shaking by using these LDPE wash bottles, designed with a wide mouth for faster, easier filling.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Couleur | Translucent |
| Description | LDPE bottle/tubulation |
| Type de produit | Wash Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Graduated | No |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Cylindrical |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Large Wide-Mouth HDPE Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choose these large, wide-mouth HDPE bottles with closure for a wide range of lab and field uses, including dry chemical storage and water sampling.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Description | Large Wide-Mouth Bottle |
| Nb par paquet | 1/Pk. |
| Type de produit | Wide Mouth Bottle |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | HDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
| Couleur | Natural |
| Joint de fermeture | Unlined |
| Finition de col | 100 mm |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre par carton | 6/Cs. |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 89 mm |
| Taille du bouchon | 100 mm |
| Quantité | 1/Pk., 6/Cs. |
Corning™ PYREX™ Reusable Media Storage Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for media, buffers, aqueous and nonaqueous solutions.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Couleur de bouchon | Orange |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Forme | Cylindrical |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Lab Quality PPCO Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store specimens where autoclaving is required with these wide-mouth, lab-quality PPCO bottles.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Description | Lab Quality Wide-Mouth Bottle |
| Type de produit | Wide Mouth Lab Quality Bottle |
| Matériau | PPCO |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Natural, translucent |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
| Couleur | Translucent |
| Joint de fermeture | Unlined |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Lab Quality HDPE Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform countless field applications utilizing these general-purpose, wide-mouth, lab quality HDPE bottles.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Description | Lab Quality Wide-Mouth Bottle |
| Type de produit | Wide Mouth Lab Quality Bottle |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | HDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Certified Low-Particulate Clear French Squares
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With PTFE-lined caps
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Matériau du bouchon | PTFE |
Fisherbrand™ Certified Clean Clear Glass Straight-Sided Jars
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal straight-sided, clear glass jars for soil sampling and environmental applications. Fisherbrand™ Straight-sided clear glass jars with caps are designed for easy dispensing and filling.
| Certifications/Conformité | EPA |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Joint de fermeture | PTFE |
| Matériau | Soda Lime Glass |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Quantité | 24/PK. |
| Autoclavable | Autoclavable (120°C) |
| Closure Included | Yes |
| À utiliser avec (application) | Soil sampling and environmental applications |
Fisherbrand™ Custom Cleaned Amber Wide Mouth Packer Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal storage for light sensitive dry powders. Fisherbrand™ Custom Cleaned Amber Wide Mouth Packer Bottles are manufactured using amber soda glass.
| Couleur | Amber |
|---|---|
| Type de produit | Wide Mouth Bottle |
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | PTFE |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Certified Cleaned Amber Boston Round Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal storage for solvents, chemicals and samples. Fisherbrand™ Certified Cleaned Amber Boston Round Bottles are manufactured from amber colored soda glass.
| Certifications/Conformité | Certificate of analysis |
|---|---|
| Couleur | Amber |
| Joint de fermeture | Polyethylene |
| Type de produit | Boston Round Bottle |
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Procédure de nettoyage | EPA guidelines |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polyethylene |
| Forme | Round |
Fisherbrand™ Graduated Polypropylene Laboratory Bottles
Ideal for storing a wide variety of liquids and solids.
| Couleur | Clear,Translucent |
|---|---|
| Type de produit | Laboratory Bottle |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Graduated | Yes |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Included | Yes |