Dropping Bottles
- (1)
- (35)
- (1)
- (13)
- (13)
- (2)
- (8)
- (1)
- (5)
- (5)
- (9)
- (17)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
- (3)
- (1)
- (15)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (13)
- (5)
- (1)
- (17)
- (8)
- (3)
- (1)
- (8)
- (29)
- (1)
- (6)
- (4)
- (2)
- (5)
- (44)
- (2)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Polythylene Dropper Bottle
Economy dropping bottle for a controlled dispensing of liquids from LDPE squeeze bottle.
| Distribution par le bouchon | Yes |
|---|---|
| Couleur | Amber |
| Type de produit | Dropping Bottle |
| Matériau | Glass |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Forme | Round |
DWK Life Sciences Wheaton™ Amber Glass Dropping Bottle
Delivers stains or indicator solutions drop by drop
| Type de produit | Dropping Bottle |
|---|---|
| Type de bouchon | Stopper |
| Comprend | Pouring spout |
| Forme | Round |
Corning™ PYREX™ Dropping Bottles with Bulb and Pipet
Recommended for use when preventing contamination by solubility or pH change is important.
| Capacité du compte-gouttes | 1 mL |
|---|---|
| Type de produit | Pipet Dropping Bottle |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Capacité du compte-gouttes | 1 mL |
|---|---|
| Couleur | Amber |
| Type de produit | Amber Dropping Bottle |
| Matériau | Borosilicate Glass |
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE Dropper Bottles: Bulk Pack
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Repeatedly carry out reliable routine dispensation with these LDPE dropper bottles, made of low-density polyethylene.
| Certifications/Conformité | Manufactured in compliance with ISO 13485:2003 quality requirements. Dropper Bottles meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. White LDPE Bottles meet the requirements for light-resistant containers per USP current edition. |
|---|---|
| Taille de bouchon | 15-415 mm |
| À utiliser avec (équipement) | Nalgene Controlled Dropper |
| Volume de goutte | 40/50 μL |
| Bouchon inclus | Yes |
| Nb par paquet | 2000 |
| Type de produit | Dropping Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 10 mm |
| Nb par boîte | 2000 |
| Forme | Round |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Dropper Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Use for accurate, reliable, repeatable dispensing of various reagents. These dropper bottles are made of opaque LDPE and are ideal for UV lightsensitive solutions. An excellent alternative to pipetting devices.
| Distribution par le bouchon | Yes |
|---|---|
| Couleur | White |
| Taille de bouchon | 15-415 mm |
| Volume de goutte | 40 μL |
| Bouchon inclus | Yes |
| Nb par paquet | 25 |
| Type de produit | Dropping Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Type de bouchon | Dropper Control Tip |
| Comprend | Dispensing tip and closures |
| Aperçu général | LDPE Dropper Bottle |
| Nb par boîte | 25 |
| Forme | Round |
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE Dispensing Tips for Dropper Bottles: Bulk Pack
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Carry out pharmaceutical and biotech applications with these LDPE dispensing tips for dropper bottles, which feature precise drip control.
| Hauteur (impériale) | 0.65 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured in compliance with ISO 13485:2003 quality requirements. Dropper Bottle dispensing tips meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Couleur | Clear |
| Hauteur (métrique) | 16.5 mm |
| Volume de goutte | 40/50 μL |
| Bouchon inclus | Yes |
| Nb par paquet | 2000 |
| Type de produit | Dropping Bottle Tips |
| Matériau | LDPE |
| Diamètre (métrique) | 11.22 mm |
| Largeur (impériale) | 0.39 in. |
| Nb par boîte | 2000 |
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Comprend | Ground in Glass pipet and rubber bulb |
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE Bottles with Dropper Assembly
Dispense one drop at a time or in a stream with these LDPE narrow-mouth bottles that include a polyethylene dropping pipette and neoprene bulb inserted through the closure.
| Distribution par le bouchon | Yes |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO 13485:2003 |
| Couleur | Translucent |
| Type de produit | Dropping Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Matériau du bouchon | Polypropylene, Neoprene, PE stem |
| Ouverture | Narrow |
| Nb par boîte | 48 |
| Forme | Round |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Dropper Bottles with Control Dispensing Tip
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Repeatedly dispense reagents accurately using these dropper bottles, an excellent alternative to pipetting devices.
| Distribution par le bouchon | Yes |
|---|---|
| Couleur | Translucent |
| Taille de bouchon | 15-415 mm |
| Volume de goutte | 40 μL |
| Nb par paquet | 25 |
| Type de produit | Dropping Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Nb par boîte | 25 |
| Forme | Round |
Qorpak™ French Square Dropper Bottles
Dropper bottles are ideal for dispensing small amounts of liquid.
| Taille de bouchon | 20-400 mm |
|---|---|
| Étiquette de produit chimique | Unlabeled |
| Bouchon inclus | Yes |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Glass |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Black |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Graduée | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |