Centrifuge Bottles
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (17)
- (3)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (13)
- (4)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (2)
- (1)
- (3)
- (6)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (4)
- (34)
- (1)
- (3)
- (1)
- (18)
- (23)
Résultats de la recherche filtrée
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Type de produit | Centrifuge Bottle |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Graduated | Yes |
| Bouche | Wide |
| Autoclavable | Autoclavable (121°C) |
| Forme | Round |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Babcock Bottles for Ice Cream Testing
Scale is marked with permanent brown stain on neck.
Thermo Scientific™ Nalgene™ 1L Super-Speed Centrifuge Bottles with Sealing Closure
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Boost productivity and pellet recovery in high-speed, large-volume gross-separation applications with super speed centrifuge bottles.
| Force max. | 15,810 x g |
|---|---|
| Nb par paquet | 6 |
| Capacité (métrique) | 1000 mL |
| Type de produit | Centrifuge Bottle |
| Type de bouchon | Sealing Cap |
| Nbre par carton | 6 |
| Capacité (impériale) | 33.81 oz. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Included | Yes |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Babcock Bottles for Cheese Testing
Paley centrifuge bottles feature large stoppered opening next to neck to accommodate both liquids and solids
| Hauteur (impériale) | 6.5 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 165 mm |
| Type de produit | Babcock Bottle |
| Matériau | Glass |
| Matériau du bouchon | Rubber |
Thermo Scientific™ Nalgene™ PPCO Centrifuge Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Perform biopharmaceutical aseptic fluid transfer or sampling applications with the tri-clover flange of these PPCO centrifuge bottles.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Couleur | Translucent |
| Nb par paquet | 4 |
| Type de produit | Centrifuge Bottle |
| Matériau | PPCO |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Graduated | No |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Forme | Round |
| Hauteur (impériale) | 6.5 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 165 mm |
| Matériau | Glass |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Spherical-Bottom Polycarbonate Centrifuge Bottle
Process large-volume cell harvesting, pelleting and protein purification with this centrifuge bottle. A spherical-bottom design facilitates pellet formation and retrieval.
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Babcock Bottle for Gasoline Testing
For determination of unsaturated hydrocarbons in gasoline
Thermo Scientific™ PC Bottle Assembly 70ml
PC bottle assembly incld. Closure. 100ml volume with 70ml max fill. For use with Fiberlite rotor F37L-8x100 Rotor. pack of 8.
Thermo Scientific™ Nalgene™ PPCO Centrifuge Bottles with Sealing Closure
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Centrifugalize low- to moderate-speed, large-volume, biological and chemical samples with these PPCO centrifuge bottles, which come with a sealing closure.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Couleur | Translucent |
| Nb par paquet | 4 |
| Type de produit | Centrifuge Bottle |
| Matériau | PPCO |
| Type de bouchon | Sealing Cap Assembly with Silicone Gasket |
| Graduated | No |
| Matériau du bouchon | Polypropylene, red rubber |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
Corning™ Polycarbonate (PC) Centrifuge Bottles: Clear
Clear flat-bottom centrifuge bottles come with a high performance silicone O-ring cap or standard screw cap, depending on model
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Nb par paquet | 4/Pk. |
| Matériau | Polycarbonate |
| Stérilité | Non-sterile |
| Couleur de bouchon | Orange |
| Graduated | Yes |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Forme | Cylindrical |
Thermo Scientific™ Fiberlite 1000mL Bottles
Thermo Scientific™ 1000 mL Fiberlite Bottles combine a Nalgene bottle body with newly designed Fiberlite Cap Closure. These bottles are available for Thermo Scientific™ Sorvall™ LYNX Superspeed and Bios A Large-capacity centrifuges
| Distribution par le bouchon | Yes |
|---|---|
| Certifications/Conformité | USP Class VI Non-Cytotoxic |
| Couleur | Clear |
| Nb par paquet | Pack of 2 |
| Capacité (métrique) | 1000 mL |
| Type de produit | Centrifuge Bottle |
| Capacité | 1000 mL |
| Type de bouchon | Sealing Cap |
| Capacité (impériale) | 33.81 oz. |
| Gamme de produits | Fiberlite |
| Graduated | No |
| Forme | Round |
Thermo Scientific™ 1000 mL Polypropylene Bottle
Maximize throughput by combining 1000mL polypropylene bottles with Thermo Scientific rotors.
| Matériau | Polypropylene |
|---|
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polycarbonate Conical-Bottom Centrifuge Bottle
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Process pelleting applications such as cell culture harvesting and protein biochemistry with this polycarbonate conical-bottom centrifuge bottle.