Bottles
Bottles are often used for the storage and distribution of chemicals, solvents and other liquids and powders. Bottles are produced in many popular styles, including Boston rounds, packers, and wide and narrow-mouth rounds.
Clear glass bottles provide for maximum visibility of their contents, while amber glass blocks UV rays and is excellent for light-sensitive materials, while plastic-coated glass contains its contents when broken for enough time to properly dispose.
Lab bottles are most often used for chemicals, solvents, and other liquids. Bottles typically have an opening that is smaller in diameter than the rest of the container. Bottles are available in specific shapes, like Boston rounds, packers, square, media, and other specialty styles. Bottles may be made from glass (clear or amber), natural or colored plastics, plastic-coated glass, and sometimes metal.
Choose clear glass or natural plastics for maximum visibility and amber-tinted glass and plastic for light-sensitive materials. Most bottles are sold with attached or separate closures, and can be sterilized, clean, or otherwise processed for specific applications.
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Easy-Squeeze Wash Bottles, 6/Cs.
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Easy to fill and ready to use
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 6.81 in. |
| Type de produit | Wash Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Capacité | 17 oz., 500mL |
| Bouche | Wide |
| Diamètre (métrique) | 76 mm |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Cylindrical |
| Hauteur (métrique) | 173 mm |
| Capacité (métrique) | 500 mL |
| Diamètre (impériale) | 2.99 in. |
| Capacité (impériale) | 17 oz. |
| Taille du bouchon | 38-415 mm |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Leakproof HDPE Wide-Mouth Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Rigid, translucent bottles.
| Couleur | Translucent |
|---|---|
| Matériau | HDPE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps are ideal for storage of light sensitive samples or dry powders.
| Couleur | Amber |
|---|---|
| Joint de fermeture | Pulp/Vinyl |
| Type de produit | Wide Mouth Packer Bottle |
| Matériau | Glass (Type 3) |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Amber Boston Round Glass Bottles with Black Phenolic Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Amber Boston round Type III soda-lime glass is ideal for solvent, chemical or sample storage. Packaged in convenience packs with black phenolic caps attached to maintain cleanliness
| Couleur | Amber |
|---|---|
| Type de produit | Boston Round Bottle |
| Matériau | Glass (Type 3) |
| Couleur de bouchon | Black |
| Matériau du bouchon | Phenolic |
| Bouche | Narrow |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Amber, USP Type III soda-lime glass ideal for storage of light sensitive samples or dry powders. Easy removal of contents.
| Couleur | Amber |
|---|---|
| Type de produit | Wide Mouth Packer Bottle |
| Matériau | Glass (Type 3) |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Lab Quality HDPE Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Perform countless field applications utilizing these general-purpose, wide-mouth, lab quality HDPE bottles.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Description | Lab Quality Wide-Mouth Bottle |
| Type de produit | Wide Mouth Lab Quality Bottle |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | HDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |
DWK Life Sciences Wheaton™ BOD Bottle without Stopper
Type I Borosilicate glass bottles are effective for a variety of applications
Corning™ PET Storage Bottles, Square with Cap
Square polyethylene terephthalate (PET) storage bottles are easier to handle, require less space (13-20%) on the shelf and are ideal for mixing, sampling and storage
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2008 |
|---|---|
| Nb par paquet | 12/Pk. |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | PET |
| Type de bouchon | Plug Seal |
| Couleur de bouchon | Orange |
| Matériau du bouchon | HDPE |
| Diamètre (impériale) intérieur de col | 1.4 in. |
| Filetage (métrique) | GL 45 |
| Forme | Square |
| À utiliser avec (application) | Easier to handle, require less space (13-20%) on the shelf and are ideal for mixing, sampling and storage |
| Couleur | Orange |
| Stérilité | Sterile |
| Nbre par carton | 24/Cs. |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 37 mm |
| Taille du bouchon | GL 45 |
| Graduated | Yes |
| Quantité | 12 Pk. |
Corning™ Easy Grip Disposable Polystyrene Sterile Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Use as replacement receivers for Corning Disposable Sterile Filter Systems or as storage bottles. Corning™ Disposable Sterile Bottles are easy to grip and ideal for storage of media, buffers and other aqueous solutions.
| Nb par paquet | 2/Pk. |
|---|---|
| Type de produit | Graduated Easy Grip Storage Bottle |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Sterile |
| Nbre par carton | 24/Cs. |
| Quantité | 24 Case |
| Bouche | 4.5 cm |
| Comprend | Orange HDPE plug seal |
| À utiliser avec (application) | Applications: Storage of media, buffers and other aqueous solutions |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Large Wide-Mouth HDPE Bottles with Closure
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Choose these large, wide-mouth HDPE bottles with closure for a wide range of lab and field uses, including dry chemical storage and water sampling.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Description | Large Wide-Mouth Bottle |
| Nb par paquet | 1/Pk. |
| Type de produit | Wide Mouth Bottle |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | HDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
| Couleur | Natural |
| Joint de fermeture | Unlined |
| Finition de col | 100 mm |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre par carton | 6/Cs. |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 89 mm |
| Taille du bouchon | 100 mm |
| Quantité | 1/Pk., 6/Cs. |
Corning™ PYREX™ Reusable Media Storage Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ideal for media, buffers, aqueous and nonaqueous solutions.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Couleur de bouchon | Orange |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Forme | Cylindrical |
DWK Life Sciences Wheaton™ Serum Bottles and Vials
These bottles have exceptional wall strength and superior heat and chemical tolerances
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|
Corning™ Pouring Rings
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Polypropylene or ETFE pouring rings fit on the lips of media bottles with GL32 and GL45 threads for drip-free pouring.
| À utiliser avec (équipement) | PYREX™ media bottles |
|---|---|
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | No Closure |
| Nbre par carton | 50/Cs. |
| Quantité | 50 Pk. |
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE Economy Wash Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Prevent separation when squeezing these LDPE economy wash bottles, which feature a tight-fitting draw tube and closure.
| Distribution par le bouchon | Yes |
|---|---|
| Couleur | Translucent |
| Type de produit | Economy Wash Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Graduated | No |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Narrow |
| Comprend | Stem and draw tube |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Cylindrical |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Unitary™ LDPE Wash Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Dispense contents without tipping or shaking by using these LDPE wash bottles, designed with a wide mouth for faster, easier filling.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Couleur | Translucent |
| Description | LDPE bottle/tubulation |
| Type de produit | Wash Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Graduated | No |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Cylindrical |