Shipping Labels
- (6)
- (1)
- (27)
- (276)
- (18)
- (37)
- (3)
- (120)
- (15)
- (135)
- (1)
- (1)
- (1)
- (46)
- (4)
- (14)
- (2)
- (2)
- (4)
- (22)
- (2)
- (1)
- (23)
- (7)
- (101)
- (2)
- (19)
- (13)
- (259)
- (52)
- (221)
- (14)
- (1)
- (1)
- (50)
- (2)
- (8)
- (163)
- (63)
- (117)
- (1)
- (6)
- (6)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (7)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (24)
- (1)
- (57)
- (2)
- (5)
- (1)
- (8)
- (133)
- (6)
- (8)
- (14)
- (18)
- (97)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (35)
- (19)
- (18)
- (2)
- (1)
- (7)
- (60)
- (13)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (20)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (33)
- (2)
- (6)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (7)
- (10)
- (2)
- (10)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Small Round Biohazard Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
Fisherbrand™ Hazard Communication Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Available with five different warning messages and color combinations.
| Format | Label |
|---|---|
| Length (Metric) | 12.7 m |
| Length (English) | 500 in. |
| Quantity | 125/Pk. |
| Size (Metric) | 1.3 x 10.2 cm |
| For Use With (Application) | Specifies the type of hazard and contains a corresponding visual symbol to augment the warning |
| Size (English) | 0.5 x 4 in. |
Fisherbrand™ NFR Self-Laminating Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use on bottles, drums or any containers holding hazardous substances.
| Format | Label |
|---|---|
| Quantity | 25/Pk. |
| For Use With (Application) | Bottles, drums or any containers holding hazardous substances |
Fisherbrand™ Micryo™ Labels Strips and Dots for Cryo Storage, Laser Printer Sheets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended uses: cryostorage with liquid nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications.
| Temperature Range (English) | -321 to 250°F |
|---|---|
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Cryostorage, Liquid Nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications |
Fisherbrand™ NFR Write-On Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for adding vital hazard information to surfaces of small bottles, cans, and other containers.
Fisherbrand™ HMIG Write-On Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for adding vital hazard information to surfaces of small bottles, cans, and other containers.
Fisherbrand™ Radioactive Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Apply to bottles, boxes, and vials—anything that may be a radioactive material. Easy to write on.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.75 in. |
| Length (Metric) | 13 m |
| Color | Yellow |
| Length (English) | 14 yd. |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Bottles, boxes and vials anything that may be a radioactive material |
| Dimensions (L x W) | 14 yd. x 0.75 in. |
Fisherbrand™ HMIG and NFR Dispenser Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Keep workers safe by properly informing them of workplace hazards.
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Assorted |
| For Use With (Application) | Keep workers safe by properly informing them of workplace hazards |
Fisherbrand™ Stat Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Flourescent red labels to indicate tests are urgent.
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Red |
| Quantity | 1000/Roll |
| For Use With (Application) | Shipping |
| Adhesive Type | Permanent |
Fisherbrand™ Specimen Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For labeling and identifying specimens.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Color | White |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Labeling and identifying specimens |
Fisherbrand™ Direct Thermal Cryogenic Storage Rectangular Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DYMO compatable storage labels designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C.
| Shape | Rectangle with Rounded Corners |
|---|---|
| Format | Roll |
| Latex Free | Yes |
| Languages | English |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Permanent |
Fisherbrand™ Lab Hazard Warning Label Refills
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Printed in safety colors.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.5 in. |
| Length (Metric) | 20.3 m |
| Color | Assorted |
| Length (English) | 57 yd. |
| For Use With (Application) | Printed in safety colors |
Fisherbrand™ Small Square Biohazard Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
Fisherbrand™ 10% Formalin Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Made from bright red fluorescent paper for maximum visibility and OSHA certified.
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | OSHA |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
Fisherbrand™ Large Vertical Biohazard Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.