Tissue Grinders
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (1)
- (14)
- (14)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (25)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (11)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (11)
- (7)
- (3)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (13)
- (1)
- (1)
- (4)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (29)
- (3)
- (18)
- (40)
- (9)
- (2)
- (9)
- (11)
- (6)
- (15)
- (2)
- (12)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Disposable Tissue Grinders
Closed tissue grinder system minimizes sample contact by aerosols and sample overflow
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| For Use With (Application) | Grinding small tissue samples |
| Sterility | Sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 70mm |
| Capacity | 0.05 oz., 1.5mL |
| Dnase Free | Yes |
| Product Type | Pellet Pestle |
| Capacity (English) | 0.05 oz. |
| Capacity (Metric) | 1.5 mL |
| Color | Blue |
| Length (English) | 2.75 in. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Covidien Precision™ Disposable Tissue Grinder Systems
Ready to use in sterile peel pouch. Covidien Precision™ Disposable Tissue Grinder Systems features protective sleeve, hollow pestle and ergonomic handle.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Pellet Pestles™,
Resuspend protein and DNA pellets or grind soft tissue in microcentrifuge tubes
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 70mm |
| Capacity | 0.01 oz., 0.5mL |
| Dnase Free | Yes |
| Product Type | Pellet Pestle |
| Capacity (English) | 0.01 oz. |
| Capacity (Metric) | 0.5 mL |
| Color | Blue |
| Length (English) | 2.75 in. |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Resuspend Protein and DNA pellets or grind soft tissue in microcentrifuge tubes |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Pellet Pestle™ Cordless Motor
Produces more complete disaggregation than manual mixing. The Pellet Pestle™ Cordless Motor can be used with disposable or reusable Pellet Pestle™ Mixers.
Fisherbrand™ Pellet Pestle™ Cordless Motor Adapter
Adapter Sleeve for Fisherbrand™ Pellet Pestle Cordless Motor.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Pellet pestle |
| Dnase Free | Yes |
| Product Type | Microtube |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Reusable Pellet Pestles™ Tissue Grinders
For use with 15mL micro centrifuge tubes
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Potter-Elvehjem Tissue Grinders
With serrated PTFE pestle and graduated tube
| Product Type | Pestle and Graduated Tube |
|---|
DWK Life Sciences Kimble™ Duall™ All-Glass Tissue Grinder Accessory, Grinding Tube
Improves grinding efficiency
| For Use With (Equipment) | Duall™ all Glass tissue grinders |
|---|---|
| Product Type | Tissue Grinder Tube |
| For Use With (Application) | Improves grinding efficiency |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Tube For Potter-Elvehjem Tissue Grinder
A graduated tube with markings fused onto the glass. Range of tube sizes: Size 20 (4mL), Size 21 (10mL) and Size 22 (55mL).
| For Use With (Equipment) | Potter-Elvehjem tissue grinder |
|---|---|
| Product Type | Tissue Grinder Tube |
DWK Life Sciences Potter-Elvehjem Tissue Grinders, PTFE Pestle and Unground Glass Tube
To progressively ground the sample into smaller pieces
| Includes | PTFE pestle and ungrounded Glass tube |
|---|---|
| Clearance (English) | 0.004 to 0.006 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ Tapered Tissue Grinders With PTFE Pestles
Tapered tissue grinder with a PTFE pestle for soft tissues
| Material | Borosilicate Glass, PTFE |
|---|
Corning™ PYREX™ Motor-Driven Glass Pestle Tissue Grinder
Consist of glass tube and pestle with clearance of 0.15mm
| Top Style | Beaded rim |
|---|---|
| Product Type | Tissue Grinder |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Designed for grinding small samples for pathological and biochemical work |
| Sterility | Non-sterile |
DWK Life Sciences Wheaton™ Potter-Elvehjem Tissue Grinders
Choose grinders with or without plastic safety coating
| Diameter (Metric) Shaft | 6.3mm |
|---|---|
| Pestle Material | PTFE |
| Product Type | Tissue Grinder |
| Clearance (English) | 0.004 to 0.006 in. |
| Diameter (English) Shaft | 0.25 in. |
| Clearance (Metric) | 0.1 to 0.15mm |
| For Use With (Application) | Preparation of tissue homogenates |
| Autoclavable | Autoclavable |