Tissue Grinders
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (1)
- (14)
- (14)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (25)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (11)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (11)
- (7)
- (3)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (13)
- (1)
- (1)
- (4)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (29)
- (3)
- (18)
- (40)
- (9)
- (2)
- (9)
- (11)
- (6)
- (15)
- (2)
- (12)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
| Longueur (métrique) | 70mm |
|---|---|
| Exempt de DNase | Yes |
| Longueur (impériale) | 2.75 in. |
| Couleur | Blue |
| Capacité (métrique) | 1.5 mL |
| Capacité | 0.05 oz., 1.5mL |
| Jetable | Single-use |
| Type de produit | Pellet Pestle |
| Matériau | Polypropylene |
| Capacité (impériale) | 0.05 oz. |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Disposable Tissue Grinders
Closed tissue grinder system minimizes sample contact by aerosols and sample overflow
| Jetable | Single-use |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| À utiliser avec (application) | Grinding small tissue samples |
Fisherbrand™ Pellet Pestles™,
Resuspend protein and DNA pellets or grind soft tissue in microcentrifuge tubes
| Longueur (métrique) | 70mm |
|---|---|
| Exempt de DNase | Yes |
| Longueur (impériale) | 2.75 in. |
| Couleur | Blue |
| Capacité (métrique) | 0.5 mL |
| Capacité | 0.01 oz., 0.5mL |
| Jetable | Single-use |
| Type de produit | Pellet Pestle |
| Matériau | Polypropylene |
| Capacité (impériale) | 0.01 oz. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Resuspend Protein and DNA pellets or grind soft tissue in microcentrifuge tubes |
Fisherbrand™ Pellet Pestle™ Cordless Motor
Produces more complete disaggregation than manual mixing. The Pellet Pestle™ Cordless Motor can be used with disposable or reusable Pellet Pestle™ Mixers.
| Exempt de DNase | Yes |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Pellet pestle |
| Jetable | Single-use |
| Type de produit | Microtube |
| Matériau | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Pellet Pestle™ Cordless Motor Adapter
Adapter Sleeve for Fisherbrand™ Pellet Pestle Cordless Motor.
DWK Life Sciences Wheaton™ Tapered Tissue Grinders With PTFE Pestles
Tapered tissue grinder with a PTFE pestle for soft tissues
| Matériau | Borosilicate Glass, PTFE |
|---|
Corning™ PYREX™ Motor-Driven Glass Pestle Tissue Grinder
Consist of glass tube and pestle with clearance of 0.15mm
| Type de la partie supérieure | Beaded rim |
|---|---|
| Type de produit | Tissue Grinder |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Stérilité | Non-sterile |
| À utiliser avec (application) | Designed for grinding small samples for pathological and biochemical work |
DWK Life Sciences Wheaton™ Potter-Elvehjem Tissue Grinders
Choose grinders with or without plastic safety coating
| Type de produit | Tissue Grinder |
|---|---|
| Diamètre (impériale) de l’arbre | 0.25 in. |
| Matériau du pilon | PTFE |
| Diamètre (métrique) de l’arbre | 6.3mm |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Dégagement (impériale) | 0.004 to 0.006 in. |
| À utiliser avec (application) | Preparation of tissue homogenates |
| Dégagement (métrique) | 0.1 to 0.15mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ Tissue Grinder Kit
Complete selection of micro tissue grinders packed in a protective carrying case
Corning™ PYREX™ Dounce Tissue Grinder with Two Pestles
Two pestles dissociate cells into fine particles with minimal damage to cell nuclei
| Type de la partie supérieure | Pourout |
|---|---|
| Type de produit | Dounce Tissue Grinder |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Mortar tube, large pestle and small pestle |
| À utiliser avec (application) | Ideal for Enzyme studies where heat build-up must be avoided, use large clearance pestle for initial reduction of soft tissue, use small clearance pestle to complete homogenization |
Corning™ PYREX™ PTFE Pestle Tissue Grinder with Steel Shaft
Recommended for soft tissues found in the liver and brain
| Type de la partie supérieure | Pourout |
|---|---|
| Type de produit | Tissue Grinder |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Matériau du pilon | PTFE threaded onto a stainless steel shaft |
| À utiliser avec (application) | Designed to handle both initial grinding and final homogenization in the same sequence of operations |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Replacement Tube For All-Glass Dounce Tissue Grinders
A range of replacement tubes for Dounce Tissue Grinders, from 2mL to 100mL.
| À utiliser avec (équipement) | Dounce all Glass tissue grinders |
|---|---|
| Type de produit | Tissue Grinder Tube |
| Quantité | Case of 1 |
| Type de produit | Tenbroeck Tissue Grinder |
|---|---|
| Dégagement (impériale) | 0.004 to 0.006 in. |
| Dégagement (métrique) | 0.1 to 0.15mm |