Chromatography Media
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (22)
- (4)
- (8)
- (3)
- (5)
- (6)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ POROS™ XS Strong Cation Exchange Resin
Thermo Scientific™ POROS™ XS resin is the first high-capacity, high-resolution resin that allows loading to more than 100 mg/mL capacity in the presence of up to 15 mS/cm NaCl, while delivering unprecedented separation capability.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Particle Size | 50 μm |
| Stationary Phase | XS Ion Exchange Phase |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Product Line | POROS |
Cytiva HiTrap™ TALON™ Crude Prepacked Columns
For purification of histidine-tagged recombinant proteins by immobilized metal affinity chromatography (IMAC). Cytiva Lifescience™ HiTrap™ TALON™ Crude Prepacked Columns offer a cobalt-based medium allowing protein purification under native or denaturing conditions.
| Particle Size | 60 to 160 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Talon Superflow Cobalt-IMAC |
| Flow Rate | 1 to 4 mL/min |
| Matrix | 6% Cross-Linked Agarose |
| Storage Buffer | 20% Ethanol |
| pH Range | 3 to 12 |
| Product Type | HiTrap Talon crude prepacked Column |
| Material | Polypropylene |
| Storage Requirements | 4°C to 8°C |
| For Use With (Application) | For PurifiCatIon of Histidine-Tagged Recombinant Proteins by Immobilized Metal Affinity Chromatography, Used Buffers and Easily Regenerated with 0.5 M NaOH |
| Max. Pressure | 3 bar |
Cytiva TALON™ Superflow Medium
Offers different selectivity compared to nickel-charged media. Cytiva TALON™ Superflow Medium used for purification of histidine-tagged recombinant proteins by IMAC.
| Particle Size | 60 to 160 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Talon Superflow Cobalt-IMAC |
| Matrix | 6% Cross-Linked Agarose |
| Storage Buffer | 20% Ethanol |
| pH Range | 3 to 12 |
| Product Type | Talon Superflow Media |
| Binding Capacity | Up to 20 mg Histidine-tagged Protein |
| Storage Requirements | 4°C to 8°C |
| For Use With (Application) | For PurifiCatIon of Histidine-Tagged Recombinant Pby Immobilized Metal Affinity Chromatography |
Cytiva Phenyl Sepharose™ 6 Fast Flow Chromatography Media
Used for capture and intermediate purification requiring low to medium hydrophobicity
| Ligand Type | Phenyl |
|---|---|
| Matrix | 6% Cross-Linked Agarose |
| pH Range | 3 to 13 |
| For Use With (Application) | For Capture and Intermediate PurifiCatIon Requiring Low to Medium Hydrophobicity |
Cytiva Butyl Sepharose™ 4 Fast Flow Chromatography Media
Used for capture and intermediate purification of larger proteins
| Matrix | Based on cross-linked 4% agarose |
|---|---|
| Product Type | Butyl Sepharose 4 Fast Flow Media |
Cytiva HiTrap™ AVB Sepharose™ Columns
Enables purification of adeno associated viruses (AAV) in one step, with high purity and excellent yields. Cytiva HiTrap™ AVB Sepharose™ Columns are pre-packed with affinity chromatography medium (resin) for simple operation with a syringe, pump or chromatographic system.
| Particle Size | 24 to 44 μm |
|---|---|
| Ligand Type | 14 kD recombinant protein |
| Flow Rate | <150 cm/hr |
| Matrix | Cross-linked agarose |
| Stability | Stable to all commonly used aqueous buffers |
| pH Range | 3 to 10 |
| Product Type | HiTrap AVB Sepharose HP Column |
| Binding Capacity | >10▿12 genecopies/mL Chromatography Mediμm |
| Material | Polypropylene |
| Storage Requirements | Store prepacked column at 4°C to 30°C in 20% Ethanol and Media at 4°C to 8°C in 20% Ethanol. |
| For Use With (Application) | One Step Purification of Adeno Associated Viruses |
| Height (Metric) Bed | 25 mm |
| Max. Pressure | 70 psi (5 bar) |
Cytiva Capto™ Multimodal (MMC) Chromatography Media
Used to solve specific purification challenges at both high and low ionic strengths
| Particle Size | 75 μm |
|---|---|
| Product Type | Capto MMC Media |
Cytiva PlasmidSelect Xtra Medium
PlasmidSelect Xtra is a thiophilic aromatic adsorption chromatography resin with a selectivity that allows supercoiled covalently closed circular forms of plasmid DNA to be separated from open circular forms.
| Particle Size | 24 to 44 μm |
|---|---|
| Ligand Type | 2-mercaptopyridine |
| Matrix | Cross-linked Agarose |
| Stability | Stable in all commonly used aqueous buffers |
| pH Range | 3 to 11 |
| Product Type | PlasmidSelect Xtra Media |
| Grade | BioProcess resin |
| Storage Requirements | 4 to 30 deg.C, 20% Ethanol |
| For Use With (Application) | Generic Purification of Supercoiled Plasmid DNA |
| Max. Pressure | <120 cm/h |
Cytiva Capto™ Adhere Media
A multimodal anion exchanger to follow the Protein A capture step, making for a streamlined process
Cytiva Blue Sepharose™ 6 Fast Flow Chromatography Media
Blue dye binds to proteins such as albumin and lipoproteins as well as enzymes like kinases and dehydrogenases
Cytiva CNBr-Activated Sepharose™ 4 Fast Flow Affinity Media
Used for coupling of large amino-containing ligands
Cytiva MabSelect Sure™ Chromatography Media
MabSelect™ SuRe™ is a protein A affinity medium for capturing MAbs at process scale with an alkali-tolerant rProtein A ligand that allows the for cost-effective sanitization protocols
Cytiva Capto™ Blue Chromatography Media
An affinity medium for capture of proteins and enzyme purification on large and small scale
Cytiva Sephaorose™ Fast Flow Anion Exchange Media: Q
Use for preparative protein separations in both research and industrial applications. Cytiva Q Sepharose™ Fast Flow Chromatography Media is a strong anion exchanger based on the well established Sepharose Fast Flow ion exchange platform.