Gel Filtration Media and Columns
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (8)
- (5)
- (3)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (11)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (15)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
Cytiva Sephacryl™ S-400 High Resolution Media
Hydrophilic, rigid allyl dextran/bisacrylamide matrix for fast and reproducible purification of proteins, polysaccharides and other macromolecules
Cytiva Sephadex™ LH-20
Use for molecular sizing of natural product such as steroid, terpenoid, lipid, low molecular weight peptide. Cytiva Life Sciences™Sephadex™ LH-20 is a liquid chromatography media useful to analytical and industrial scale for preparation of closely related molecular species.
| Particle Size | 18 to 111 μm in dry form |
|---|---|
| Height (Metric) | 30cm |
| Flow Rate | 720 cm/hr. |
| Content And Storage | 4 to 30°C |
| Format | Solid Spherical Bead |
| pH Range | 2 to 13 |
| Product Type | Sephadex LH-20 Media |
| Sample Type | Steroid, Terpenoid, Lipid, low molecular weight Peptide |
| Diameter (Metric) Inner | 2.6cm |
| For Use With (Application) | For fractionation of lipids, hormones, vitamins, and other small biomolecules in polar organic solvents and aqueous solvent mixtures |
| Support Type | Hydroxypropylated, cross-linked Dextran |
| Max. Pressure | 25-45 cm/h, pressure drop cm H2O/bed height=2, beh height 30 cm, 2.6 cm i.d. |
| Height (English) | 11.81 in. |
Cytiva Superdex™ 200 Increase 5/150 GL Prepacked Tricorn™ Columns
For size exclusion chromatography and analysis of proteins with molecular weights between 10,000 and 600,000. Cytiva Lifescience™ Superdex™ 200 Increase 5/150 GL Prepacked Tricorn™ Columns are designed for small scale preparative purification.
Cytiva HiTrap™ Heparin HP Columns
Purify DNA-binding proteins, coagulation factors, lipoproteins and protein synthesis factors. Cytiva Life Sciences™ HiTrap™ Heparin HP Columns are prepacked with Heparin Sepharose™ High Performance for high-resolution purification.
| Particle Size | 34 μm |
|---|---|
| Ligand Type | 10mg Heparin/mL medium |
| Height (Metric) | 2.5cm |
| Content And Storage | 4° to 30°C |
| pH Range | 5 to 10 |
| Product Type | Heparin HP Column |
| For Use With (Equipment) | Syringe, peristaltic pump or liquid chromato graphy system such as AKTA™ design or FPLC system |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Purification of Antithrombin III, coagulation facto rs and other Plasma Proteins |
| Support Type | 6% Highly Cross-linked Agarose |
| Max. Pressure | 42psi |
| Height (English) | 0.98 in. |
Cytiva Sephadex™ G15 Media
Gel filtration medium for desalting and buffer exchange for small biomolecules greater than 1500 molecular weight
Cytiva HiTrap™ NHS-Activated HP Columns
Couple ligands containing primary amines easily. Cytiva Life Sciences™ HiTrap™ NHS-Activated HP Columns are prepacked with NHS activated Sepharose™ High Performance.
| Particle Size | 34 μm |
|---|---|
| Ligand Type | 10μM NHS groups/mL medium |
| Height (Metric) | 2.5cm |
| Content And Storage | 4° to 8°C |
| pH Range | 3 to 12 |
| Product Type | NHS-Activated HP Column |
| For Use With (Equipment) | Syringe, peristaltic pump or liquid chromato graphy system such as AKTA™ design or FPLC system |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Preparative affinity chromato graphy, easy coupling of ligands containing primary Amines |
| Support Type | 6% Highly Cross-linked Agarose |
| Max. Pressure | 42psi |
| Height (English) | 0.98 in. |
Cytiva Superdex™ 200 Increase 10/300 GL Prepacked Tricorn™ Columns
For size exclusion chromatography and analysis of proteins with molecular weights between 10,000 and 600,000. Cytiva Lifescience™ Superdex™ 200 Increase 10/300 GL Prepacked Tricorn™ Columns are designed for small scale preparative purification.
Cytiva HiTrap™ Blue HP Columns
For purifying albumin, enzymes including NAD+ and NADP+, coagulation factors, interferons and related proteins
| Particle Size | 34 μm |
|---|---|
| Height (Metric) | 2.5cm |
| Content And Storage | 4° to 30°C |
| pH Range | 4 to 12 |
| Product Type | Blue HP Columns |
| For Use With (Equipment) | Syringe, peristaltic pump or liquid chromato graphy system such as AKTA™ design or FPLC system |
| Sample Type | Albumin, Interferon, Nucleotide-dependent Enzymes, a2-macroglobulin, Coagulation Factors and Related Proteins |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Purifying wide range of biomolecules, including albumin, interferon, a broad range of nucleotide-dependent Enzymes, alpha2-macroglobulin, coagulation facto rs and related Proteins |
| Support Type | 6% Highly Cross-linked Agarose |
| Max. Pressure | 42psi |
| Height (English) | 0.98 in. |
Cytiva Sephadex™ G-100 Media
Commonly used for desalting and buffer exchange of very large biomolecules
| Content And Storage | 4° to 30°C |
|---|---|
| Bed Volume | 15 to 20mL/g in Distilled Water |
| Format | Solid Bead |
| pH Range | 2 to 10 |
| Product Type | Sephadex G-100 Media |
| Sample Type | Large biomolecules |
| Quantity | 100 g |
| For Use With (Application) | Useful for desalting and Buffer exchange of very large biomolecules |
| Support Type | Cross-linked Dextran |
| Max. Pressure | 0.096 bar |
Cytiva Sepharose Agarose Gel Filtration Media
Choose from a wide range of bead-formed agarose-based gel filtration media. Cytiva Life Sciences™ Sepharose Agarose Gel Filtration Media shows good separation over a wide molecular weight range.
| Format | Solid Bead |
|---|---|
| Product Type | Sepharose Agarose Gel Filtration Media |
| Quantity | 1 L |
| For Use With (Application) | Allow characterization or cleaning up of samples containing components of diverse molecular weight |
Cytiva Superdex™ 75 Prep Grade
Offers high resolution fractionation for separation, polishing and product formulation of recombinant proteins
Cytiva Superdex™ 200 Increase 3.2/300 Prepacked Precision Column
Used for micro-scale (μg) preparative purification and for characterization and analysis of small volumes (4 to 50μL) of proteins. Cytiva Lifescience™ Superdex™ 200 Increase 3.2/300 Prepacked Precision Column desigened for size exclusion chromatography.
Cytiva HiPrep™ Sephacryl™ HR Prepacked Gel Filtration Columns
For reproducible protein purification, separating polysaccharides, macromolecules with extended structures and small plasmids
| Particle Size | 25 to 75 μm |
|---|---|
| Height (Metric) | 60cm |
| pH Range | 3 to 11 |
| Product Type | Sephacryl HR Pre-packed Gel Filtration Column |
| For Use With (Equipment) | Low to medium pressure AKTA™ systems or pumped chromatography systems |
| Sample Type | Polysaccharides, macromolecules with extended structures and even small plasmids |
| Quantity | Each |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Reproducible Protein purification, separating Polysaccharides, macromolecules with extended structures and small plasmids |
| Support Type | Allyl Dextran and N,N'-methylenebisacrylamide |
| Max. Pressure | 1.5 bar [0.15 MPa] (22 psi) |
| Height (English) | 23.62 in. |
Cytiva Sephadex™ G-50 and G-100 DNA Grade Agarose Gels
Used for purification of DNA from small molecules. Cytiva illustra™ Sephadex™ G-50 and G-100 DNA Grade Agarose Gels purify DNA by gel filtration.
| Content And Storage | 4° to 30°C |
|---|---|
| Format | Beaded Gel |
| pH Range | 2 to 10 |
| Product Type | G-50 and G-100 DNA Grade Agarose Gels |
| For Use With (Equipment) | Auto Seq G-50 column, ProbeQuant G-50 micro column, MicroSpin G-50 column and NICK column |
| Sample Type | DNA |
| Support Type | Cross-linked Dextran with Epichlorohydrin |
Cytiva HiTrap™ Streptavidin HP Column
Use for fast and easy preparative purifications either alone or connected in series. HiTrap™ Streptavidin HP Column are convenient and reliable prepacked columns.