Gel Filtration Media and Columns
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
Filtered Search Results
| Particle Size | 25 to 75 μm |
|---|---|
| Height (Metric) | 60cm |
| Content And Storage | 4°C to 30°C, 20% Ethanol |
| pH Range | 3 to 11 |
| Product Type | Sephacryl HR Column |
| For Use With (Equipment) | Low to medium pressure AKTA™ systems |
| Sample Type | Antibodies, serum proteins and mid-size proteins |
| Quantity | Each |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Separation of biomolecules with maximum recovery and minimum nonspecific adsorption with long term chemical and physical stability resulting from the hydrophilic, rigid Allyl Dextran/Bisacrylamide matrix |
| Support Type | Allyl Dextran and N, N'-methylenebisacrylamide |
| Max. Pressure | 1.5 bar [0.15 MPa] (22 psi) |
| Height (English) | 23.62 in. |
| Particle Size | 25 to 75 μm |
|---|---|
| Height (Metric) | 60cm |
| Content And Storage | 4°C to 30°C, 20% Ethanol |
| pH Range | 3 to 11 |
| Product Type | Sephacryl HR Column |
| For Use With (Equipment) | Low to medium pressure AKTA™ systems |
| Sample Type | Peptides and small proteins |
| Quantity | Each |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Separation of biomolecules with maximum recovery and minimum nonspecific adsorption with long term chemical and physical stability resulting from the hydrophilic, rigid Allyl Dextran/Bisacrylamide matrix |
| Support Type | Allyl Dextran and N, N'-methylenebisacrylamide |
| Max. Pressure | 1.5 bar [0.15 MPa] (22 psi) |
| Height (English) | 23.62 in. |
Cytiva Superose™ Media Prep Grade Lab Packs
High performance gel filtration media for scaleup to preparative purifications of biomolecules
| Particle Size | 30 to 40 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 40 cm/hr. |
| Bed Volume | ≈100 mL |
| pH Range | 3 to 12 |
| For Use With (Equipment) | AKTA™ design pump or system |
| Sample Type | Proteins, Peptides, Polynucleotides, Wide Variety of Biomolecules |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Separations of Proteins and other biomolecules according to size |
| Support Type | Highly Cross-linked Agarose |
| Particle Size | 25 to 75 μm |
|---|---|
| Height (Metric) | 60cm |
| Content And Storage | 4° to 30°C |
| pH Range | 3 to 11 |
| Product Type | Sephacryl HR Column |
| For Use With (Equipment) | Low to medium pressure AKTA™ systems |
| Sample Type | Antibodies, serum proteins and mid-size proteins |
| Quantity | Each |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Separation of biomolecules with maximum recovery and minimum nonspecific adsorption with long term chemical and physical stability resulting from the hydrophilic, rigid Allyl Dextran/Bisacrylamide matrix |
| Max. Pressure | 22psi |
| Height (English) | 23.62 in. |
Cytiva Sephadex™ G-25 Media
Use of Sephadex™ is well established as a gel filtration medium for desalting and buffer exchange in industrial applications. Cytiva Life Sciences™ Sephadex™ G-25 Media quickly desalts, removes contaminants and transfers to a new buffer in a single step.
| Height (Metric) | 30cm |
|---|---|
| Content And Storage | 4 to 30°C, dry resins. Used resins 4 to 8 °C in 20% Ethanol or 0.01 M NaOH |
| Bed Volume | 4 to 6mL/g in Distilled Water |
| Format | Solid Spherical Bead |
| pH Range | 2 to 13 |
| Product Type | Sephadex G-25 Media |
| Diameter (Metric) Inner | 2.6cm |
| For Use With (Application) | Desalting and Buffer exchange and removal free label in industrial applications |
| Support Type | Cross-linked Dextran |
| Height (English) | 11.81 in. |
Cytiva Sephacryl™ S-300 High Resolution Media
Offer good recovery and low nonspecific adsorption. Hydrophilic, rigid allyl dextran/bisacrylamide matrix for fast and reproducible purification of proteins, polysaccharides and other macromolecules. Enable gel filtration at laboratory and industrial scale, and may be purchased in pre-packed columns.
Cytiva Sephadex™ G-25 DNA Grade SF Cleanup Gel
Tested to ensure reproducibly high recovery of DNA (10 bases in length) from small molecules by gel filtration
Cytiva Superdex™ 200 Increase 3.2/300 Prepacked Precision Column
Used for micro-scale (μg) preparative purification and for characterization and analysis of small volumes (4 to 50μL) of proteins. Cytiva Lifescience™ Superdex™ 200 Increase 3.2/300 Prepacked Precision Column desigened for size exclusion chromatography.
Cytiva HiLoad™ Superdex™ 200 PG XK Column
Prepacked XK columns designed for high-resolution preparative gel filtration chromatography.
| Content And Storage | 4 to 30°C, 20% Ethanol |
|---|
| Particle Size | 100 to 300 μm in wet form, 50 to 150 μm in dry form |
|---|---|
| Height (Metric) | 10cm |
| Bed Volume | 9 to 11mg/g |
| Format | Solid Bead |
| pH Range | 2 to 10 |
| Product Type | Sephadex G50 Media |
| Sample Type | DNA |
| Diameter (Metric) Inner | 5cm |
| Support Type | Cross-linked Dextran |
| Height (English) | 3.93 in. |
Cytiva HiPrep™ Sephacryl™ HR Prepacked Gel Filtration Columns
For reproducible protein purification, separating polysaccharides, macromolecules with extended structures and small plasmids
| Particle Size | 25 to 75 μm |
|---|---|
| Height (Metric) | 60cm |
| pH Range | 3 to 11 |
| Product Type | Sephacryl HR Pre-packed Gel Filtration Column |
| For Use With (Equipment) | Low to medium pressure AKTA™ systems or pumped chromatography systems |
| Sample Type | Polysaccharides, macromolecules with extended structures and even small plasmids |
| Quantity | Each |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Reproducible Protein purification, separating Polysaccharides, macromolecules with extended structures and small plasmids |
| Support Type | Allyl Dextran and N,N'-methylenebisacrylamide |
| Max. Pressure | 1.5 bar [0.15 MPa] (22 psi) |
| Height (English) | 23.62 in. |
Cytiva Sephacryl™ S-500 High Resolution Media
Hydrophilic, rigid allyl dextran/bisacrylamide matrix for fast and reproducible purification of proteins, polysaccharides and other macromolecules
| Height (Metric) | 15cm |
|---|---|
| Content And Storage | 4° to 30°C |
| Bed Volume | 19 to 230L |
| pH Range | 3 to 11 |
| Diameter (Metric) Inner | 40 to 140cm |
| For Use With (Application) | Allow fast and reproducible purification of proteins, polysaccharides and other macromolecules by gel filtration at laborato ry and industrial scale |
| Max. Pressure | 100kPa |
| Particle Size | 25 to 75 μm |
| Flow Rate | >125 cm/hr. |
| Format | Solid Spherical Bead |
| Product Type | Sephacryl HR Media |
| Sample Type | Polysaccharides, macromolecules and small plasmids |
| Support Type | Allyl Dextran and N, N'-methylenebisacrylamide |
| Height (English) | 5.9 in. |
Cytiva Superdex™ 75 Prep Grade
Offers high resolution fractionation for separation, polishing and product formulation of recombinant proteins