Dehydrated Microbiology Media
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (19)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (336)
- (4)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (221)
- (1)
- (106)
- (41)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (366)
- (12)
- (5)
- (358)
- (1)
- (19)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (3)
- (3)
- (41)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (44)
- (1)
- (41)
- (2)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Agar, Powder / Flakes, Fisher BioReagents™
Used as a solidifying agent for culture media.
| Type de produit | Agar |
|---|---|
| Niveau | Molecular genetics |
| À utiliser avec (application) | Used for a solidifying agent for culture media |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media: LB Broth, Miller
Used for growing molecular biology strains of E. coli-containing recombinant plasmids
| Type de produit | Nutrient Broth |
|---|---|
| Niveau | Molecular genetics |
| Type de milieu | LB Broth - Miller |
| Formule | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 10g/L |
| À utiliser avec (application) | For preparing bacterial nutrient media |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | 4°C |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media Additives: Yeast Extract
Additive for preparing bacterial nutrient media
| Type de produit | Microbiology Media |
|---|---|
| Niveau | Molecular genetics |
| Type de milieu | Yeast Extract |
| Type d’emballage | Poly Bottle |
| Forme | Dehydrated |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media: LB Broth (Powder) - Lennox
Used as a microbial growth medium for the cultivation of E. coli strains for the preparation of plasmid DNA and recombinant proteins.
| Type de produit | Nutrient Broth |
|---|---|
| Niveau | Molecular genetics |
| Type de milieu | LB Broth - Lennox |
| Formule | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 5g/L |
| Aperçu général | Bacterial Culture |
| À utiliser avec (application) | Preparing bacterial nutrient media |
| Forme | Powder |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media: LB Agar, Miller (Powder)
Used as a microbial growth medium for the cultivation of E. coli strains for the preparation of plasmid DNA and recombinant proteins.
| Type de produit | Nutrient Agar |
|---|---|
| Niveau | Molecular genetics |
| Type de milieu | LB Agar |
| Formule | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 10g/L |
| Type d’emballage | Poly Bottle |
BD Difco™ Lactobacilli MRS Broth
Recommended for use in the isolation, enumeration and cultivation of Lactobacillus species. BD™ Difco™ Lactobacilli MRS Broth supports luxuriant growth of all lactobacilli from oral, fecal, dairy and other sources. Supplied in a convenient, easy-to-use dehydrated powder.
| Couleur | Tan |
|---|---|
| Certifications/Conformité | COMPF, SMD |
| Type de produit | Nutrient Broth |
| Type de milieu | MRS Broth |
| Durée de conservation | 1095 Days |
| Formule | Proteose Peptone No. 3 10g/L, Beef extract 10g/L, Yeast extract 5g/L, Dextrose 20g/L, Polysorbate 80 1g/L, Ammonium Citrate 2g/L, Sodium Acetate 5g/L, Magnesium Sulfate 0.1g/L, Manganese Sulfate 0.05g/L, Dipotassium Phosphate 2g/L |
| À utiliser avec (application) | Cultivation of lactobacilli |
| Forme | Dehydrated Powder |
| Contenu et stockage | 2°C to 8°C |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Peptone water Minimal Medium
For cultivation of nonfastidious organisms, for studying carbohydrate fermentation and for performing the indole test
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Tryptic Soy Agar (Soybean-Casein Digest Agar)
Use dehydrated media for isolation, detection and cultivation of a wide variety of microorganisms. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Tryptic Soy Agar (Soybean-Casein Digest Agar) is supplied in dehydrated form for the convenience of the laboratorian and bioprocessing specialist.
| Certifications/Conformité | AOAC, BAM, CCAM, COMPF, EP, EPA, ISO, JP, SMD, SMWW, USDA, USP |
|---|---|
| Type de produit | Tryptic Soy Agar |
| Type de milieu | Tryptic Soy Agar |
| Durée de conservation | 1825 Days |
| Formule | Pancreatic digest of Casein 15g/L, Papaic digest of Soybean 5g/L, Sodium Chloride 5g/L, Agar 15g/L |
| Forme | Dehydrated |
| Contenu et stockage | 2°C to 30°C |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Pseudomonas Isolation Agar
Used with Glycerol for selective isolation and differentiation of P. aeruginosa based on pigment formation
BD Difco™ Brain Heart Infusion Agar
Suitable for the cultivation of a wide variety of organism types, including bacteria, yeasts and molds. BD™ Difco™ Brain Heart Infusion Agar is a general-purpose medium that can be used as a medium for aerobic bacteriology and for the primary recovery of fungi from clinical specimens.
| Couleur | Beige |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO 9000, AOAC, BAM, CCAM, COMPF, EPA, MCM9, SMD, SMWW, USDA |
| Type de produit | Nutrient Agar |
| Type de milieu | BHI Agar |
| Durée de conservation | 1825 Days |
| Formule | Calf brain infusion from 200g 7.7g/L, Beef heart infusion from 250g 9.8g/L, Proteose Peptone 10g/L, Dextrose 2g/L, Sodium Chloride 5g/L, Disodium Phosphate 2.5g/L, Agar 15g/L |
| À utiliser avec (application) | Isolation of Aspergillus brasiliensis (niger) 16404, Escherichia coli 25922, Staphylococcus aureus 25923, Streptococcus pneumoniae 6305, Streptococcus pyogenes 19615 |
| Forme | Dehydrated |
| Contenu et stockage | <30°C |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: LB Agar, Miller (Luria-Bertani)
Propagate and maintain E. coli for molecular biology. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: LB Agar, Miller (Luria-Bertani) supplied in dehydrated form for the convenience of the laboratorian and bioprocessing specialist.
| Certifications/Conformité | CCAM |
|---|---|
| Type de produit | LB Agar |
| Type de milieu | LB Agar, Miller |
| Durée de conservation | 1825 Days |
| Formule | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 10g/L, Agar 15g/L |
| À utiliser avec (application) | Propagation and maintenance of Escherichia coli for molecular biology |
| Forme | Dehydrated |
| Contenu et stockage | <30°C |
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: MacConkey Agar
For differential isolation of enteric bacilli based on lactose fermentation
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: Yeast Extract Agar
For isolation of Dermatophytes, Trichophyton verrucosum
BD Difco™ Yeast Nitrogen Base without Amino Acids and Ammonium Sulfate
Used in molecular genetics for classifying yeasts based on carbon and nitrogen requirements. BD™ Difco™ Yeast Nitrogen Base without Amino Acids and Ammonium Sulfate is prepared according to the formulas of Wickerham.
| Couleur | Light yellowish-beige |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO/DIS, 11014 |
| Type de produit | Microbiology Media |
| Type de milieu | Yeast Nitrogen Base |
| Durée de conservation | 1825 Days |
| Formule | Approximate Formula per Liter:
|
| À utiliser avec (application) | For classifying Yeasts based on colonial characteristics and cell morphology |
| Forme | Dehydrated Powder |
| Contenu et stockage | <30°C |