Hydrometers
Instruments used to measure the specific gravity, relative density, and/or percent alcohol content of liquid samples. Products are available in various calibrations for applications including healthcare, industry, education, and soil analysis.
Longueur (métrique)
- (2)
- (2)
- (9)
- (11)
- (21)
- (11)
- (1)
- (5)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (22)
- (2)
- (4)
- (5)
- (9)
- (5)
- (59)
- (16)
- (17)
- (7)
- (54)
- (2)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (17)
- (1)
Catégorie
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (20)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (24)
- (3)
- (4)
Résultats de la recherche filtrée
Les produits de certains de nos fournisseurs ne s'affichent pas dans les résultats de la recherche filtrée. Veuillez
supprimer tous les filtres
pour voir ces produits.
Rechercher dans les résultats
Recherche par mot-clé:
Effacer la recherche
1
–
15
de
57
résultats
| Matériau | Soda Lime Glass |
|---|
Fisherbrand™ Precision Specific Gravity 325 - 368mm Long Hydrometers
Requires 275mL liquid volume for submersion.
| À utiliser avec (équipement) | 350mL Borosilicate Glass cylinder |
|---|---|
| Incrément | 0.0005 |
| Catégorie | Baume Hydrometer |
|---|
Fisherbrand™ ASTM™ Specific Gravity Hydrometers for Liquids Lighter than Water
Accuracy of hydrometer meets or exceeds ASTM™ E 100 specifications.
| Température de normalisation | 60°F |
|---|
Fisherbrand™ Set of Eight Precision Specific Gravity Hydrometers
Specific Gravity Hydrometers are permanently marked with individual serial numbers.
| Plage de gravité spécifique | 0.695 to 2 |
|---|---|
| Longueur (métrique) | 300 mm |
| À utiliser avec (équipement) | 300mL Borosilicate Glass cylinder |
| Matériau | Soda Lime Glass |
| Plage de températures (impériale) | 0°F to 220°F |
Fisherbrand™ Replacement Hydrometers for FBA11582 Precision Specific Gravity Hydrometer Set
Replacement Hydrometers for the FBA11582 Hydrometer Set.
| À utiliser avec (équipement) | FBA11582 Hydrometer Set |
|---|---|
| Matériau | Soda Lime Glass |
Fisherbrand™ Twaddell Hydrometers
For use with liquids heavier than water such as milk, sulfuric acid and tanning solutions.
| À utiliser avec (équipement) | 300mL Borosilicate Glass cylinder |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Liquids heavier than Water such as Milk, Sulfuric Acid, Tanning solutions |
Fisherbrand™ Alcohol Hydrometers
Used by distillers, law enforcement and taxing agencies to measure the alcoholic content of beverages.
| Longueur (métrique) | 300 mm |
|---|---|
| Matériau | Soda Lime Glass |
| Plage de Twaddell | 0 to 100° |
| Volume (métrique) | 250 mL |
| À utiliser avec (application) | Distillers, law enforcement and taxing agencies to measure the Alcohol content of beverages |
| Incrément | 1% |
| Volume (métrique) | 250 mL |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Measuring the concentration of Sugar solutions in refineries |
| Certifications/Conformité | NIST |
|---|
| Certifications/Conformité | NIST |
|---|---|
| Catégorie | Thermo Hydrometer |
| À utiliser avec (application) | For determining the percentage by weight of sucrose |
Fisherbrand™ ASTM™ Hydrometers, Plain Form
API hydrometers are available in regular and ASTM™ recommended forms.
| Longueur (métrique) | 330 mm |
|---|---|
| Température de normalisation | 60°F |
| Incrément | 0.1° |
Fisherbrand™ Precision Specific Gravity 150 - 185mm Long Hydrometers
Requires 140mL liquid volume for submersion.
| Incrément | 0.001 |
|---|
Fisherbrand™ Specific Gravity/Baume Hydrometers
Fisherbrand™ Specific Gravity/Baume Hydrometers are calibrated according to ASTM™ E 126 specifications.