Classroom Optics and Light Studies
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (10)
- (20)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (32)
- (3)
- (92)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (3)
- (19)
- (11)
- (5)
- (2)
- (3)
- (8)
- (6)
- (6)
- (5)
- (2)
- (2)
- (10)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Hellmanex™ III Liquid Cleaning Concentrate
Provides effective cleaning of glass and quartz cells and other sensitive optical components
| Diameter (English) | 0.5 in. |
|---|---|
| Output Power | 1 mW |
| Length (Metric) | 15.24 cm |
| Product Type | Laser Pointer |
| Diameter (Metric) | 12.7 mm |
| Length (English) | 6 in. |
| Battery Type | AAA |
Eisco™ Hollow Equilateral Prism, 45 mm
Hollow Equilateral Acrylic Prism has one hole for adding fluids to study diffraction and dispersion
Eisco™ Acrylic Equilateral Prisms
Acrylic equilateral prisms are polished on all faces and designed for use in optics demonstrations or experiments.
| Shape | Pyramid |
|---|---|
| Product Type | Prism |
| Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Optics Demonstrations and Experiments |
| For Use With (Application) | Studying the spectrum of light |
|---|
Eisco™ Premium Glass Double Convex Lens
Round, premium glass double convex lens designed for physical science demonstrations and experiments
| Product Type | Convex Lens |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 50 mm |
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Physical Science Demonstrations and Experiments |
| Product Type | Convex Lens |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Prism |
Eisco™ Acrylic Equilateral Refraction Prism
Experiment with diffraction, spectrum formation, and more! The EISCO Acrylic Equilateral Refraction Prism is ideal for studying refraction and light in classrooms where glass may be an issue.
Eisco™ Wooden Lens Holder
V-shaped wooden lens holder for use with lenses and mirrors while demonstrating the principles of light and color.
Eisco™ Student Optical Bench
A cost effective way to demonstrate the basic principles of optics in a typical high school science lab
United Scientific Supplies Semicircular Refraction Cell
Show refraction and internal reflection in water. The United Scientific Supplies Semicircular Refraction Cell is used to measure refractive index, and has uniform wall thickness to eliminate distortions.
| Lens Material | Glass |
|---|---|
| Product Type | Mounted Plane Mirror |
| For Use With (Application) | Studying optics (the physics of light) in a visually and kinesthetically effective manner |