General Western Blot Reagents
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (4)
- (10)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (25)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
Filtered Search Results
Promega ECL Western Blotting Substrate
The ECL Western Blotting Substrate is a highly sensitive non-radioactive, enhanced luminol-based chemiluminescent substrate for the detection of horseradish peroxidase (HRP) conjugates on immunoblots.
| Product Type | ECL Western Blotting Substrate |
|---|---|
| Storage Requirements | 2°C to 10°C |
| For Use With (Application) | Detects picogram amounts of Antigen and presence of HRP, blots can be repeteadly exposed to X-ray |
Cytiva Amersham™ ECL™ start Western Blotting Detection Reagent
Reagent is luminol-based chemiluminescent substrate designed for the detection of proteins immobilized to a membrane
| Product Type | ECL Western Blotting Detection Reagent |
|---|---|
| Storage Requirements | 18°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Routine and confirmatory Western blotting |
Thermo Scientific™ SuperSignal™ Western Blot Enhancer
Increase both signal intensity and sensitivity 3- to 10-fold with this membrane treatment reagent and primary antibody diluent.
| Content And Storage | Upon receipt store solutions at 4°C Products are shipped at ambient temperature. |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Product Type | Western Blot Enhancer |
| Membrane Compatibility | Nitrocellulose, PVDF |
| For Use With (Application) | Western Blot |
| Product Line | SuperSignal |
| Detection Method | Chemiluminescence, Fluorescence, Colorimetric |
Thermo Scientific™ Restore™ Western Blot Stripping Buffer
Safely and effectively remove primary and secondary antibodies from nitrocellulose and PVDF membranes to allow chemiluminescent Western blots to be reprobed.
| Content And Storage | Storage: Upon receipt store at room temperature or 4°C. Product shipped at ambient temperature. |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Product Line | Restore |
Thermo Scientific™ Restore™ Fluorescent Western Blot Stripping Buffer
Quickly and gently remove primary and near-infrared (IR) dye-labeled secondary antibodies from Western blots.
| Content And Storage | Upon receipt store at room temperature. |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Product Line | Restore |
Thermo Scientific™ Restore™ PLUS Western Blot Stripping Buffer
Remove high-affinity antibodies from membranes so they can be reprobed and detected with chemiluminescent substrates.
| Content And Storage | Upon receipt store at room temperature. Product shipped at ambient temperature. |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Product Line | Restore |
Thermo Scientific™ Pierce™ Western Blot Signal Enhancer
Greatly enhance the effectiveness of primary antibodies and intensify the final Western blot detection signal with this two-reagent blot conditioning system.
Azure Biosystems AzureSpectra Labeling Kit, for Western Blot
Kit for covalently labeling antibodies for Western blot with a fluorescent dye. Contains labeling buffer, dye solution, quenching solution, neutralization buffer and two G-25 columns. Each kit includes sufficient reagents to perform two labelings of 50 micrograms of antibody
| Product Type | Protein Labeling Reagent |
|---|---|
| Membrane Compatibility | Any |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ WesternBreeze™ Chemiluminescent Kit, anti-goat
Detect proteins that have been immobilized on membranes (nitrocellulose or PVDF) following western transfer or bound directly from solution (dot blots)
Invitrogen™ WesternBreeze™ Chemiluminescent Kit, anti-rabbit
Detect proteins that have been immobilized on membranes (nitrocellulose or PVDF) following western transfer or bound directly from solution (dot blots)
Invitrogen™ WesternBreeze™ Chemiluminescent Kit, anti-mouse
Detect proteins that have been immobilized on membranes (nitrocellulose or PVDF) following western transfer or bound directly from solution (dot blots)
Invitrogen™ XCell II™ Blot Module
Easy transfer of proteins or nucleic acids from mini-gels to membranes
Cytiva Amersham™ Reinforced Nitrocellulose Blotting Membrane
Nitrocellulose membrane, with a 0.45 μm pore size, is suitable for proteins of a wide range of molecular weights.
MP Biomedicals™ Western Stripping Buffer
Western stripping buffer simplifies the western blot process by removing primary and secondary antibodies from membranes, thus enabling the reuse of membranes for reprobing with different primary antibodies.
Invitrogen™ Luminescence Enhancer For Membrane Blotting Assays, Nitro-Block-II™ Enhancer
Use with CSPD™ or CDP-Star™ chemiluminescent substrates to increase the alkaline phosphatase signal for protein or nucleic acid blots. The Nitro-Block-II membrane enhancer increases chemiluminescent signal intensity on nitrocellulose and PVDF