GC Capillary Columns
- (1)
- (3)
- (31)
- (13)
- (18)
- (4)
- (1)
- (134)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (2)
- (2)
- (580)
- (2)
- (7)
- (34)
- (10)
- (1)
- (189)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (5)
- (39)
- (2)
- (5)
- (2)
- (389)
- (1)
- (24)
- (291)
- (1)
- (275)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (44)
- (15)
- (15)
- (3)
- (5)
- (1)
- (10)
- (21)
- (45)
- (276)
- (4)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (108)
- (21)
- (1)
- (1)
- (3)
- (192)
- (3)
- (23)
- (42)
- (19)
- (7)
- (3)
- (11)
- (4)
- (1)
- (70)
- (3)
- (2)
- (32)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (43)
- (2)
- (1)
- (2)
- (22)
- (2)
- (10)
- (21)
- (14)
- (13)
- (9)
- (1)
- (11)
- (7)
- (11)
- (6)
- (40)
- (8)
- (16)
- (5)
- (5)
- (9)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (4)
- (5)
- (6)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (16)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (10)
- (3)
- (1)
- (6)
- (4)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (13)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (9)
- (7)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (33)
- (4)
- (13)
- (10)
- (11)
- (1)
- (6)
- (3)
- (9)
- (1)
- (4)
- (22)
- (6)
- (2)
- (4)
- (8)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (6)
- (17)
- (5)
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (78)
- (40)
- (54)
- (21)
- (9)
- (11)
- (1)
- (38)
- (26)
- (2)
- (179)
- (14)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (39)
- (78)
- (39)
- (14)
- (5)
- (31)
- (5)
- (3)
- (3)
- (56)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-5ms Capillary GC Column, df 0.10 μm
Designed for the analysis of environmental analytes (such as semivolatiles, pesticides, PCBs, and herbicides) or anywhere a low bleed non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +330°C (isothermal) or 340°C (programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Silphenylene Polymer |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| Film Thickness | 0.10 μm |
| USP Type | G27, G36 |
| Product Line | SLB |
| Max. Temperature | 330/360°C |
|---|---|
| Polarity | Mid-Polar |
| USP Type | G42 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB-35 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Useful for analyses of polar compounds because they are retained longer relative to non-polar compounds.
| Max. Temperature | 0°C to 300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Poly(35% diphenyl/65% dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | G42 |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ Supel-Q™ PLOT Capillary GC Column, df 15 μm
Porous-layer open-tubular (PLOT) columns are a powerful tool used in gas chromatography for analysis of fixed gases, light hydrocarbons and volatile solvents. They are mostly preferred over traditional columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ Omegawax™ Capillary GC Column, df 0.50 μm
Omegawax™ capillary GC column may be used for herbicide determination using In-tube Solid-phase microextraction (SPME).
MilliporeSigma™ Supelco™ VOCOL™ Capillary GC Column, df 1.5 μm
Designed for analyses of volatile organic compounds (VOCs). Offers great retention and resolution of highly volatile compounds.
| Max. Temperature | Subambient to 230°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Bonded |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 1.5 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | VOCOL |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB-20 Capillary GC Column, df 1 μm
Designed for the analysis of aromatic analytes.
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-1 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Designed for general purpose applications where a non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | G1, G2, G9 |
| Product Line | Equity |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-624 Capillary GC Column, df 3 μm
Designed for purge-and-trap analyses of volatile halogenated, non-halogenated, and aromatic contaminants from environmental samples.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL60i Capillary GC Column, df 0.20 μm
Alternative to existing PEG/wax columns.
| Max. Temperature | 35°C to 280°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | 1,12-di(tripropylphosphonium)dodecane bis(trifluoromethanesulfonyl)imide |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | SLB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SCOT Bentone 34/DNDP Capillary GC Column
SCOT Capillary GC Column may be used for high resolution gas chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-1701 Capillary GC Column, df 0.50 μm
Often used for alcohols, oxygenates, pharmaceuticals, pesticides, and PCB applications.
MilliporeSigma™ Supelco™ β-DEX™ 225 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 1.2 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.