Autosampler Syringes
Syringes for gas chromatography (GC), liquid chromatography (LC) and HPLC autosamplers; includes fixed-needle and removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
- (11)
- (9)
- (2)
- (18)
- (26)
- (1)
- (1)
- (140)
- (14)
- (43)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (19)
- (40)
- (5)
- (1)
- (36)
- (62)
- (15)
- (33)
- (4)
- (34)
- (1)
- (1)
- (55)
- (64)
- (82)
- (3)
- (3)
- (10)
- (44)
- (7)
- (2)
- (27)
- (4)
- (52)
- (69)
- (31)
- (54)
- (2)
- (1)
- (52)
- (27)
- (22)
- (2)
- (1)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (12)
- (4)
- (5)
- (15)
- (15)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (61)
- (2)
- (10)
- (3)
- (16)
- (10)
- (66)
- (16)
- (194)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (120)
- (2)
- (4)
- (9)
- (218)
- (11)
- (66)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (31)
- (12)
- (3)
- (8)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (14)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (19)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (16)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (38)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Autosampler Syringe, Fixed Needle (FN)
Designed and tested to meet critical autosampler specifications
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 42 mm |
|---|---|
| Type de produit | Gastight™ Syringe |
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 1 |
| Calibre de l’aiguille | 23 to 26 G |
| Type de pointe d’aiguille | Cone |
| Type de connexion | Fixed, Tapered Needle |
| À utiliser avec (équipement) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
|---|---|
| Température max. (impériale) | 122°F |
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 43 mm |
| Type de produit | Microliter™ Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 1.71 in. |
| Température max. (métrique) | 50°C |
| Type de connexion | Cemented |
| Volume (métrique) | 5 μL |
| Température (impériale) minimale | 50°F |
| Pression maximale | 2000 psig (137.9 bar) |
| Température min (métrique) | 10°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Gamme de produit | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ Syringes for Shimadzu™ Autosamplers
For use with Shimadzu™ AOC14, 17, 20 and 20i Autosamplers
| À utiliser avec (équipement) | Shimadzu AOC 14, 17, 20 and 20i GCs |
|---|---|
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 42 mm |
| Type de produit | Syringe |
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 1 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Type de pointe d’aiguille | Cone |
| Aperçu général | Dark Orange Patch on Barrel for Easy Volume Identification |
| Volume (métrique) | 10 μL |
Hamilton™ 1701N Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with CTC HTS PAL Instruments (HPLC Sampling)
Valco™ Precision Sampling Syringe, Series C, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A heavy duty gas syringe featuring a positive rear plunger stop and a special low-dead volume, removable needle.
| Type de produit | Precision Sampling Syringe |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 2 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Type de pointe d’aiguille | Bevel |
| Diamètre (impériale) intérieur de l'aiguille | 0.012 in. |
| Diamètre (impériale) extérieur de l'aiguille | 0.029 in. |
| Aperçu général | Series C |
| Type de connexion | Removable |
| Gamme de produit | Valco |
Thermo Scientific™ 500μL PTFE Luer-Lok, Gas-Tight Syringe
Thermo Scientific Luer Syringes offer easy, accurate and reproducible injections for a variety of volumes.
Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
| Type de connexion | Fixed |
|---|
Syringes for Thermo Scientific™ HPLC Instruments
Thermo Scientific™ Syringes for Thermo Scientific HPLC Instruments offer easy, accurate and reproducible injections.
| Jetable | Reusable |
|---|---|
| Type de produit | HPLC Autosampler Syringe |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE MicroVolume Syringes, Standard Plunger
Equipped with bevel tip needles, designed for optimum septum penetration and to prevent septum coring
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 50 mm |
|---|---|
| Type de produit | SGE Microvolume Syringe |
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 2 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Calibre de l’aiguille | 25 G |
| Type de pointe d’aiguille | Bevel |
| Aperçu général | Standard Plunger |
| Type de connexion | Fixed |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Plunger-Protected Syringe, Removable Needle (RN)
With a Bevel Tip, Stainless Steel Needle
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 50 mm |
|---|---|
| Type de produit | SGE Plunger-Protected Syringe |
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 2 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Calibre de l’aiguille | 26 G |
| Type de pointe d’aiguille | Bevel |
| Type de connexion | Removable |
Thermo Scientific™ Standard Fixed Needle Syringes for Rheodyne/Valco™ Injectors
Thermo Scientific™ Standard Fixed Needle Syringes for Rheodyne/Valco Injectors offer easy, accurate and reproducible manual injections.
| À utiliser avec (équipement) | Injector |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Type de produit | HPLC Autosampler Syringe |
Hamilton™ TLC Syringes, PTFE-Coated Tip, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
PTFE coats the final 3/4 in. of this 2 in. cemented needle to allow for more reproducible sample spotting on TLC plates
| Température max. (impériale) | 122°F |
|---|---|
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 51 mm |
| Type de produit | Gastight™ Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE-coated Stainless Steel (Tip) |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Température max. (métrique) | 50°C |
| Type de connexion | Cemented |
| Température (impériale) minimale | 50°F |
| Pression maximale | 1000 psig (68.9 bar) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 3 T |
| Quantité | 1 Ea. |
| Température min (métrique) | 10°C |
| Type de pointe d’aiguille | Coated Tip |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Gamme de produit | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Syringes, Removable Needle (RN)
For use with Agilent/HP 7673 and 7683 Autosamplers
| À utiliser avec (équipement) | Agilent/HP 7673 and 7683 Autosamplers |
|---|---|
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 42 mm |
| Type de produit | Standard Syringe |
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 1 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Type de pointe d’aiguille | Cone |
| Type de connexion | Removable |
Thermo Scientific™ 50μL PTFE Luer-Lok, Gas-Tight Syringe
Thermo Scientific Luer Syringes offer easy, accurate and reproducible injections for a variety of volumes.
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Needles for RN Syringes (Cone Tip)
For easy replacement of needles that get damaged in the field. Needle is seated at zero graduation mark.
| Type de produit | SGE Needles |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Type de pointe d’aiguille | Cone |