Autosampler Syringes
Syringes for gas chromatography (GC), liquid chromatography (LC) and HPLC autosamplers; includes fixed-needle and removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
- (20)
- (2)
- (18)
- (26)
- (2)
- (140)
- (14)
- (43)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (19)
- (40)
- (5)
- (1)
- (36)
- (62)
- (15)
- (33)
- (4)
- (34)
- (1)
- (1)
- (55)
- (64)
- (82)
- (6)
- (10)
- (44)
- (7)
- (2)
- (27)
- (4)
- (52)
- (69)
- (106)
- (2)
- (1)
- (49)
- (2)
- (3)
- (1)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (12)
- (4)
- (5)
- (15)
- (15)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (92)
- (2)
- (10)
- (16)
- (10)
- (16)
- (260)
- (1)
- (1)
- (1)
- (121)
- (7)
- (4)
- (75)
- (218)
- (11)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (31)
- (15)
- (8)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (14)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (19)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (6)
- (16)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
Filtered Search Results
SGE Syringes, Cone Tip, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Designed and tested to meet critical autosampler specifications. For use with the PerkinElmer™ Autosystem.
| Needle Point Number | 1 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer Autosystem |
| Needle Point Style | Cone |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 70 mm |
Fixed Needle Autosampler Syringes, 5000uL, for Thermo Scientific™ Instruments
Gas-tight syringe, headspace
Hamilton™ 700 Series Syringe, Special Needle (SN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Rheodyne™, SSI™, and Valco™ (VISF-2) Injectors
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| For Use With (Equipment) | Rheodyne, SSI, and Valco VISF-2 |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Connection Type | Special |
| Needle Point Style | Blunt |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.0283 in. |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 600 Series Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Ideal for dispensing volumes ranging from 0.25 μL to 5 μL. Often used in applications that require one handed operation due to the short stroke length and reinforced plunger.
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.13 mm |
| For Use With (Equipment) | Rheodyne |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 6.60 mm |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Diameter (English) Outer | 0.260 in. |
| Needle Point Style | Blunt |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.711 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22s G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.005 in. |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 700 Series Syringe, Knurled Hub (KH), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes the gas exchange in GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed. A knurled hub is used to make a leak-tight seal between the barrel and needle.
| Description | Sample Contained in Needle (No Dead Volume) |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Length (Metric) Needle | 70 mm |
| Max. Pressure | 6000 psig (413.7 bar) |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Connection Type | Knurled Hub |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Diameter (English) Outer | 0.308 in. |
| Length (English) Needle | 2.75 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Gas Tight Syringes, Luer Lock
Can be effectively used for the introduction of samples to the gas sampling and injection system (GASIS) inlet
| Product Type | SGE Gas Tight Syringe |
|---|---|
| Connection Type | Luer Lock, Kel-F Luer Cones |
| Quantity | 1 Ea. |
| Autoclavable | Autoclavable |
Hamilton™ 1701N Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with CTC HTS PAL Instruments (HPLC Sampling)
Thermo Scientific™ 500μL PTFE Luer-Lok, Gas-Tight Syringe
Thermo Scientific Luer Syringes offer easy, accurate and reproducible injections for a variety of volumes.
Hamilton™ Gastight™ Digital Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
This N.I.S.T. traceable, calibrated syringe device provides constant injection rate and includes a removable, 2 in. (51 mm) bevel tip needle.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | N.I.S.T. Traceable Calibrated Syringe |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Valco™ Precision Sampling Syringe, Magnum Series, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Ideal for collection, trace analysis, and sample concentration of environmental contaminants
| Description | Magnum Series |
|---|---|
| Product Type | Precision Sampling Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Collection, Trace Analysis and Sample Concentration of Environmental Contaminants |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.035 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.023 in. |
| Product Line | Valco |
SGE Autosampler Syringe, SuperfleX™ Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Agilent/HP 7673 and 7683 Autosamplers
Hamilton™ 1725N Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 250 μL, Syringe for PAL GC and CombiPAL (Headspace) GC Autosamplers
| Volume (Metric) | 250 μL |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 68°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 500 psig (34.5 bar) |
| Product Type | Gastight™ Syringe, C-Line |
| Connection Type | Fixed |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Model | 1725 N |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 20°C |
| Product Line | Hamilton |
Thermo Scientific™ 100μL PTFE Luer-Lok, Gas-Tight Syringe
Thermo Scientific Luer Syringes offer easy, accurate and reproducible injections for a variety of volumes.