Chromatography Syringes
Syringes for manual or autosampler injections, in a variety of sizes, needle gauges, point styles, and terminations; includes electronic and manual gas tight syringes, HPLC general syringes, and replacement parts and accessories. Choose from leading brands for analytical gas and liquid syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
Résultats de la recherche filtrée
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ Syringes: Fixed-Needle Syringes, LTN Termination, 22 Gauge, 2 in. Needle Length
Mid-volume GASTIGHT syringe ideal for dispensing volumes from 100 μL up to 100 mL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
| Température (impériale) minimale | 50°F |
|---|---|
| Diamètre (métrique) intérieur d’aiguille | 0.41 mm |
| Pression maximale | 200 psi |
| Type de produit | Gastight Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Diamètre (métrique) d’aiguille externe | 0.72 mm |
| Quantité | Ea. |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Calibre de l’aiguille | 22 G |
| Diamètre (impériale) intérieur de l'aiguille | 0.016 in. |
| Diamètre (impériale) extérieur de l'aiguille | 0.028 in. |
| Type de connexion | Luer Tip, Cemented |
| À utiliser avec (application) | Ideal for manual and automated HPLC injections, commonly used in syringe pumps and other liquid handling instruments |
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: N Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Longueur (métrique) | 51 mm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 2 in. |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Type de connexion | Cemented |
Thermo Scientific™ GC SMART Syringes for TriPlus™ RSH SMART Autosampler
Use these GC syringes embedded with an ID chip to track part and lot numbers, usage, and history to increase data confidence and ensure system compliance.
SGE Valco ™ Microvolume Syringe, Fixed Needle, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Rheodyne and Valco Valves
| À utiliser avec (équipement) | Rheodyne and Valco Valves |
|---|---|
| Type de produit | SGE Microvolume Syringe |
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 3 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Calibre de l’aiguille | 22 G |
| Type de pointe d’aiguille | Blunt |
| Diamètre (impériale) extérieur de l'aiguille | 0.028 in. |
Hamilton™ 1000 Series Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes the gas exchange in GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Température max. (impériale) | 239°F |
|---|---|
| Diamètre (métrique) intérieur d’aiguille | 0.41 mm |
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 51 mm |
| Type de produit | Gastight™ Syringe |
| Diamètre (métrique) d’aiguille externe | 0.72 mm |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Température max. (métrique) | 115°C |
| Type de connexion | Removable |
| Température (impériale) minimale | 50°F |
| Pression maximale | 200 psig (13.8 bar) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 2 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Température min (métrique) | 10°C |
| Calibre de l’aiguille | 22 G |
| Type de pointe d’aiguille | Bevel |
| Diamètre (impériale) intérieur de l'aiguille | 0.0161 in. |
| Diamètre (impériale) extérieur de l'aiguille | 0.0283 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Gamme de produit | Hamilton |
Hamilton™ Modified Microliter™ Syringe, Special Termination, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Sample is contained in the needle
| À utiliser avec (équipement) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
|---|---|
| Température max. (impériale) | 239°F |
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 43 mm |
| Type de produit | Microliter™ Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 1.71 in. |
| Température max. (métrique) | 115°C |
| Type de connexion | Special |
| Température (impériale) minimale | 50°F |
| Pression maximale | 6000 psig (413.7 bar) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 1 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Température min (métrique) | 10°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Gamme de produit | Hamilton |
Hamilton™ 1710N Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 100 μL, Syringe for PAL GC and CombiPAL (Headspace) GC Autosamplers
| Température max. (impériale) | 122°F |
|---|---|
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 51 mm |
| Type de produit | Gastight™ Syringe, C-Line |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Température max. (métrique) | 50°C |
| Modèle | 1710 N |
| Type de connexion | Fixed |
| Volume (métrique) | 100 μL |
| Température (impériale) minimale | 68°F |
| Pression maximale | 1000 psig (68.9 bar) |
| Quantité | 1 Ea. |
| Température min (métrique) | 20°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Gamme de produit | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Needles for Luer Lock Syringes
A 90° square tip with rounded and polished edges. Used for LC and HPLC valve injection and general liquid dispensing.
Thermo Scientific™ GC Syringes for Agilent Instruments
Easily accomplish accurate, precise, and reproducible injections with Thermo Scientific™ GC Syringes for Agilent Instruments.
| À utiliser avec (équipement) | Agilent GC Instruments |
|---|---|
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 42 mm |
| Jetable | Reusable |
| Type de produit | GC Autosampler Syringe, Fixed Needle |
| Type de pointe d’aiguille | Cone |
Hamilton™ Microliter™ Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with liquid injection
| À utiliser avec (équipement) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
|---|---|
| Température max. (impériale) | 239°F |
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 43 mm |
| Type de produit | Microliter™ Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 1.71 in. |
| Température max. (métrique) | 115°C |
| Type de connexion | Removable |
| Température (impériale) minimale | 50°F |
| Pression maximale | 2000 psig (137.9 bar) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 1 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Température min (métrique) | 10°C |
| Type de pointe d’aiguille | Cone |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Gamme de produit | Hamilton |
Hamilton™ 700 Series Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Agilent/HP 7670, 7671, and 7672 Autosamplers
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 250 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Température (impériale) minimale | 50°F |
|---|---|
| Pression maximale | 500 psig (34.5 bar) |
| Type de produit | Gastight™ Syringe |
| Quantité | 1 Ea. |
| Température min (métrique) | 10°C |
| Gamme de produit | Hamilton |
| Volume (métrique) | 250 μL |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Needles for RN Syringes (Bevel Tip)
Allow for easy replacement of needles that get damaged in the field. Needle is seated at zero graduation mark.
| Type de produit | SGE Needles |
|---|---|
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 2 |
| Type de pointe d’aiguille | Bevel |
Hamilton™ 1702N Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
A 25 μL, Syringe for PAL GC and CombiPAL (Headspace) GC Autosamplers
| Température max. (impériale) | 122°F |
|---|---|
| Diamètre (métrique) intérieur d’aiguille | 0.13 mm |
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 51 mm |
| Type de produit | Gastight™ Syringe, C-Line |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Température max. (métrique) | 50°C |
| Modèle | 1702 N |
| Type de connexion | Fixed |
| Volume (métrique) | 25 μL |
| Température (impériale) minimale | 68°F |
| Pression maximale | 1000 psig (68.9 bar) |
| Quantité | 1 Ea. |
| Température min (métrique) | 20°C |
| Diamètre (impériale) intérieur de l'aiguille | 0.005 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Gamme de produit | Hamilton |
Thermo Scientific™ 2500μL Luer-Tip, Gas-Tight Syringe
Thermo Scientific Luer Syringes offer easy, accurate and reproducible injections for a variety of volumes.