Controlled Environments Cleaning Buckets, Bucket Systems, and Wringers
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (4)
- (1)
- (4)
- (3)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (16)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Micronova™ Plastic Double Bucket Cart and Wringer
This lightweight and ergonomically designed, plastic cart system is ideal for efficient string mopping in controlled environments. System includes a cart with handle, two color-coded, clean and rinse buckets, and a down-press string mop wringer.
Contec™ Caster Wheels for Carts
Replace damaged wheels on Contec™ carts for improved system use. Contec™ Caster Wheels for Carts are intended for use with Contec carts 2720 and 2721 (Cat. Nos. 19-168-744 and 19-033-778).
Micronova™ Stainless Steel Compact Cart and Bucket System
A compact and highly maneuverable stainless steel cart system with 360° rotation Prevenz Antimicrobial Wheels and smooth, molded stainless steel buckets. Available in single, double and triple bucket configurations.
| Longueur (métrique) | 53.3 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 21 in. |
| Hauteur (impériale) | 17 in. |
| Hauteur (métrique) | 43.2 cm |
| À utiliser avec (équipement) | Slim-T Wringer series, fits 18 in. W mops |
| Matériau | Stainless Steel (304), Electropolished, Polyketone |
| Stérilité | Non-sterile |
| Capacité (impériale) | 8 gal. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove disinfectant before Autoclave or Storage |
| À utiliser avec (application) | Cleaning Walls, Floors and Ceilings |
Micronova™ Stainless Steel Compact Cart with Buckets
A compact and highly maneuverable stainless steel cart system with 360° rotation Prevenz Antimicrobial Wheels and smooth, molded stainless steel buckets. Available in single, double and triple bucket configurations.
Contec™ Irradiated Bucket Bag Liners
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Contec™ Irradiated Bucket Bag Liners are for use with Contec™ 15 L polypropylene buckets.
Micronova™ SlimLine™ Buckets with Casters
SlimLine™ narrow polypropylene buckets are for use with the SlimLine™ or Slim-T™ cleanroom cart system. Available in blue, red, green or yellow.
| À utiliser avec (équipement) | SlimLine or SlimT Cleanroom Cart System |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene Bucket, Nickel-plated Caster, Thermoplastic Rubber Wheel |
| Type de produit | SlimLine Bucket |
| Stérilité | Non-sterile |
| Capacité (impériale) | 6 gal. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Store at Ambient Temperature. To Autoclave - do not stack - invert Bucket to allow drainage. |
| À utiliser avec (application) | Cleaning Walls, Floors and Ceilings |
Contec Quicktask Loaded Compact Bucket System
Component of the Compact Bucket System which is an improved versatile multiple bucket system for use with Contec's flat and curved mops.
Contec™ Universal Replacement Buckets
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Manufactured from a unique polypropylene copolymer plastic that is both durable and lightweight. Universal Replacement Buckets are color-coded for easy identification of waste vs. fresh solution.
| Jetable | Reusable |
|---|---|
| Type de produit | Bucket |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Autoclavable |
Micronova™ BucketBinders™ Bucket Connectors
Bucket connecting hardware for BucketBinder™ Multi Bucket System
Contec™ Compact Bucket System
Contec Compact Bucket System is an all-in-one solution to make cleaning and disinfecting easier and more efficient
| Jetable | Reusable |
|---|---|
| Quantité | 1 Ea. |
Micronova™ Irradiated BucketLiners™
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Creates an impermeable barrier to strong solutions and raw materials when used to line cleanroom buckets and storage containers.
| Stérilité | Sterile |
|---|---|
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Méthode de stérilisation | Gamma-Irradiation |
| À utiliser avec (application) | Product Transport or Liquid Containment |
Micronova NovaSat™ Charging Systems
The NovaSat™ charging system is expertly designed for quick and efficient mop pre-saturation with simultaneous reduction and reclamation of excess liquid in one compact device.
Micronova™ Slim-T™ Stainless Steel Cart System
Double or triple bucket cart system with an electropolished, stainless steel frame, optional T-handle, and 3-inch caster wheels with 360° rotation for maneuverability.
| Longueur (métrique) | 58.4 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Certificate of Conformance; ISO 9001 Certified Facility |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Stainless Steel (304), Electropolished, Polyketone |
| Type de produit | Double Bucket Cart |
| Type d’emballage | One kit, frame with two or three buckets per case |
| À utiliser avec (application) | Cleaning Walls, Floors and Ceilings |
| Longueur (impériale) | 23 in. |
| Couleur | Blue, Yellow |
| Largeur (métrique) | 55.9 cm |
| Stérilité | Non-sterile |
| Dimensions (impériale) d’ouverture | 9 x 19 in. |
| Dimensions (métrique) d’ouverture | 22.9 x 48.3 cm |
| Quantité | 1 Ea. |
| Largeur (impériale) | 22 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Store at ambient temperature. Rinse to remove disinfectant before autoclave or Storage. |