Fetal Bovine Sera
- (14)
- (5)
- (1)
- (3)
- (10)
- (3)
- (36)
- (58)
- (12)
- (15)
- (3)
- (29)
- (71)
- (1)
- (111)
- (8)
- (2)
- (2)
- (12)
- (23)
- (1)
- (8)
- (50)
- (98)
- (7)
Filtered Search Results
Corning™ Regular Fetal Bovine Serum
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | -25° to -15°C |
| Protein Content | 30 to 50g/L |
| Color | Amber Yellow to Reddish |
| Quantity | 500 mL |
| Endotoxin Concentration | ≤20EU/ mL |
| Grade | Regular |
| For Use With (Application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Osmolality | 315 ± 35mOsm/kg |
| Sterility | Sterile |
| Source | Bovine Fetus |
| Hemoglobin Concentration | <30 mg/dL |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Certifications/Compliance | cGMP |
Corning™ Premium Fetal Bovine Serum
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | -25° to -15°C |
| Protein Content | 30 to 50g/L |
| Color | Caramel/Amber |
| Quantity | 500 mL |
| Endotoxin Concentration | ≤20EU/ mL |
| Grade | Premium |
| For Use With (Application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Sterility | Sterile |
| Source | Bovine Fetus |
| Hemoglobin Concentration | <30 mg/dL |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| pH | 7.8 ±0.8 |
| Certifications/Compliance | cGMP |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, US Sourced
Research Grade Fetal Bovine Serum that is US sourced and triple 0.1 μm filtered.
| Form | Liquid |
|---|---|
| Grade | Research |
| For Use With (Application) | For Further Manufacturing Or Research Use. Not For Diagnostic Or Therapeutic Use. |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Lyophilized | No |
| Hemoglobin Concentration | < 35 mg/dL |
| Processing | Yes |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Format | Bottle |
| Heat Inactivated | No |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Additional Assays | Gamma Globulin,Alkaline Phosphatase,Lactate Dehydrogenase,Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT),Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT),pH,Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33),Albumin,Blood Urea Nitrogen,Creatinine,Total Bilirubin,Sodium,Potassium,Calcium,Chloride,Inorganic Phosphorus,Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35),Iron,Total Iron Binding Capacity (TIBC),Percent Saturation,Glucose,IgG - Nephelometer |
| Serum Treatment | Sterile-filtered |
| Country of Origin | United States |
| Age | Fetal |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, Canadian Sourced
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum is sourced from Canada and triple 0.1 μm filtered.
| Content And Storage | ≤ -10°C |
|---|---|
| Heat Inactivated | No |
| Form | Liquid |
| Additional Assays | Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT), Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT), pH, Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33), Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Inorganic Phosphorus, Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35), Iron, Total Iron Binding Capacity (TIBC), Percent Saturation, Glucose, IgG – Nephelometer |
| Grade | Research |
| Lyophilized | No |
| Country of Origin | Canada |
| Hemoglobin Concentration | < 35 mg/dL |
| Processing | Yes |
Corning™ Fetal Bovine Serum, Premium, Australian Origin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fetal Bovine Serum (FBS) is a universal supplement used in cell culture. It provides many compounds that have been shown to satisfy specific metabolic requirements for the culture of cells, including hormones, growth factors, cell attachment factors, pH buffer, protease inhibitors, and more.
| Content And Storage | -40°C to -10°C |
|---|---|
| Heat Inactivated | Yes |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 60 months |
| Sterility | Sterile |
| Species | Bovine |
| Source | Australian Origin |
| Country of Origin | Australia |
Cytiva HyClone™ Characterized Fetal Bovine Serum, Australian Origin
Sterile-filtered and quality-tested to ensure dependable, reproducible cell growth
| Sterilization Method | Sequential Triple-filtered, 100 nm |
|---|---|
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Form | Serum |
| Endotoxin Concentration | ≤ 25 EU/mL |
| Grade | Characterized |
| Certifications/Compliance | Certificate of Suitability No. R1-CEP 2000-384 |
| Country of Origin | Australia |
| Product Line | HyClone |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 25 mg/dL |
Cytiva HyClone™ Human Mesenchymal Stem Cell Screened Characterized Fetal Bovine Serum, US Origin
Designed for human mesenchymal stem cells
Cytiva HyClone™ Tetracycline Screened Characterized Fetal Bovine Serum, US Origin
FBS with undetectable levels of tetracycline
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 500 mL Irradiated Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Country of Origin | New Zealand |
| Product Line | HyClone |
Gibco™ Fetal Bovine Serum, Tet system approved, US origin
Tet system-approved FBS is formulated for cell culture applications using tetracycline- and tetracycline derivative-regulated gene expression systems.
| Shipping Condition | Frozen/Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store at <-10°C. |
| Purity or Quality Grade | Premium |
| Tested For | Meets USP/EP guidelines with up to 91 harmonized quality specification tests |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Endotoxin Concentration | <5 EU/mL |
| Sterility | Sterile |
| Hemoglobin Concentration | <15 mg/dL |
| Cell Type | Use for a broad range of cell types, especially sensitive cell lines |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Classification | Premium |
| Species | Cattle/Bovine |
| Country of Origin | United States |
| Age | Fetal |
Cytiva HyClone™ Characterized Fetal Bovine Serum (New Zealand)
Enhance growth of cells with New Zealand sourced HyClone™ Characterized Fetal Bovine Serum.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | Store at or below -10°C |
| Sterilization Method | Sequential-filtered, 100 nm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Endotoxin Concentration | ≤ 20 EU/mL |
| Grade | Characterized |
| Sterility | Sterile |
| Country of Origin | New Zealand |
| Product Line | HyClone |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 25 mg/dL |
Cytiva HyClone™ Defined Fetal Bovine Serum (FBS), US Origin
Widely used by cell culturists who have a concern for viral contaminants and require an extensive biochemical profile.
| Sterilization Method | Sequential-filtered, 40 nm |
|---|---|
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Tested For | Virus-Tested to 9 CFR Standard |
| Endotoxin Concentration | ≤ 10 EU/mL |
| Grade | Defined |
| Country of Origin | United States |
| Product Line | HyClone |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 10 mg/dL |
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 100 mL Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Volume (Metric) | 100 mL |
| Country of Origin | New Zealand |
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 50 mL Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Volume (Metric) | 50 mL |
|---|---|
| Country of Origin | New Zealand |
Cytiva Life Sciences™ HyClone™ 50 mL Defined Fetal Bovine Serum, Australian Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ AU-origin defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Volume (Metric) | 50 mL |
| Country of Origin | Australia |