Fetal Bovine Sera
- (11)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (36)
- (1)
- (41)
- (17)
- (12)
- (15)
- (3)
- (29)
- (71)
- (1)
- (80)
- (31)
- (8)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (10)
- (5)
- (3)
- (8)
- (42)
- (6)
- (62)
- (7)
- (36)
Résultats de la recherche filtrée
Corning™ Premium Fetal Bovine Serum
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| Concentration d’hémoglobine | <30 mg/dL |
|---|---|
| Certifications/Conformité | cGMP |
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Concentration en endotoxines | ≤20EU/ mL |
| Niveau | Premium |
| Sources | Bovine Fetus |
| Teneur en protéines | 30 to 50g/L |
| À utiliser avec (application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Contenu et stockage | -25° to -15°C |
| Couleur | Caramel/Amber |
| Stérilité | Sterile |
| pH | 7.8 ±0.8 |
| Quantité | 500 mL |
| Tests de sécurité USDA inclus | USDA Inspected |
| Méthode de stérilisation | Triple-filtered, 0.1 μm |
Corning™ Regular Fetal Bovine Serum
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| Concentration d’hémoglobine | <30 mg/dL |
|---|---|
| Certifications/Conformité | cGMP |
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Concentration en endotoxines | ≤20EU/ mL |
| Niveau | Regular |
| Sources | Bovine Fetus |
| Teneur en protéines | 30 to 50g/L |
| À utiliser avec (application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Contenu et stockage | -25° to -15°C |
| Couleur | Amber Yellow to Reddish |
| Osmolarité | 315 ± 35mOsm/kg |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 500 mL |
| Tests de sécurité USDA inclus | USDA Inspected |
| Méthode de stérilisation | Triple-filtered, 0.1 μm |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, US Sourced
Research Grade Fetal Bovine Serum that is US sourced and triple 0.1 μm filtered.
| Concentration d’hémoglobine | < 35 mg/dL |
|---|---|
| Âge | Fetal |
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Niveau | Research |
| Pays d’origine | United States |
| À utiliser avec (application) | For Further Manufacturing Or Research Use. Not For Diagnostic Or Therapeutic Use. |
| Forme | Liquid |
| Inactivé par la chaleur | No |
| Traitement | Yes |
| Traitement par le sérum | Sterile-filtered |
| Dosages supplémentaires | Gamma Globulin,Alkaline Phosphatase,Lactate Dehydrogenase,Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT),Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT),pH,Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33),Albumin,Blood Urea Nitrogen,Creatinine,Total Bilirubin,Sodium,Potassium,Calcium,Chloride,Inorganic Phosphorus,Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35),Iron,Total Iron Binding Capacity (TIBC),Percent Saturation,Glucose,IgG - Nephelometer |
| Format | Bottle |
| Lyophilisé | No |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Méthode de stérilisation | Triple-filtered, 0.1 μm |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, Canadian Sourced
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum is sourced from Canada and triple 0.1 μm filtered.
| Concentration d’hémoglobine | < 35 mg/dL |
|---|---|
| Inactivé par la chaleur | No |
| Traitement | Yes |
| Dosages supplémentaires | Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT), Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT), pH, Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33), Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Inorganic Phosphorus, Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35), Iron, Total Iron Binding Capacity (TIBC), Percent Saturation, Glucose, IgG – Nephelometer |
| Lyophilisé | No |
| Niveau | Research |
| Pays d’origine | Canada |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | ≤ -10°C |
Cytiva HyClone™ Characterized Fetal Bovine Serum, Australian Origin
Sterile-filtered and quality-tested to ensure dependable, reproducible cell growth
| Concentration d’hémoglobine | ≤ 25 mg/dL |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Certificate of Suitability No. R1-CEP 2000-384 |
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Concentration en endotoxines | ≤ 25 EU/mL |
| Niveau | Characterized |
| Pays d’origine | Australia |
| Gamme de produit | HyClone |
| Méthode de stérilisation | Sequential Triple-filtered, 100 nm |
| Forme | Serum |
Cytiva HyClone™ Human Mesenchymal Stem Cell Screened Characterized Fetal Bovine Serum, US Origin
Designed for human mesenchymal stem cells
Cytiva HyClone™ Tetracycline Screened Characterized Fetal Bovine Serum, US Origin
FBS with undetectable levels of tetracycline
Cytiva HyClone™ ES Screened Characterized Fetal Bovine Serum, US Origin
Optimized for the culture of murine embryonic stem cells
| Concentration d’hémoglobine | ≤ 10 mg/dL |
|---|---|
| Concentration en endotoxines | ≤ 10 EU/mL |
| Pays d’origine | United States |
| Méthode de stérilisation | 40 nm filtration |
| Forme | Liquid |
Gibco™ Embryonic Stem Cell FBS, qualified, US origin
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fetal Bovine Serum, ES cell qualified, is specially tested for the ability to sustain undifferentiated cellular morphology of embryonic stem cells.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Frozen |
|---|---|
| Traitement par le sérum | Standard (Sterile-filtered) |
| Âge | Fetal |
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
| Grade de qualité ou de pureté | ES Cell-Qualified |
| Stérilité | Sterile |
| Pays d’origine | United States |
| Espèces | Cattle/Bovine |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | Storage conditions: ≤-10°C Shipping conditions: Frozen |
Cytiva HyClone™ Characterized Fetal Bovine Serum (U.S. Origin)
Enhance growth of cells. Tested for endotoxin, hemoglobin, and additional biochemical assays.
| Concentration d’hémoglobine | ≤ 25 mg/dL |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured in cGMP (21 CFR 820) compliant and ISO9001 certified facilities |
| Dosages supplémentaires | Lactate Dehydrogenase,SGPT,SGOT,pH,Total Protein,Albumin,Blood Urea Nitrogen,Creatinine,Total Bilirubin,Sodium,Potassium,Calcium,Chloride,Inorganic Phosphorus,Osmolality,Iron,TIBC,Percent Saturation,Glucose,IgG,Gamma Globulin |
| Mycoplasme détecté | No |
| Concentration en endotoxines | ≤ 25 EU/mL |
| Testé pour | Bluetongue, Bovine Adenovirus, Bovine Parvovirus, Bovine RSV, BVDV, Cytopathogenic Agents, Hemadsorbing Agents, Rabies Virus, Reovirus |
| Niveau | Characterized |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 50 mL |
| Tests de sécurité USDA inclus | USDA Inspected |
| Pays d’origine | United States |
| Méthode de stérilisation | Sequential Triple-filtered, 100 nm |
| Contenu et stockage | Sera should be stored at -10°C or lower. Once thawed, sera should be stored at 2° to 8°C. |
Cytiva HyClone™ Insect Cell Screened Characterized Fetal Bovine Serum, US Origin
Optimizes the performance of insect cells
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 100 mL Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Pays d’origine | New Zealand |
| Volume (métrique) | 100 mL |
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 50 mL Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Pays d’origine | New Zealand |
|---|---|
| Volume (métrique) | 50 mL |
Cytiva Life Sciences™ HyClone™ 50 mL Defined Fetal Bovine Serum, Australian Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ AU-origin defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Type de produit | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Pays d’origine | Australia |
| Volume (métrique) | 50 mL |