Fetal Bovine Sera
- (14)
- (5)
- (1)
- (3)
- (10)
- (3)
- (36)
- (58)
- (12)
- (15)
- (3)
- (29)
- (71)
- (1)
- (111)
- (8)
- (2)
- (2)
- (12)
- (23)
- (1)
- (8)
- (50)
- (98)
- (7)
Filtered Search Results
Corning™ Premium Fetal Bovine Serum
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | -25° to -15°C |
| Protein Content | 30 to 50g/L |
| Color | Caramel/Amber |
| Quantity | 500 mL |
| Endotoxin Concentration | ≤20EU/ mL |
| Grade | Premium |
| For Use With (Application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Sterility | Sterile |
| Source | Bovine Fetus |
| Hemoglobin Concentration | <30 mg/dL |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| pH | 7.8 ±0.8 |
| Certifications/Compliance | cGMP |
Corning™ Regular Fetal Bovine Serum
FBS is a commonly used cell culture media supplement which helps sustain cell growth and satisfy metabolic requirements.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | -25° to -15°C |
| Protein Content | 30 to 50g/L |
| Color | Amber Yellow to Reddish |
| Quantity | 500 mL |
| Endotoxin Concentration | ≤20EU/ mL |
| Grade | Regular |
| For Use With (Application) | Used as a supplement to cell culture media to help sustain cell growth and metabolism. This product is for research use only. |
| Osmolality | 315 ± 35mOsm/kg |
| Sterility | Sterile |
| Source | Bovine Fetus |
| Hemoglobin Concentration | <30 mg/dL |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Certifications/Compliance | cGMP |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, US Sourced
Research Grade Fetal Bovine Serum that is US sourced and triple 0.1 μm filtered.
| Form | Liquid |
|---|---|
| Grade | Research |
| For Use With (Application) | For Further Manufacturing Or Research Use. Not For Diagnostic Or Therapeutic Use. |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Lyophilized | No |
| Hemoglobin Concentration | < 35 mg/dL |
| Processing | Yes |
| Sterilization Method | Triple-filtered, 0.1 μm |
| Format | Bottle |
| Heat Inactivated | No |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Additional Assays | Gamma Globulin,Alkaline Phosphatase,Lactate Dehydrogenase,Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT),Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT),pH,Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33),Albumin,Blood Urea Nitrogen,Creatinine,Total Bilirubin,Sodium,Potassium,Calcium,Chloride,Inorganic Phosphorus,Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35),Iron,Total Iron Binding Capacity (TIBC),Percent Saturation,Glucose,IgG - Nephelometer |
| Serum Treatment | Sterile-filtered |
| Country of Origin | United States |
| Age | Fetal |
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum, Canadian Sourced
Fisherbrand™ Research Grade Fetal Bovine Serum is sourced from Canada and triple 0.1 μm filtered.
| Content And Storage | ≤ -10°C |
|---|---|
| Heat Inactivated | No |
| Form | Liquid |
| Additional Assays | Gamma Globulin, Alkaline Phosphatase, Lactate Dehydrogenase, Glutamic Pyruvic Transaminase (SGPT), Glutamic Oxaloacetic Transaminase (SGOT), pH, Total Protein (Ph. Eur. 2.5.33), Albumin, Blood Urea Nitrogen, Creatinine, Total Bilirubin, Sodium, Potassium, Calcium, Chloride, Inorganic Phosphorus, Osmolality (Ph. Eur. 2.2.35), Iron, Total Iron Binding Capacity (TIBC), Percent Saturation, Glucose, IgG – Nephelometer |
| Grade | Research |
| Lyophilized | No |
| Country of Origin | Canada |
| Hemoglobin Concentration | < 35 mg/dL |
| Processing | Yes |
Cytiva Life Sciences™ HyClone™ 500 mL Irradiated Defined Fetal Bovine Serum Australian Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ AU-origin defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Volume (Metric) | 500 mL |
| Country of Origin | Australia |
| Product Line | HyClone |
Cytiva HyClone™ Fetal Bovine Serum, Super Low IgG
Enhances cell culture growth, processed via protein G chromatography to substantially reduce immunoglobulin G (IgG) levels
Corning™ Fetal Bovine Serum, Premium, Australian Origin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fetal Bovine Serum (FBS) is a universal supplement used in cell culture. It provides many compounds that have been shown to satisfy specific metabolic requirements for the culture of cells, including hormones, growth factors, cell attachment factors, pH buffer, protease inhibitors, and more.
| Content And Storage | -40°C to -10°C |
|---|---|
| Heat Inactivated | Yes |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 60 months |
| Sterility | Sterile |
| Species | Bovine |
| Source | Australian Origin |
| Country of Origin | Australia |
Cytiva Life Sciences™ HyClone™ 100 mL Defined Fetal Bovine Serum Australian Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ AU-origin defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Volume (Metric) | 100 mL |
| Country of Origin | Australia |
Cytiva Life Sciences™ HyClone™ 500 mL Defined Fetal Bovine Serum Australian Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ AU-origin defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Volume (Metric) | 500 mL |
| Country of Origin | Australia |
Cytiva HyClone™ Iron-Supplemented Bovine Calf Serum, US Origin
Contains additional iron that boosts serum transferrin levels to physiological levels
| Sterilization Method | Sequential-filtered, 100 nm |
|---|---|
| Product Type | Calf Bovine Serum |
| Tested For | Virus Panel Testing According to 9 CFR 113.53 |
| Endotoxin Concentration | <10 EU/mL |
| Certifications/Compliance | Manufactured in cGMP (21 CFR 820) Compliant and ISO9001 Certified Facilities |
| For Use With (Application) | Supplementing Cell Culture Growth |
| Iron Supplemented | Yes |
| Source | Formula-Fed Veal Calves |
| Country of Origin | United States |
| Age | 16 to 22 weeks |
| Product Line | HyClone |
| Hemoglobin Concentration | <10 mg/dL |
Cytiva HyClone™ Tetracycline Screened Characterized Fetal Bovine Serum, US Origin
FBS with undetectable levels of tetracycline
| Heat Inactivated | Yes |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Quantity | 500 mL |
| Endotoxin Concentration | ≤ 10 EU/mL |
| Country of Origin | United States |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 10 mg/dL |
Cytiva Life Sciences™ Hyclone™ 500 mL Defined Fetal Bovine Serum (FBS), New Zealand Origin
Our highest quality FBS, HyClone™ NZ-origin Defined FBS is proprietary serial 40 nm-filtered, virus-tested to meet 9 CFR, with an extensive biochemical profile.
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
|---|---|
| Volume (Metric) | 500 mL |
| Country of Origin | New Zealand |
Cytiva HyClone™ Tetracycline Screened Characterized Fetal Bovine Serum, US Origin
FBS with undetectable levels of tetracycline
Cytiva HyClone™ Human Mesenchymal Stem Cell Screened Characterized Fetal Bovine Serum, US Origin
Designed for human mesenchymal stem cells
Cytiva HyClone™ Characterized Fetal Bovine Serum, Australian Origin
Sterile-filtered and quality-tested to ensure dependable, reproducible cell growth
| Sterilization Method | Sequential Triple-filtered, 100 nm |
|---|---|
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Form | Serum |
| Endotoxin Concentration | ≤ 25 EU/mL |
| Grade | Characterized |
| Certifications/Compliance | Certificate of Suitability No. R1-CEP 2000-384 |
| Country of Origin | Australia |
| Product Line | HyClone |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 25 mg/dL |