Chinese Hamster Ovary Cell Culture Media
- (4)
- (32)
- (17)
- (19)
- (41)
- (1)
- (14)
- (12)
- (4)
- (33)
- (5)
- (3)
- (3)
- (2)
- (12)
- (4)
- (2)
- (8)
- (6)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (27)
- (16)
- (5)
- (39)
- (39)
- (3)
- (4)
- (31)
- (37)
- (7)
- (20)
- (25)
Filtered Search Results
Gibco™ High-Intensity Perfusion CHO Medium
Gibco High-Intensity Perfusion (HIP) CHO Medium is an innovative, chemically defined, animal origin-free (AOF), cGMP medium.
| Cell Line | CHO-S, CHO-GS, CHO-K1, CHO-DG44 |
|---|---|
| Content And Storage | Dry format medium. Store in the dark and dry at 2–8°C. |
| With Additives | Glucose |
| Product Type | Perfusion CHO Medium |
| Form | Dry Powder |
| Without Additives | No Glutamine |
| Manufacturing Quality | cGMP |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 34.92 g/L |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ Efficient-Pro™ Medium
Gibco™ Efficient-Pro™ Media delivers superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Chemically defined and completely scalable, available in liquid or AGT™ formats for sustained cell viability.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Content And Storage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Medium
Gibco™ Efficient-Pro™ Media delivers superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Chemically defined and completely scalable, available in Gibco™ AGT™ formats for sustained cell viability.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Content And Storage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
Gibco™ CHO-S-SFM II (without hypoxanthine or thymidine)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CHO-S-SFM II (without hypoxanthine or thymidine)
Gibco™ CD FortiCHO™ Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CD FortiCHO™ Medium
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Medium (+) Insulin
Efficient-Pro AGT Medium (+) Insulin is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) medium used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Cell Line | Insulin-dependent CHO Cell Lines |
|---|---|
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Chemically-defined,Animal Origin-free,Serum-free,cGMP |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | Next Gen CHO Media |
| Serum Level | Serum-free |
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| Product Type | CD CHO Medium |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | AGT, Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Cytiva HyClone™ SFM4CHO™ Media
Designed for high performance in a variety of culture vessels, including bioreactors. HyClone™ SFM4CHO™ Media is a protein-free formulation that contains no components of bovine origin.
| Description | SFM4CHO media |
|---|---|
| Certifications/Compliance | cGMP |
Cytiva HyClone™ ActiCHO™ SM Powdered Media
Hydrolysate-free and animal-derived component-free (ADCF)
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine,No Insulin |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva HyClone™ ActiPro Powdered Cell Culture Media
Formulated to provide high yields of recombinant proteins in bioprocesses using Chinese hamster ovary (CHO) cell lines.
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva HyClone™ DPM-PF-CHO Powdered Media
Powder mediums (Main/Base) used to create PF-CHO MPS media
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red,No Poloxamer 188 |
| Quantity | 5 L |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva HyClone™ HyCell CHO Powder Cell Culture Medium without L-glutamine and with HT
A versatile, animal derived component free (ADCF) cell culture media.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Sodium Bicarbonate,Poloxamer 188,Hypoxanthine,Thymidine |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Phenol Red,No HEPES,No Glutamine |
| Shelf Life | 36 Months |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ CHO-S-SFM II, with hypoxanthine and thymidine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CHO-S-SFM II, with hypoxanthine and thymidine
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C) and protect from light. |
| Format | Bottle(s) |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| Product Type | Serum Free Medium (SFM) |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | Low |
| Classification | Low Protein,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Concentration | 1 X |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |