Chinese Hamster Ovary Cell Culture Media
- (4)
- (32)
- (17)
- (19)
- (41)
- (1)
- (14)
- (12)
- (4)
- (33)
- (5)
- (3)
- (4)
- (2)
- (8)
- (6)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (39)
- (39)
- (3)
- (4)
- (31)
- (37)
- (7)
- (20)
- (25)
Résultats de la recherche filtrée
Gibco™ CHO-S-SFM II (without hypoxanthine or thymidine)
CHO-S-SFM II (without hypoxanthine or thymidine)
| Antibiotiques inclus | No antibiotics |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO |
| Type de produit | CD CHO Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Gamme de produits | AGT, Gibco |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Serum Level | Serum-free |
| Forme | Powder (AGT) |
| Format | Bottle(s) |
|---|---|
| Antibiotiques inclus | No antibiotics |
| Lignée cellulaire | CHO |
| Type de produit | Serum Free Medium (SFM) |
| Classification | Low Protein,Serum-free |
| Niveau d’endotoxines | Low |
| Gamme de produits | Gibco |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Concentration | 1 X |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Contenu et stockage | Store in refrigerator (2–8°C) and protect from light. |
| Serum Level | Serum-free |
| Forme | Liquid |
| Lignée cellulaire | CHO |
|---|---|
| Type de produit | CD OptiCHO AGT Medium |
| Pureté ou qualité | Certified |
| Environnement culturel | CO2 |
| Conditions d’expédition | Wet Ice |
| Avec additifs | High Glucose,Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Forme | Powder (AGT) |
| Antibiotiques inclus | No antibiotics |
| Remarques | Medium does not support wild type DG44 cells |
| Stérilité | Non-sterile |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Niveau d’endotoxines | Low |
| Gamme de produits | AGT, Gibco |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Sans additif | No Glutamine,No Phenol Red |
| Sels inorganiques | Magnesium, Sodium Phosphate |
| Serum Level | Serum-free |
| Lignée cellulaire | CHO |
|---|---|
| Type de produit | CD CHO Medium |
| Pureté ou qualité | Cell Culture Grade |
| Ratio de concentration | 1 :1 |
| Environnement culturel | CO2 |
| Concentration | 1 X |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Avec additifs | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate,Non Essential Amino Acids (NEAA) |
| Contenu et stockage | Store at 2-8°C in the dark. |
| Forme | Liquid |
| Format | Universal Bag |
| Antibiotiques inclus | No antibiotics |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Niveau d’endotoxines | Low |
| Gamme de produits | Gibco |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Sans additif | No Glutamine,No Phenol Red,No Thymidine,No Hypoxanthine |
| Type de cellule | Ovarian Cells |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ Freedom™ ExpiCHO-S™ Kit
An easy-to-use, beginning-to-end product for cloning and expression of recombinant proteins in Chinese Hamster Ovary (CHO)-derived suspension culture. The Gibco™ Freedom™ ExpiCHO-S™ Kit includes components for transfection, expression, clone creation, and stable cell line selection, all in a conveniently packaged kit.
Corning™ PF Media
Optimized for the cultivation of derivatives of the parental Chinese Hamster Ovary cell line, specifically CHO K-1
Cytiva HyClone™ CDM4CHO™ Media, Liquid
Support growth of CHO cell culture. HyClone™ CDM4CHO™ Media, Liquid is a serum-free, chemically defined media.
| Certifications/Conformité | cGMP |
|---|---|
| Description | CDM4CHO media |
| Forme | Liquid |
Cytiva HyClone™ SFM4CHO™ Media
Designed for high performance in a variety of culture vessels, including bioreactors. HyClone™ SFM4CHO™ Media is a protein-free formulation that contains no components of bovine origin.
| Certifications/Conformité | cGMP |
|---|---|
| Description | SFM4CHO media |
Cytiva™ HyClone™ ActiSM™ Cell Culture Media
A chemically defined ADCF cell culture medium optimized for high-yield protein production in CHO cell culture processes.
Gibco™ CD OptiCHO™ Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
| Lignée cellulaire | CHO |
|---|---|
| Type de produit | CD OptiCHO Medium |
| Espèces | Hamster |
| Concentration | 1 X |
| Avec additifs | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Contenu et stockage | Store in refrigerator (2–8°C) and protect from light. |
| Forme | Liquid |
| Format | Bottle |
| Antibiotiques inclus | No antibiotics |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Niveau d’endotoxines | Low |
| Gamme de produits | Gibco |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Sans additif | No Glutamine,No Phenol Red |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ CD OptiCHO™ AGT™ Medium
CD OptiCHO™ medium is specifically designed to offer high performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined fed-batch environment.