Nutritional Supplements
- (27)
- (6)
- (2)
- (2)
- (27)
- (1)
- (80)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (9)
- (7)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (24)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (52)
- (52)
- (50)
- (32)
- (1)
- (21)
- (6)
- (17)
- (1)
- (1)
- (33)
- (2)
- (10)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ SFM4HEK293 Powdered Media
Promotes adenovirus and recombinant protein production in HEK 293 cell culture.
Gibco™ Bacto™ Tryptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An animal origin (AO) pancreatic digest of casein.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Shelf Life | 1825 Days |
| For Use With (Application) | Dehydrated culture media |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ Bacto™ TC Yeastolate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bacto TC Yeastolate is an animal origin-free hydrolysate from the water-soluble portion of autolyzed yeast. This supplement contains a mixture of peptides, amino acids, carbohydrates (simple and complex), nucleosides, and vitamins. Derived from the same yeast strain as Difco TC Yeastolate, ultra-filtered (UF), this product has a slightly different nutritional profile because it was not ultra-filtered.
| Content And Storage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ Cotton Peptone 200, ultra-filtered (UF)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco™ Cotton Peptone 200, Ultra-Filtered (UF) is processed to enhance carbohydrate concentrations, which is important for some mammalian protein glycosylation processes.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Shelf Life | 1460 Days |
Gibco™ EfficientFeed™ C+ AGT™ Supplement
A dry-format single-part supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization
| Cell Line | CHO DG44, CHO, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1 |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Product Line | EfficientFeed |
Gibco™ Bacto™ Proteose Peptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco™ Bacto™ Proteose Peptone is a highly nutritious, animal-based media used in preparing microbiological culture media and producing bacterial toxins.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Form | Dehydrated, free-flowing granules |
| pH | 6.6–7.6 (1.0% solution at 25°C) |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | LUO, MUO |
| For Use With (Application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ Difco™ Phytone™ Supplement, ultra-filtered (UF)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For cell culture applications.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| For Use With (Application) | Cell Culture |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Difco |
Gibco™ EfficientFeed™ B+ AGT™ Supplement
Dry-format, single-part supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization
| Cell Line | CHO DG44, CHO, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1 |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
| Product Type | Nutrient Supplement |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Product Line | EfficientFeed |
Gibco™ Efficient-Pro™ Feed Enhancer
Efficient-Pro Feed Enhancer is a liquid next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed enhancer used in the production of monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
Gibco™ Difco™ Soytone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An enzymatic digest of soy.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Yeast Supplement |
| Form | Powder |
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| For Use With (Application) | Mammalian Cell Culture |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Difco |
Gibco™ FunctionMAX™ TiterEnhancer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
FunctionMAX™ TiterEnhancer
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | FunctionMAX™ TiterEnhancer |
| Serum Level | Serum-Free |
Cytiva HyClone™ Minimal Essential Medium Variations: Powder
Supports cell growth in research and biomanufacturing cell culture processes.