Laboratory Benches and Tables
- (48)
- (48)
- (2)
- (2)
- (48)
- (48)
- (1)
- (48)
- (48)
- (1)
- (23)
- (338)
- (2)
- (9)
- (216)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (10)
- (51)
- (2)
- (12)
- (39)
- (2)
- (23)
- (22)
- (24)
- (24)
- (24)
- (3)
- (144)
- (1)
- (1)
- (144)
- (1)
- (16)
- (5)
- (9)
- (89)
- (14)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 85.1 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 33.5 in. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Vibration Isolation Casters, Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Heavy Duty Steel Tables are great for general lab use.
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Frame Type | Fully Welded 2 in. x 2 in. Tubular Steel |
| Warranty | 2 years |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface and Vibration Isolation Casters |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907.2 kg |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Steel Table |
| With Casters | Yes |
| No. of Doors | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 60 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With Cleanroom Laminate Top - 30 in. Deep
Class 100 cleanroom workstation.
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Product Type | Workbench with Cleanroom Laminate Top |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 60 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 154.9 cm |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Cleveland Series Workbench with Plastic Laminate - Round Front Edge
An ideal work surface for any application. High durability for many years due to heavy-duty corrosion-resistant steel and powder-coat paint finish. The workbench has a max weight capacity of 2000 lb.
| Product Type | Workbench |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Steel |
| Adjustable (Height) | Yes |
| Holds | Up to 2000 lb. |
Fisherbrand™ Cleveland Series Workbench with 3/4 in. Thick Phenolic Resin Top
An ideal work surface for all laboratory tasks. High durability with heavy-duty, corrosion-resistant steel build and powder-coat paint finish. This workbench has a weight capacity of 2000 lb. and a 25-year unconditional warranty.
| Product Type | Workbench |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Steel |
| Adjustable (Height) | Yes |
| Holds | Up to 2000 lb. |
Fisherbrand™ Cleveland Plus Series Workbench with 1 in. Thick White Phenolic Resin Top
With a 1-in. thick resin top, corrosion-resistant powder-coat paint finish, and heavy-duty steel construction, the workbench is an ideal work surface for all laboratory tasks and is durable for years. It has a 3000 lb. weight capacity and includes a 25-year unconditional warranty.
| Product Type | Workbench |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Steel |
| Adjustable (Height) | Yes |
| Holds | Up to 3000 lb. |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbench w/Formica™ Laminate Top - 24 in. Deep
Workbenches with electric hydraulic lift and Formica™ laminate top.
| Height (Metric) | 76.2-106.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Product Type | Workbench with Formica™ Laminate Top |
| Depth (Metric) | 61 cm |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 42 in. |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbenches w/Formica™ Laminate Top - 30 in. Deep
Workbenches with electric hydraulic lift and Formica™ laminate top
| Height (Metric) | 76.2-106.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Product Type | Workbench with Formica™ Laminate Top |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 42 in. |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbenches With Formica™ Laminate - 24 in. Deep
Durable workbenches covered on top and all sides with Formica™ laminate.
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Product Type | Workbench with Formica™ Laminate Top |
| Depth (Metric) | 61 cm |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbenches w/Phenolic Resin Top - 24 in. Deep
Anti-microbial, chemical and moisture resistant
| Height (Metric) | 76.2-106.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Product Type | Workbench with Phenolic Resin Top |
| Depth (Metric) | 61 cm |
| Height (English) | 30 to 42 in. |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbench w/Stainless-Steel Top - 36 in. Deep
Grade 304 Stainless-steel top workbench with brushed finish.
| Height (Metric) | 76.2-106.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 36 in. |
| Product Type | Workbench with Stainless Steel Top |
| Depth (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 30 to 42 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 48 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Basic Work Bench with Leveling Glides, Uprights and One 12 in. Deep Shelf
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Basic Work Benches provide a value-driven approach to lab upfit and flexibility.
| Load Bearing Capacity (English) | 950 lb. |
|---|---|
| Frame Type | 2 x 2 in. Tubular Steel Frame |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel (11 ga.) |
| Shelf Material | Painted Steel |
| Includes | Leveling Glides, Uprights, and One 12 in. Deep Shelf |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 430.9 kg |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Work Bench |
| With Casters | No |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| No. of Doors | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Shelf Type | Adjustable with Bookend Brackets |
| Height (English) | 30 to 36 in. |