Desks and Tables
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With 1 in. Thick Phenolic Resin Top - 30 in. Deep
For extra durability in your workspace, choose the Benchpro Kennedy Series Workbench.
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 76.2-91.4 cm |
| Type de produit | Workbench with Phenolic Resin Top |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Dewey Series Workbench With 1 in. Thick Phenolic Resin Top - 30 in. Deep
Anti-microbial, chemical and moisture resistant.
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 76.2-91.4 cm |
| Type de produit | Workbench with Phenolic Resin Top |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With Stainless-steel Top - 24 in. Deep
For extra durability in your workspace, choose the Benchpro Kennedy Series Workbench.
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 76.2-91.4 cm |
| Type de produit | Workbench with Stainless Steel Top |
| Profondeur (impériale) | 24 in. |
| Profondeur (métrique) | 61 cm |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With Stainless-steel Top - 30 in. Deep
For extra durability in your workspace, choose the Benchpro Kennedy Series Workbench.
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 76.2-91.4 cm |
| Type de produit | Workbench with Stainless Steel Top |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Dewey Series Workbenches With Stainless-steel Top - 24 in. Deep
Grade 304 Stainless-steel top workstation
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 76.2-91.4 cm |
| Type de produit | Workbench with Stainless Steel Top |
| Profondeur (impériale) | 24 in. |
| Profondeur (métrique) | 61 cm |
Fisherbrand™ Dewey Series Workbench With Stainless-steel Top - 30 in. Deep
Grade 304 Stainless-steel top workstation.
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 76.2-91.4 cm |
| Type de produit | Workbench with Stainless Steel Top |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Fixed Height Heavy Duty Steel Table with Locking Swivel Casters
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fixed Height Heavy Duty Steel Table with Locking Swicel Casters comes with swivel casters. Work surface options are 1 in. black epoxy or 1 in. black phenolic.
| Hauteur (impériale) | 36 in. |
|---|---|
| Finition | Painted Steel |
| Certifications/Conformité | SEFA 8P |
| Avec roulettes | Yes |
| Nb de portes | None |
| Garantie | 2 Years |
| Type de roue | Standard |
| Capacité de charge (métrique) | 435.5 kg UDL |
| Nb d’étagères | None |
| Capacité de charge (impériale) | 960 lb. UDL |
| Couleur | White |
| Largeur (métrique) | 91.4 cm |
| Hauteur (métrique) | 91.4 cm |
| Nb de tiroirs | None |
| Réglable | No |
| Réglable (hauteur) | No |
| Comprend | Table |
| Largeur (impériale) | 36 in. |
| Type de hotte | Table |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Painted Steel |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With LisStat™ ESD Static Control Laminate - 30 in. Deep
Class 100 cleanroom ESD workstation.
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
| Hauteur (métrique) | 76.2-91.4 cm |
| Type de produit | Workbench with ESD Laminate Top |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbench w/Stainless-Steel Top - 24 in. Deep
Grade 304 Stainless-steel top workbench with brushed finish.
| Hauteur (impériale) | 30 to 42 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 76.2-106.6 cm |
| Type de produit | Workbench with Stainless Steel Top |
| Profondeur (impériale) | 24 in. |
| Profondeur (métrique) | 61 cm |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbench w/Stainless-Steel Top - 30 in. Deep
Grade 304 Stainless-steel top workbench with brushed finish.
| Hauteur (impériale) | 30 to 42 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 76.2-106.6 cm |
| Type de produit | Workbench with Stainless Steel Top |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Vibration Isolation Casters, Epoxy Work Surface
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Heavy Duty Steel Tables are great for general lab use.
| Avec inclinaison | No |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
| Avec roulettes | Yes |
| Repose-pieds | No |
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Steel Table |
| Type du cadre | Fully Welded 2 in. x 2 in. Tubular Steel |
| Nb de portes | None |
| Garantie | 2 years |
| Capacité de charge (métrique) | 907.2 kg |
| Nb d’étagères | None |
| Capacité de charge (impériale) | 2000 lb. |
| Couleur | White |
| Hauteur (métrique) | 76.2 to 91.4 cm |
| Nb de tiroirs | None |
| Comprend | Table Frame, Epoxy Work Surface and Vibration Isolation Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 33.5 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 182.9 cm |
| Hauteur (métrique) | 85.1 cm |
| Type de produit | Fixed Height Table |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Garantie | 2 years |
| Comprend | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
| Largeur (impériale) | 72 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 60 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 30 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 152.4 cm |
| Hauteur (métrique) | 76.2 cm |
| Type de produit | Fixed Height Table |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Garantie | 2 years |
| Comprend | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
| Largeur (impériale) | 60 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With Cleanroom Laminate Top - 30 in. Deep
Class 100 cleanroom workstation.
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
| Hauteur (métrique) | 76.2-91.4 cm |
| Type de produit | Workbench with Cleanroom Laminate Top |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Locking Swivel Casters
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Locking Swicel Casters comes with swivel casters. Work surface options are 1 in. black epoxy or 1 in. black phenolic.
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
|---|---|
| Finition | Painted Steel |
| Certifications/Conformité | SEFA 8P |
| Avec roulettes | Yes |
| Nb de portes | None |
| Garantie | 2 Years |
| Type de roue | Standard |
| Capacité de charge (métrique) | 435.5 kg UDL |
| Nb d’étagères | None |
| Capacité de charge (impériale) | 960 lb. UDL |
| Couleur | White |
| Largeur (métrique) | 91.4 cm |
| Hauteur (métrique) | 76.2 to 91.4 cm |
| Nb de tiroirs | None |
| Réglable | Yes |
| Réglable (hauteur) | 30 to 36 in. |
| Comprend | Table |
| Largeur (impériale) | 36 in. |
| Type de hotte | Table |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cadre | Painted Steel |