Controlled Environments Wipes
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (3)
- (1)
- (4)
- (9)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (9)
- (1)
- (4)
- (17)
- (153)
- (87)
- (1)
- (2)
- (38)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (35)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (167)
- (43)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (24)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (56)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (1)
- (25)
- (116)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (4)
- (18)
- (1)
- (1)
- (21)
- (3)
- (12)
- (1)
- (199)
- (4)
- (12)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (7)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (49)
- (39)
- (104)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (17)
- (2)
- (22)
- (2)
- (21)
- (62)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (11)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (7)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (7)
- (6)
- (12)
- (1)
- (2)
- (4)
- (45)
- (38)
- (102)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (7)
- (9)
- (2)
- (24)
- (1)
- (24)
- (53)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Kimberly-Clark Professional™ Kimtech Pure™ W4 Wipers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For ISO Class 4 and higher applications.
| Couleur | White |
|---|---|
| Bords | Straight clean knife-cut |
| Matériau | Polypropylene |
| À utiliser avec (application) | For ISO Class 4 and higher cleanroom applications |
Fisherbrand™ Polypropylene Cleanroom Wipe
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Engineered to absorb oil and other tough to clean chemicals
| Épaisseur | 1-ply |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 27.94 cm |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de produit | Cleanroom Wipe |
| Stérilité | Non-sterile |
| Largeur (impériale) | 11 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Sterile Pre-Saturated Wipes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Manufactured from 100% polyester providing a tough, absorbent, and abrasion resistant product.
| Épaisseur | 1-ply |
|---|---|
| Couleur | White |
| Certifications/Conformité | Validated to SAL (Sterility Assurance Level) of 10-6 |
| Jetable | Single-use |
| Type de produit | Wipe |
| Stérilité | Sterile |
| Type de conteneur | Bag |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Solution de saturation | 70% IPA, 30% DI Water |
Fisherbrand™ Sterile Non-Woven Wipes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Sterile poly-cellulose cleanroom wipes.
Fisherbrand™ Sterile Sealed Edge Polyester Knit Wipes
Manufactured from 100% polyester providing a tough, absorbent, and abrasion resistant product.
Fisherbrand™ Nonwoven Cleanroom Wipes, Made in USA
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Nonwoven Poly-Cellulose Cleanroom Wipes are highly absorbent and extremely clean (non-shedding). Made in the USA.
| Couleur | White |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO Class 5 to 6 (100 to 1000) Cleanroom Wipe, USP 797 and USP 800 wipe requirements |
| Absorbance | 288 mL/m2 |
| Matériau | Polyester Cellulose |
| Type de produit | Cleanroom Wipe |
| Stérilité | Non-sterile |
| Poids de base | 68 gsm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Laboratory and Cleanroom |
Fisherbrand™ Polyester Sealed-Edge Cleanroom Wipes
Polyester Sealed-Edge Cleanroom Wipes are absorbent and extremely clean, designed for ultra-critical environments. They contain laser cut, heat sealed-edges and constructed from double knit 100% no-run polyester.
| Couleur | White |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO Class 3-8 class 1-10 cleanrooms, Meets USP 797 and USP 800 wipe requirements |
| Absorbance | 310 mL/m2 |
| Matériau | Polyester |
| Type de produit | Cleanroom Wipe |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité d’emballage | 150 Wipes/Bag, 10 Bags/Cs. |
| Poids de base | 140 gsm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Laboratory and Cleanroom |
Fisherbrand™ Pre-Saturated Nonwoven 70% IPA Cleanroom Wipes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Pre-Saturated Nonwoven 70% IPA Cleanroom Wipes are made from a poly-cellulose blend and are pre-saturated with 70% IPA/30% DI water. Packaged in convenient containers that allow the user to open, remove a wipe, and close the container with one hand.
Fisherbrand™ Polypropylene Cleanroom Wipes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Polypropylene Cleanroom Wipes are extremely clean, free of additives and feature a very high level of absorbency.
Contec™ Amplitude™ EcoCloth™ Cleanroom Wipes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Feature enhanced sorbency and economical performance due to light weight construction. Contec™ Amplitude™ EcoCloth™ Cleanroom Wipes exceed comparable standard weight cellulose/polyester wipes in absorbency. They are ideal for the wipe down of products prior to introduction into the cleanroom.
| Certifications/Conformité | ISO Class 6 |
|---|---|
| Absorbance | Intrinsic: 6.4mL/g; Extrinsic: 356mL/m² |
| Matériau | Polyester Cellulose |
| Type de produit | Cleanroom Wipe |
| Poids de base | 57 |
| À utiliser avec (application) | Cleanroom |
Micronova™ SilSat™ Sterile Lubricating Wipe
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
These sterile, knit polyester wipes are pre-saturated with a blend of medical-grade silicone and IPA for lubricating gaskets, seals and equipment in aseptic areas.
Contec™ Anticon™ Gold Standard Weight Cleanroom Wipes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Clean sensitive optics in ISO Class 1 to 4 applications. Contec™ Anticon™ Gold Standard Weight Cleanroom Wipes can be used in many applications from spill control to critical chamber cleaning. 100% continuous filament polyester material is chemically modified for superior cleanliness and sorbency.
| Certifications/Conformité | ISO Class 1 to 4 |
|---|---|
| Matériau | Polyester |
| À utiliser avec (application) | Ideal for wiping down sensitive optics, excellent for superior spill control, for ISO Class 1 to 4 applications |
Contec™ Quiltec™ I Presaturated Wipes, sterile
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Provide a stronger, more durable wipe that is chemical and abrasion resistant. Quiltec™ I Presaturated Wipes, sterile are saturated with a solution of isopropyl alcohol and deionized water. They are extremely low in particle and fiber generation.
Micronova™ PolyMitt™ Cleaning Mitt Wipe
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A range of cleaning mitts that offer the versatility of a high quality wipe with the convenience and security of a glove for simplified cleaning around hard to reach areas in the cleanroom. Available in a variety of fabrics for specialized cleaning.
| Longueur (métrique) | 30.5 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 12 in. |
| Largeur (métrique) | 20.3 cm |
| Dimensions (L x l) | 30.5 x 20.3 cm (12 x 8 in.) |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité d’emballage | 1/Pk., 24/Cs. |
| Largeur (impériale) | 8 in. |
| À utiliser avec (application) | Cleaning Mitt for Cleanroom and Controlled Environment Surfaces |
Contec™ Amplitude™ Optic Wipes
Optic wipes made of 100% nonwoven cellulose with long staple fibers, non-abrasive surface texture, low levels of extractables and only moderate particle generation, absorbent and optical grade, designed for delicate cleaning and lining of surfaces and trays