Microscopy Slide Holders
- (1)
- (7)
- (4)
- (38)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (14)
- (5)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (4)
- (4)
- (7)
- (8)
- (2)
- (1)
- (11)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (8)
- (14)
- (17)
- (2)
- (7)
- (6)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ 5-Place Slide Mailer, End Opening
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ship or store slides safely. Fisherbrand™ Five-Slide Mailer is constructed of extra-strong, clear polypropylene with inner channels that keep the slides from touching one another. Snap-top lid closes securely to keep slides safe. Disposable and convenient.
Fisherbrand™ 2-Place Cardboard Slide Holders
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
2-Place Cardboard Slide Holders feature heavy cardboard construction.
Fisherbrand™ Premium Microscope Slide Box, 100 Place
Store and transport 100 slides safely with durable ABS cases. Colored ABS 100 Place Slide Boxes keep standard microscope slides in numbered, grooved slots. Provides safe, dust-free storage.
| Longueur (métrique) | 208 mm |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Standard 25 x 75 mm or 1 x 3 in. microscope slides |
| L’appareil peut contenir | 100 Microscope Slides |
| Capacité de lame | 100 |
| Matériau | ABS |
| Type de bouchon | Hinged with Clasp |
| Dimensions (L x l x H) | 208 x 175 x 34 mm |
| Forme | Rectangular |
| Longueur (impériale) | 8.18 in. |
| Type | Slide Storage Box |
| Largeur (métrique) | 175 mm |
| Hauteur (métrique) | 34 mm |
| Comprend | Slide Inventory Sheet |
| Empilables | Yes |
Fisherbrand™ 20-Place Cardboard Slide Tray, Trim
Cardboard slide trays hold standard slides (76 x 26 mm and 3 x 1 in.)
| Type | Slide Storage Tray |
|---|---|
| Capacité de lame | 20 |
| Matériau | Cardboard |
| Stérilité | Non-sterile |
| Dimensions (L x l x H) | 8.2 x 13.4 x 0.4 in. |
| Type | Slide Mailer |
|---|---|
| Capacité de lame | 2 |
| Matériau | Polypropylene |
| Dimensions (L x l x H) | 3.7 x 2.7 x 0.2 in. |
Heathrow Scientific™ Premium Plus Replacement Inventory Cards
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Premium Plus Replacement Inventory Cards designed to fit into the premium plus slide boxes.
| À utiliser avec (équipement) | Microscope Slide |
|---|---|
| Matériau | Wood |
| Type de bouchon | Detachable |
| Comprend | Detachable lid |
Fisherbrand™ 1-Place Cardboard Slide Holders
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
1-Place Cardboard Slide Holders hold one 3 x 1 in. (75 x 25 mm) slide.
Fisherbrand™ 5-Place Slide Mailer, PP
Safe and secure transport of standard microscope slides (76 x 26 mm and 3 x 1 in.)
| Type | Slide Mailer |
|---|---|
| Capacité de lame | 5 |
| Matériau | Polypropylene |
Fisherbrand™ Premium Microscope Slide Box, 25-Place, Cork, Green
Easily access slides with friction-fit cover
Fisherbrand™ Storage Rack for 50-Place and 100-Place Slide Box, Clear
Organized, visible, ready to access
| Type | Slide Storage System |
|---|---|
| L’appareil peut contenir | Cardboard Slide Trays |
| Dimensions (L x l x H) | 2.2 x 1.7 x 0.6 in. |
Fisherbrand™ Slide Holder
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Provides an inexpensive way for drying excess fluids from flat surfaces. Fisherbrand™ Slide Holder is constructed of chemical-resistant HDPE.
| Type | Slide Holder |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Microscope Slide |
| Matériau | HDPE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |