Microscopy Slide Holders
- (1)
- (7)
- (4)
- (38)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (14)
- (5)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (4)
- (4)
- (7)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (21)
- (2)
- (14)
- (20)
- (1)
- (28)
- (2)
- (13)
Résultats de la recherche filtrée
Epredia™ Plastic Slide Folders
Easily color-code your slides with these plastic slide folders, available in a variety of colors.
| Longueur (impériale) de lame | 3 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) de lame | 26 mm |
| Longueur (métrique) de lame | 75 mm |
| L’appareil peut contenir | 20 Slides |
| Matériau | Plastic |
| Largeur (impériale) de lame | 1 in. |
| Empilables | Yes |
Epredia™ Slide File Storage System, blue
Save space by storing materials in the stackable Epredia™ Slide File Storage System.
| Longueur (impériale) de lame | 3 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) de lame | 26 mm |
| Longueur (métrique) de lame | 75 mm |
| L’appareil peut contenir | 400 Slides |
| Capacité de lame | 100, 300, 200 |
| Largeur (impériale) de lame | 1 in. |
| Hauteur (impériale) | 1.25 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 3.8 cm |
| L’appareil peut contenir | 25, 48, 50 Slides |
| Matériau | ABS Plastic |
Fisherbrand™ Premium Microscope Slide Box, 100 Place
Store and transport 100 slides safely with durable ABS cases. Colored ABS 100 Place Slide Boxes keep standard microscope slides in numbered, grooved slots. Provides safe, dust-free storage.
| Longueur (métrique) | 208 mm |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Standard 25 x 75 mm or 1 x 3 in. microscope slides |
| L’appareil peut contenir | 100 Microscope Slides |
| Capacité de lame | 100 |
| Matériau | ABS |
| Type de bouchon | Hinged with Clasp |
| Dimensions (L x l x H) | 208 x 175 x 34 mm |
| Forme | Rectangular |
| Longueur (impériale) | 8.18 in. |
| Type | Slide Storage Box |
| Largeur (métrique) | 175 mm |
| Hauteur (métrique) | 34 mm |
| Comprend | Slide Inventory Sheet |
| Empilables | Yes |
United Scientific™ Slide Tray, Cardboard, 5 Pk.
Protects your slides while holding and transferring them.
| Type | Slide Storage Tray |
|---|---|
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Eisco™ Wooden Microscope Slide Storage Box
Eisco™ Wooden Microscope Slide Storage Box can hold up to 25 slides and includes an index inside the box cover.
United Scientific™ Slide Mailer With Cap, PP, Neutral
Convenient way to transfer and store slides while keeping them separated.
| Type | Slide Mailer |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Type | Slide Storage Box |
|---|---|
| Matériau | ABS |
| Type | Slide Storage Tray |
|---|---|
| Matériau | Cardboard |
| Type | Slide Mailer |
|---|---|
| Matériau | Cardboard |
United Scientific™ Microscope Slide Mailer
Allows for the safe storage and transport of microscope slides.
| Type | Slide Mailer |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Microscope Slides |
| Type | Slide Box |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Microscope Slide |
| Matériau | Polystyrene |
| Comprend | Heavy walls |
Azure Biosystems Sapphire FL Slide Holder
Designed to hold up to 24 standard microscope slides for use with the Sapphire FL