Western Blot and Nucleic Acid Membranes and Filter Paper
- (1)
- (22)
- (69)
- (19)
- (110)
- (34)
- (6)
- (76)
- (12)
- (7)
- (144)
- (1)
- (1)
- (18)
- (10)
- (5)
- (9)
- (6)
- (14)
- (15)
- (43)
- (9)
- (9)
- (6)
- (3)
- (4)
- (71)
- (5)
- (10)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (30)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (2)
- (33)
- (7)
- (6)
- (7)
- (1)
- (12)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (6)
- (17)
- (1)
- (2)
- (20)
- (2)
- (3)
- (28)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (21)
- (1)
- (2)
- (4)
- (8)
- (34)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (6)
Filtered Search Results
Cytiva Whatman™ Grade GB003 Blotting Paper
Ensures that no contamination will occur during the transfer steps. Whatman™ Grade GB003 Blotting Paper eliminates sheet to sheet variations with precisely cut membrane sizes.
| Thickness | 0.8 mm |
|---|---|
| Format | Sheet |
| Grade | GB003 |
| Material | Pure Cellulose |
| For Use With (Application) | General purpose paper used as membrane gel support |
Cytiva Amersham™ Protran™ NC Nitrocellulose Membranes: Rolls
Use this versatile nitrocellulose membrane for excellent binding affinity for small proteins and peptides, as well as nucleic acids. Cytiva Amersham™ Protran™ NC Nitrocellulose Membranes: Rolls offer excellent sensitivity, resolution, and low background.
| Format | Roll |
|---|---|
| Length (Metric) | 4 m |
| Material | 100% Pure Nitrocellulose |
| For Use With (Application) | Western blots, dot-blot assays, and other protein or nucleic acid methods |
MilliporeSigma™ Immobilon-Ny+ Membrane, Charged Nylon, 0.45 μm
For nucleic acid blotting and screening
Invitrogen™ Power Blotter Pre-cut Membranes and Filters, nitrocellulose, regular size
Precut, preassembled nitrocellulose membrane and filter paper sandwiches for gels
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Material | Nitrocellulose |
Invitrogen™ Power Blotter Select Transfer Stacks, PVDF, regular size
Transfer proteins rapidly and efficiently with these ready-to-use high performance transfer stacks for Invitrogen Power Blotter.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.2 μm |
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 13 cm |
| Dimensions (LxW) | Regular, 13 cm x 8.3 cm |
| Material | PVDF |
| Width (Metric) | 8.3 cm |
| Product Line | Power Blotter |
MilliporeSigma™ Immobilon™-E Transfer Membrane
Immobilon™-E provides the a PVDF blotting membrane that wets in transfer buffer or water and eliminates the need for the alcohol pre-wet step.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Description | Easily wetted with water |
| Color | White |
| Material | PVDF |
| Code | IEVH |
| Surface | Plain |
Invitrogen™ Power Blotter Pre-cut Membranes and Filters, PVDF, regular size
Precut, preassembled PVDF membrane and filter paper sandwiches for midi sized gels
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Material | PVDF |
Invitrogen™ Power Blotter Pre-cut Membranes and Filters, PVDF mini
Precut, preassembled PVDF membrane and filter paper sandwiches for midi sized gels
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.45 μm |
| Material | PVDF |
Invitrogen™ Invitrolon™ PVDF/Filter Paper Sandwiches, 0.45 μm, 8.3 x 7.3 cm (for mini gels)
Pre-cut and pre-assembled and ready for protein blotting/transfer
Invitrogen™ iBlot™ 3 Transfer Stacks, mini, low-fluorescence PVDF
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Invitrogen Low Fluorescence PVDF Membranes exhibit exceptionally low autofluorescence across all commonly used fluorescent imaging channels. Low fluorescent background enhances signal-to-noise ratios, resulting in more sensitive, higher quality and more reliable western blot data.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Material | PVDF |
Invitrogen™ Power Blotter Select Transfer Stacks, PVDF, mini
Transfer proteins rapidly and efficiently with these ready-to-use high performance transfer stacks for Invitrogen Power Blotter.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.2 μm |
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Dimensions (LxW) | 8 cm x 8 cm |
| Material | PVDF |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | Power Blotter |
Thermo Scientific™ PVDF Transfer Membranes, 0.45 μm, 1 Roll
Pierce PVDF Transfer Membranes are made of high-quality polyvinylidene difluoride and provide high binding capacity for proteins and nucleic acids for western, Southern, and northern blotting methods.
Invitrogen™ iBlot™ Transfer Stack, nitrocellulose, mini
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
iBlot Transfer Stacks are used to transfer proteins
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Dimensions (LxW) | Mini, 8 cm x 8 cm |
| Material | Nitrocellulose |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | iBlot |
Invitrogen™ iBlot™ Transfer Stack, nitrocellulose, regular size
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
iBlot Transfer Stacks are used to transfer proteins.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 13.5 cm |
| Dimensions (LxW) | Regular, 13.5 cm x 8 cm |
| Material | Nitrocellulose |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | iBlot |