Facilities Maintenance Signs
- (18)
- (3)
- (1)
- (270)
- (2)
- (1)
- (1)
- (142)
- (1)
- (159)
- (215)
- (2)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (201)
- (2)
- (1)
- (2)
- (67)
- (83)
- (1)
- (27)
- (35)
- (54)
- (2)
- (25)
- (103)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (124)
- (7)
- (1)
- (30)
- (1)
- (11)
- (438)
- (2)
- (12)
- (18)
- (4)
- (7)
- (42)
- (7)
- (1)
- (40)
- (529)
- (1)
- (3)
- (168)
- (176)
- (2)
- (13)
- (2)
- (1)
- (697)
- (4)
- (10)
- (10)
- (17)
- (1)
- (84)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (10)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (19)
- (11)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (12)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (37)
- (2)
- (4)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (52)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Brady™ Signs: Directional Arrows
ToughStripe™ Floor Arrows are made of tough, resilient material so you can spend less time replacing damaged or worn tape. You can apply them once, and be done.
| Displayed Text | Arrow |
|---|---|
| Max. Temperature (English) | 130°F |
| Min. Temperature (English) | 0°F |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ANSI A1264.2-2006, OSHA 1910.22 |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to 54°C |
Brady™ Polystyrene First Aid, Eyewash & Medical Sign: FIRST AID STATION
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to clearly mark first aid, eyewash and medical stations.
Brady™ First Aid, Eyewash & Medical Sign: EYE WASH STATION
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to clearly mark first aid, eyewash and medical stations.
Brady™ Polystyrene First Aid, Eyewash & Medical Sign: EYE WASH STATION KEEP AREA CLEAR
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to clearly mark first aid, eyewash and medical stations.
| Thickness | 0.0591 in. |
|---|---|
| Displayed Text | EYE WASH STATION KEEP AREA CLEAR |
| Shape | Rectangular |
| Description | Laminated Polystyrene |
| Color | Green on White |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 176°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polystyrene |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Finish | Not Laminated |
Brady™ High Visibility Signs - EYE WASH (w/Picto)
High visibility signs identify eye wash station locations from all access points within a facility
Brady™ First Aid Signs: Safety Shower
First Aid Signs: Safety Shower are made of extremely durable B-120 Premium Fiberglass that will not chip, fade, rust, shatter or peel for up to 25 years.
Brady™ Polystyrene Fire Emergency & Disaster Sign: EMERGENCY ASSEMBLY POINT, pictogram
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness in fire emergencies or disasters.
| Thickness | 0.0591 in. |
|---|---|
| Displayed Text | EMERGENCY ASSEMBLY POINT |
| Shape | Rectangular |
| Description | Laminated Polystyrene |
| Color | Green on White |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 176°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polystyrene |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
Brady™ Danger Guard Dogs Sign
Danger: Guard Dogs B-401 plastic signs from Brady™ are ideal for use in light duty industrial, utility, commercial and institutional environments.
Brady™ Acrylic First Aid, Eyewash & Medical Sign: FIRST AID STATION
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to clearly mark first aid, eyewash and medical stations.
Brady™ Polystyrene Danger Sign: HAZARDOUS MATERIAL AREA AUTHORIZED PERSONNEL ONLY
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Thickness | 0.0591 in. |
|---|---|
| Displayed Text | HAZARDOUS MATERIAL AREA AUTHORIZED PERSONNEL ONLY |
| Shape | Rectangular |
| Description | Laminated Polystyrene |
| Color | Red on White |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 176°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polystyrene |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Finish | Not Laminated |
Brady™ Fiberglass Danger Sign: EXPLOSIVES
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Thickness | 0.0984 in. |
|---|---|
| Displayed Text | EXPLOSIVES |
| Shape | Rectangular |
| Color | Red on White |
| Max. Temperature (English) | 194°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 194°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Fiberglass |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Finish | Not Laminated |
Brady™ Notice: Automatic Security Alarm Will Sound... Signs
Door sign for identifying alarms at any workplace
| Displayed Text | Notice Automatic Security Alarm Will Sound When Door is Opened |
|---|---|
| Product Type | Door Sign |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| Mounting Type | Surface Mount |
Brady™ Restricted Area Signs
Restricted Area safety signs from Brady™ help to manage and sustain a clean and safe workplace. They are available in a variety of materials and sizes to best fit your application.
| Width (English) | 14 in. |
|---|---|
| Product Type | Admittance Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Width (Metric) | 35.56 cm |
| Dimensions (L x W) | 10 x 14 in. |
| Height (English) | 10 in. |
Brady™ ToughStripe™ Pre-Spaced Floor Arrows
ToughStripe™ Pre-Spaced Floor Arrows are made of B-514 polyester material that is ideal for use in marking aisles, passageways, storage locations, and point out safety equipment and exits.
| Height (Metric) | 127 mm |
|---|---|
| Shape | Arrow |
| Width (English) | 2 in. |
| Quantity | 100/Pk. |
| Min. Temperature (English) | 0°F |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Ideal for marking aisles, passageways and storage locations and pointing out important safety equipment and egress paths |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Thickness | 2 mil |
| Product Type | Floor Arrows |
| Max. Temperature (English) | 130°F |
| Temperature Range (English) | 0°F to 130 °F |
| Certifications/Compliance | ANSI A1264.2-2006, OSHA 1910.22 |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to 54°C |
| Adhesive Type | Permanent Rubber |
| Finish | High Gloss |
| Dimensions (L x W) | 50.80 x 127 mm |
| Height (English) | 5 in. |
Brady™ Polyester BradyGlo™ Fire Emergency & Disaster Sign: EMERGENCY EXIT
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ self-adhesive mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness in fire emergencies or disasters.