Custom Labels
- (6)
- (9)
- (9)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (62)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (16)
- (4)
- (37)
- (8)
- (59)
- (7)
- (9)
- (98)
- (3)
- (48)
- (8)
- (4)
- (86)
- (22)
- (21)
- (1)
- (1)
- (8)
- (325)
- (3)
- (53)
- (22)
- (12)
- (70)
- (3)
- (1)
- (266)
- (1)
- (2)
- (20)
- (10)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (20)
- (125)
- (8)
- (1)
- (17)
- (100)
- (7)
- (2)
- (1)
- (10)
- (18)
- (87)
- (1)
- (21)
- (8)
- (29)
- (1)
- (1)
- (12)
- (65)
- (1)
- (4)
- (3)
- (14)
- (17)
- (177)
- (25)
- (3)
- (44)
- (8)
- (8)
- (28)
- (9)
- (848)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (276)
- (5)
- (803)
- (3)
- (270)
- (1)
- (10)
- (1)
- (861)
- (1)
- (576)
- (22)
- (75)
- (1)
- (38)
- (22)
- (8)
- (140)
- (132)
- (23)
- (4)
- (117)
- (21)
- (8)
- (123)
- (350)
- (7)
- (252)
- (248)
- (165)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (14)
- (54)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (13)
- (14)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (13)
- (16)
- (87)
- (1)
- (7)
- (20)
- (40)
- (12)
- (5)
- (2)
- (1)
- (13)
- (48)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (9)
- (15)
- (1)
- (3)
- (82)
- (13)
- (1)
- (77)
- (2)
- (12)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (13)
- (2)
- (110)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (160)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (50)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (15)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
| Tensile Strength | 24 lb./in. |
|---|---|
| Format | Label |
| Life Span | 2 Years |
| For Use With (Equipment) | Thermal transfer printer |
| Thickness (English) | 0.0044 in. |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| For Use With (Application) | For barcoding, bottles, component ID, dishes, equipment ID, flasks, general lab ID, general purpose ID, laboratory identification |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Removable |
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
Brady™ B-595 Vinyl OSHA Labels for BBP85 Printer - CAUTION
For creating arc flash and safety warning labels
Brady™ B30 Series Metallized Polyester Label Material
Designed to withstand numerous solvents and variable temperatures
| Material | Metallized Polyester |
|---|
Brady™ Arc Flash Labels - Self-Sticking Polyester - Danger Header
Self-Sticking Polyester (B-302) is a flexible polymer plastic over-laminated with a clear plastic coating to protect graphics against abrasion, sunlight, chemicals.
Brady™ BradyJet™ Pre-Cut Vinyl Labels
Brady™ BradyJet™ Pre-Cut Vinyl Labels are ideal for a wide range of identification applications.
| Diameter (English) | 1.88 in. I.D. |
|---|---|
| Print Technology | Ink Jet |
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Pipe and Valve Marking, Safety and Compliance ID, Visual Workplace Labeling, Warehouse Marking, Lockout Tagout Labeling, GHS and Chemical Labels, Arc Flash Labels |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.135 mm |
| Format | Roll |
| Labels per Row | 1 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -40°C |
| For Use With (Equipment) | BradyJet™ J2000 Printer |
| Thickness (English) | 0.0053 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +140°F |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +60°C |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ B-595 Vinyl OSHA Labels for BBP85 Printer- DANGER
For creating arc flash and safety warning labels
Brady™ Container Label: LACQUER THINNER
Identify the contents of various containers with easy visibility. Brady™ Container Labels are made from laminated polyester and display text in red on yellow.
Brady™ Electrical Safety Labels: 110 VOLTS
Self-Sticking Polyester (B-302) is a flexible polymer plastic over-laminated with a clear plastic coating to protect graphics against abrasion, sunlight, chemicals.
Brady™ Hazardous Waste Label: NON-REGULATED LABEL
Identify hazardous waste materials for transportation off-site. Brady™ Hazardous Waste Labels are made of vinyl and comply with all current federal regulations regarding identification of hazardous waste material transportation.
| Shape | Square |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Display Text | NON-REGULATED WASTE |
| Color | White,Blue |
| Material | Vinyl (B-7569) |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
| Size (English) | 6 x 6 in. |
Brady™ Machine/Equipment Label, Header: DANGER, Legend: Do not climb, sit, walk or ride on conveyor
Communicates important safety information and machine operational instructions. Brady Machine and Equipment Labels are made of durable, self-sticking polyester and most feature pictograms as well as text to inform safety procedures and potential hazards with machine operation.
Brady™ Container Label: KEROSENE
Identify the contents of various containers with easy visibility. Brady™ Container Labels are made from laminated polyester and display text in red on yellow.
Brady™ GlobalMark™ Tapes, Pink
For marking stainless steel pipe and surfaces. Brady GlobalMark Polyester Tapes, Pink are easy to install and used for mounting to rigid panels.
| Format | Cartridge |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.4 m |
| For Use With (Equipment) | GlobalMark Label Maker |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Color | Pink |
| Length (English) | 100 ft. |
| Material | Polyester (B-569) |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |