Cans and Pails
Filtered Search Results
Qorpak™ Unlined Round Cans with Triple Tite Lid
Permeation protection against light, oxygen, other gases and essential oils
| Product Type | Open Top Can |
|---|---|
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| For Use With (Application) | For paints, varnishes, pastes and adhesives, protection against light, oxygen, other gases and essential oil |
Qorpak™ Metal F-Style Oblong Cans - With Alpha Solvseal Lined Cap and Inner Seal
Compact structure enables easy fit on shelves
| Shape | Oblong |
|---|---|
| Product Type | F-style Can |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| For Use With (Application) | For cooking oils, paint thinners, turpentine, lighter fluids, insecticides or general storage applications |
Qorpak™ 1 Gallon F-Style Can w/Handle
Qorpak™ Metal F-Style oblong cans are ideal for products such as solvents, fertilizers, and insecticides. Compact & easily fit on a shelf.
| Height (Metric) | 262 mm (including Handle) |
|---|---|
| Diameter (English) Opening | 1.75 in. (Delta) |
| Shape | Oblong |
| Width (English) | 4.15 in. |
| Length (Metric) | 169 mm |
| Capacity (English) | 128 oz. |
| Freight Class | 175 |
| Color | Silver |
| Capacity (Metric) | 3785.41 mL |
| Length (English) | 6.64 in. |
| Dimensions | 6.64 x 4.15 x 9.5 in. |
| Material | Metal |
| For Use With (Application) | Strong liquids such as solvents, fertilizers, and insecticides |
| Width (Metric) | 106 mm |
| Closure Included | No |
| Product Type | Can |
| Packaging | Case |
| Height (English) | 10.3 in. (including Handle) |
Qorpak™ Metal F-Style Oblong Cans - With Alpha Solvseal Lined Cap
Compact structure enables easy fit on shelves
Eagle™ Stainless-Steel Safety Cans
The Eagle Stainless-Steel Safety Can is ideal for storage of high-purity liquids and flammables that do not corrode metal
| Description | Electric Seam Weld |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | For intermediate storage of flammable liquid wastes |
Justrite™ Type II AccuFlow™ Steel Safety Can for Flammables
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provide your staff with convenient filling and spill-free pouring with the Justrite Type II AccuFlow™ Steel Safety Can for Flammables.
| Diameter (English) Opening | 1.68 in. |
|---|---|
| Product Type | Type II Safety Can |
| Finish | Powder Paint |
| Length (English) Hose | 9 in. |
| Diameter (English) Inner | 16 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 40.6 cm |
| Product Type | Floor Standing Rinse Tank |
| Color | Red |
| Diameter (Metric) Inner | 406 mm |
| Length (English) | 16 in. |
| Material | Steel (18 ga) |
| Finish | Powder Paint |
Justrite™ 5 Gallon Type I Dispensing Safety Can
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 5 Gallon Type I Dispensing Safety Can faucet is mounted 2 in. above the bottom to eliminate the need to lift the can during dispensing
| Capacity (English) | 5 gal. |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 298 mm |
| Diameter (English) Outer | 11.75 in. |
| Capacity (Metric) | 19 L |
| Material | Steel |
Justrite™ Nonmetallic Dispensing Can
Permit easy, one-hand dispensing of hazardous liquids directly onto work surface. The nonmetallic dispensing can is made from polyethylene with a brass dispenser valve.
| Includes | Leakproof Brass Dispenser Valves Self-close |
|---|---|
| Product Type | Dispensing Can |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | For use with Flammables |
Justrite™ Safety Can For Liquid Disposal
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ Safety Can For Liquid Disposal provides a better solution for the containment of liquid flammable or corrosive waste.
| Description | Safety Can for Liquid Disposal |
|---|---|
| Product Type | Safety Can |
| Material | HDPE |
| For Use With (Application) | Liquid Disposal |
Justrite™ Plunger Dispensing Can
Justrite Plunger Dispensing Can provides a quick and safe means to moisten cloths with flammable cleaning fluids. Made of chemically-resistant Ryton™ and brass, the pump base is designed to leave less liquid in the bottom before having to refil.
| Product Type | Plunger Can |
|---|---|
| Color | Red |
| Certifications/Compliance | FM, TUV |
| For Use With (Application) | For Dispensing Flammable Liquids |
Justrite™ 2.5 Gallon Type I Shelf Safety Can
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 2.5 Gallon Type I Shelf Safety Can faucet is mounted 2 in. above the bottom to eliminate the need to lift the can during dispensing
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Capacity (English) | 2.5 gal. |
| Diameter (Metric) Outer | 298 mm |
| Diameter (English) Outer | 11.75 in. |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | CARB, NFPA, OSHA, FM Approved |
Justrite™ Type I Steel Safety Cans
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Heavy-duty 24-gauge premium coated steel cans with double seal seams
| Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Description | Double Lock Seam |
| Product Type | Type I Safety Can |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | For Filling and Pouring Flammables |
| Finish | Powder Paint |
Eagle™ Galvanized-Steel Safety Cans
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For safe storage and handling of gasoline and other flammable liquids
| Product Type | Safety Can |
|---|---|
| Color | Red |
Justrite™ Nonmetallic Round Type I Safety Cans
Can be used to store liquids that will corrode stainless-steel or coated-steel safety cans
| Diameter (Metric) Opening | 3.6 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Opening | 1.45 in. |
| Shape | Round |
| Description | Dent, Puncture, Chip Resistant |
| Product Type | Safety Can |
| Color | Red |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| For Use With (Application) | To Store Liquids |