Safety Cans
- (31)
- (2)
- (8)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (6)
- (4)
- (7)
- (1)
- (3)
- (50)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (12)
- (8)
- (9)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
Résultats de la recherche filtrée
Justrite™ Nonmetallic Oval Type I Safety Cans
Constructed of high-density polyethylene for resistance against denting, puncturing, and chipping. The nonmetallic oval Type I safety can stores liquids that may corrode stainless-steel cans.
| Longueur (métrique) | 19.3 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 7.6 in. |
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA |
| Largeur (métrique) | 11.6 cm |
| Description | Dent, Puncture, Chip Resistant |
| Matériau | Polyethylene |
| Type de produit | Safety Can |
| Diamètre (impériale) de l’ouverture | 1.45 in. |
| Diamètre (métrique) de l’ouverture | 3.6 cm |
| Comprend | Flame arrester and Stainless Steel hardware, trigger spout |
| Largeur (impériale) | 4.6 in. |
| Forme | Oval |
Justrite™ Dip Tank for Cleaning Parts
A Justrite Dip Tank for Cleaning Part is ideal for washing or soaking parts in flammable liquids
| Finition | Powder Paint |
|---|---|
| Couleur | Red |
| Certifications/Conformité | FM, TUV |
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Dip Tank |
| Type de bouchon | Manual Cap |
| À utiliser avec (application) | For Washing or Soaking parts in Flammable Liquids |
| Couleur | Red |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, TUV |
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Wash Tank |
| À utiliser avec (application) | For Small Parts Cleaning |
Eagle™ Metal Type II Safety Cans
Reduce the danger of explosion while dispensing flammable liquids with an Eagle Metal Type II Safety Can.
| Finition | Powder Coat |
|---|---|
| Couleur | Red |
| Matériau | Galvanized Steel |
| Type de produit | Type II Safety Can |
Justrite™ In-flow Safety Cans
For use in storing reagents in approved containers when drawing solvents into HPLC machines
| Couleur | White |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA |
| Matériau | Polyethylene |
| Type de produit | Safety Can |
| Comprend | Self Closing Fill/Pour Spout |
Justrite™ 2.5 Gallon Type I Shelf Safety Can
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 2.5 Gallon Type I Shelf Safety Can faucet is mounted 2 in. above the bottom to eliminate the need to lift the can during dispensing
| Certifications/Conformité | CARB, NFPA, OSHA, FM Approved |
|---|---|
| Matériau | Steel |
| Diamètre (métrique) externe | 298 mm |
| Capacité (impériale) | 2.5 gal. |
| Diamètre (impériale) externe | 11.75 in. |
| Forme | Cylindrical |
Eagle™ Galvanized-Steel Safety Cans
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For safe storage and handling of gasoline and other flammable liquids
| Couleur | Red |
|---|---|
| Type de produit | Safety Can |
Justrite™ Type II AccuFlow™ Steel Safety Can for Flammables
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Provide your staff with convenient filling and spill-free pouring with the Justrite Type II AccuFlow™ Steel Safety Can for Flammables.
| Finition | Powder Paint |
|---|---|
| Type de produit | Type II Safety Can |
| Diamètre (impériale) de l’ouverture | 1.68 in. |
| Longueur (impériale) du tuyau | 9 in. |
| Longueur (métrique) | 40.6 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 16 in. |
| Finition | Powder Paint |
| Couleur | Red |
| Matériau | Steel (18 ga) |
| Type de produit | Floor Standing Rinse Tank |
| Diamètre (métrique) interne | 406 mm |
| Diamètre (impériale) interne | 16 in. |
Eagle™ Nonmetallic Safety Cans
High-density polyethylene safety cans help reduce danger of explosion from ignition of flammable liquid vapors
| À utiliser avec (application) | For use in scientific, industrial and hospital laboratories |
|---|
Justrite™ Safety Can For Liquid Disposal
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ Safety Can For Liquid Disposal provides a better solution for the containment of liquid flammable or corrosive waste.
| Description | Safety Can for Liquid Disposal |
|---|---|
| Matériau | HDPE |
| Type de produit | Safety Can |
| À utiliser avec (application) | Liquid Disposal |
Eagle™ Galvanized-Steel Type I Safety Cans
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For safe storage and handling of gasoline and other flammable liquids
| Certifications/Conformité | FM, UL, ULC, OSHA 29 CFR 1910.106, NFPA 30 |
|---|---|
| Matériau | Galvanized Steel |
| Type de produit | Type I Safety Can |