Acids and Corrosive Safety Cabinets
- (60)
- (1)
- (1)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (3)
- (33)
- (30)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
Résultats de la recherche filtrée
Labconco™ Protector™ Acid Storage Cabinet
Safely store and vent acids and other corrosive liquids with the Protector™ Acid Storage Cabinet.
| Nbre d’étagères | None |
|---|---|
| Hauteur (métrique) extérieure | 90.17 to 93.3 cm |
| Couleur | Light Gray |
| Description | Glacier White; Liner: Polyethylene |
| Type de produit | Acids Storage Cabinet |
| Matériau | Steel |
| Hauteur (métrique) de l’ouverture | 62.23 cm |
| Hauteur (impériale) extérieure | 35.5 to 36.75 in. |
| Comprend | Two rare vent connections with flame arrestors and closure plugs, 4 leveling feet, 8 in. filler panel, vacuum-formed PVC liner tray |
| Capacité de charge | Up to 800 lb. |
| Profondeur (impériale) extérieure | 29.9 in. |
| Profondeur (métrique) extérieure | 76 cm |
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet with Self-Closing Door(s)
Safely store and vent solvents and other flammable liquids
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet
Safely store, vent solvents and other flammable liquids with the Protector™ Solvent Storage Cabinet.
| Nbre d’étagères | 1 |
|---|---|
| Couleur | Light Gray |
| Type de produit | Solvent Storage Cabinet |
| Matériau | Steel |
| Type d’étagère | Epoxy-coated Steel |
| À utiliser avec (application) | Storing flammables |
Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Capacité de charge | 31 gal. |
|---|---|
| Modèle de porte | Self-close |
Justrite™ 12 Gallons Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Manual Door
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 12 Gallons Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Manual Door is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
Justrite™ Chemcor™ Slimline Corrosives/Acid Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite Chemcor™ Slimline Corrosives/Acid Safety Cabinet offers corrosion and fire protection.
| Largeur (impériale) intérieure | 20 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA |
| Profondeur (impériale) intérieure | 14.56 in. |
| Type de produit | Slimline storage cabinet |
| Matériau | Steel (CR) |
| Hauteur (métrique) intérieure | 153.7 cm |
| Largeur (impériale) extérieure | 23.25 in. |
| Profondeur (métrique) extérieure | 45.72 cm |
| À utiliser avec (application) | Flammables |
| Nbre d’étagères | 3 |
| Hauteur (métrique) extérieure | 165.1 cm |
| Hauteur (impériale) intérieure | 60.5 in. |
| Couleur | Blue |
| Revêtement de surface | Epoxy, Thermoplastic |
| Dimensions (P x l x H) intérieures | 14.56 x 20 x 60.5 in. |
| Largeur (métrique) intérieure | 50.8 cm |
| Hauteur (impériale) extérieure | 65 in. |
| Comprend | ChemCor™ liner, welded Steel double wall construction, 2 in. liquid tight containment sump, dual vents, adjustable shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching doors with U-Loc™ padlockable handle, kickplat |
| Profondeur (métrique) intérieure | 37 cm |
| Largeur (métrique) extérieure | 59.05 cm |
| Capacité de charge | 22 gal. (83 L) |
| Modèle de porte | Manual-close |
| Profondeur (impériale) extérieure | 18 in. |
| Nbre de portes | 1 |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Undercounter Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Helps keep floor space free from hazards with a Sure-Grip EX Undercounter Cabinet. Suited for storing corrosives and acids away for added workplace safety.
| Largeur (impériale) intérieure | 31.75 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA, U (NFPA) |
| Profondeur (impériale) intérieure | 18.75 in. |
| Type de produit | Undercounter storage cabinet |
| Matériau | Steel (CR) |
| Hauteur (métrique) intérieure | 69.5 cm |
| Largeur (impériale) extérieure | 35 in. |
| Profondeur (métrique) extérieure | 68.5 cm |
| À utiliser avec (application) | Flammables |
| Nbre d’étagères | 1 |
| Hauteur (métrique) extérieure | 88.9 cm |
| Hauteur (impériale) intérieure | 27.37 in. |
| Couleur | Blue |
| Revêtement de surface | Epoxy |
| Dimensions (P x l x H) intérieures | 18.75 x 31.75 x 27.37 in. |
| Largeur (métrique) intérieure | 80.6 cm |
| Hauteur (impériale) extérieure | 35 in. |
| Comprend | Double wall, dual vents, grounding wire connections, adjustable shelves, leakproof sills, three-point self latching doors and leveling feet, Polyethylene trays, separate Polyethylene liner |
| Profondeur (métrique) intérieure | 47.6 cm |
| Largeur (métrique) extérieure | 88.9 cm |
| Capacité de charge | 22 gal. |
| Modèle de porte | Manual-close |
| Profondeur (impériale) extérieure | 22 in. |
| Nbre de portes | 2 |
Justrite™ Solid Polyethylene Acid Cabinets: One-Door Countertop Model
Superior protection against harsh acids, rust and corrosion
Justrite™ Solid Polyethylene Acid Cabinets: Two-Door Stand-Alone Model
Superior protection against harsh acids, rust and corrosion
Justrite™ Solid Polyethylene Acid Cabinets: Two-Door Undercounter Model
Superior protection against harsh acids, rust and corrosion
Justrite™ Chemcor™ Piggyback Corrosives/Acids Safety Cabinet, 2 Doors, Blue
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite Chemcor™ Piggyback Corrosives/Acid Safety Cabinet offers corrosion and fire protection.
| Largeur (impériale) intérieure | 39.5 in. |
|---|---|
| Profondeur (impériale) intérieure | 14.56 in. |
| Type de produit | Piggyback Storage Cabinet |
| Matériau | Steel (CR) |
| Largeur (impériale) extérieure | 43 in. |
| Profondeur (métrique) extérieure | 45.7 cm |
| À utiliser avec (application) | Flammables |
| Couleur | Blue |
| Revêtement de surface | Epoxy, Thermoplastic |
| Largeur (métrique) intérieure | 100.3 cm |
| Comprend | ChemCor™ liner, welded Steel double wall construction, 2 in. liquid tight containment sump, dual vents, adjustable shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching doors with U-Loc™ padlockable handle, kickplat |
| Profondeur (métrique) intérieure | 37 cm |
| Largeur (métrique) extérieure | 109 cm |
| Profondeur (impériale) extérieure | 18 in. |
| Nbre de portes | 2 |
Justrite™ Sure-Grip™EX Piggyback Safety Cabinets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides additional safe storage for flammables
Justrite™ Metallic Acids Cabinet with ChemCor™ Liner
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Give your staff maximum protection from harsh acids and corrosive chemicals with the Justrite Metallic Acids Cabinet with ChemCor™ Liner.
| Largeur (impériale) intérieure | 39.5 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA |
| Profondeur (impériale) intérieure | 14.56 in. |
| Type de produit | Acids Storage Cabinet |
| Matériau | Steel (CR) |
| Hauteur (métrique) intérieure | 100.6 cm |
| Largeur (impériale) extérieure | 43 in. |
| Profondeur (métrique) extérieure | 45.72 cm |
| À utiliser avec (application) | Flammables |
| Nbre d’étagères | 1 |
| Hauteur (métrique) extérieure | 112 cm |
| Hauteur (impériale) intérieure | 39.62 in. |
| Couleur | Blue |
| Revêtement de surface | Epoxy, Thermoplastic |
| Dimensions (P x l x H) intérieures | 14.56 x 39.5 x 39.62 in. |
| Largeur (métrique) intérieure | 100.3 cm |
| Hauteur (impériale) extérieure | 44 in. |
| Comprend | ChemCor™ liner, welded Steel double wall construction, 2 in. liquid tight containment sump, dual vents, adjustable shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching doors with U-Loc™ padlockable handle, kickplat |
| Profondeur (métrique) intérieure | 37 cm |
| Largeur (métrique) extérieure | 109 cm |
| Capacité de charge | 30 gal. |
| Profondeur (impériale) extérieure | 18 in. |
| Nbre de portes | 1 |
Eagle™ Floor Model Corrosives Cabinet, One-Door Model
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store corrosives, up to 24 gallons, with an Eagle Corrosives Cabinet. This models sits securely on the floor and features one door for ease of use.
| Nbre d’étagères | 1 |
|---|---|
| Couleur | Blue |
| Certifications/Conformité | NFPA, OSHA |
| Profondeur (impériale) intérieure | 15 in. |
| Revêtement de surface | Epoxy |
| Type de produit | Corrosives Cabinet |
| Matériau | Steel |
| Comprend | HDPE shelves and bottom trays with drip edge |
| Profondeur (métrique) intérieure | 38 cm |
| Profondeur (impériale) extérieure | 18 in. |
| Profondeur (métrique) extérieure | 45.7 cm |
| Nbre de portes | 1 |
| À utiliser avec (application) | Flammables |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet offers safe and compliant storage options for corrosives.
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA |
|---|---|
| Description | Liner: Polyethylene |
| Type de produit | Corrosives and Acids Safety Cabinet |
| Matériau | Steel (CR) |
| Hauteur (métrique) intérieure | 153.7 cm |
| À utiliser avec (application) | Corrosives |
| Nbre d’étagères | 2 |
| Hauteur (métrique) extérieure | 165.1 cm |
| Hauteur (impériale) intérieure | 60.5 in. |
| Couleur | Blue |
| Revêtement de surface | Epoxy |
| Hauteur (impériale) extérieure | 65 in. |
| Comprend | Double wall, dual vents, grounding wire connections, adjustable shelves, leakproof sills, three-point self latching doors and leveling feet, Polyethylene trays, separate Polyethylene liner |
| Modèle de porte | Manual-close |
| Nbre de portes | 2 |