GC Capillary Columns
- (1)
- (3)
- (31)
- (13)
- (18)
- (4)
- (1)
- (134)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (2)
- (2)
- (580)
- (2)
- (7)
- (34)
- (10)
- (1)
- (189)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (5)
- (39)
- (2)
- (5)
- (2)
- (389)
- (1)
- (24)
- (291)
- (1)
- (275)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (44)
- (15)
- (15)
- (3)
- (5)
- (1)
- (10)
- (21)
- (45)
- (276)
- (4)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (108)
- (21)
- (1)
- (1)
- (3)
- (192)
- (3)
- (23)
- (42)
- (19)
- (7)
- (3)
- (11)
- (4)
- (1)
- (70)
- (3)
- (2)
- (32)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (43)
- (2)
- (1)
- (2)
- (22)
- (2)
- (10)
- (21)
- (14)
- (13)
- (9)
- (1)
- (11)
- (7)
- (11)
- (6)
- (40)
- (8)
- (16)
- (5)
- (5)
- (9)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (4)
- (5)
- (6)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (16)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (10)
- (3)
- (1)
- (6)
- (4)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (13)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (9)
- (7)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (33)
- (4)
- (13)
- (10)
- (11)
- (1)
- (6)
- (3)
- (9)
- (1)
- (4)
- (22)
- (6)
- (2)
- (4)
- (8)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (6)
- (17)
- (5)
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (78)
- (40)
- (54)
- (21)
- (9)
- (11)
- (1)
- (38)
- (26)
- (2)
- (179)
- (14)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (39)
- (78)
- (39)
- (14)
- (5)
- (31)
- (5)
- (3)
- (3)
- (56)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, df 1 μm
Non-polar general purpose column provides primarily a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Poly(5% diphenyl/95% dimethyl siloxane) |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 1 μm |
| Product Line | SPB |
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-XLBMS GC Columns
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-XLBMS GC Columns offer a low polarity, low bleed column suitable for a wide range of applications.
| Max. Temperature | 340/360°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-XLBMS |
| Polarity | Low-Polar |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 1.2 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.
MilliporeSigma™ Supelco™ SP™-2331 Capillary GC Column, df 0.20 μm
SP™-2331 GC column maybe used in high-resolution gas chromatography, with mass selective detection for the analysis of polychlorodibenzodioxins and polychlorodibenzofurans with 1 to 8 chlorine substituents.
| Max. Temperature | Subambient to 275°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Stabilized |
| Polarity | Highly Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | SP |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, df 0.25 μm
This non-polar, general purpose column primarily provides a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-624 and TG-624SilMS GC Columns
Optimize volatile organics analysis with this low-bleed, midpolarity GC column with high thermal stability.
| Polarity | Mid-Polar |
|---|---|
| USP Type | G43 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL111i Capillary GC Column, df 0.20 μm
Great option for separation of polarizable analytes (contain double and/or triple C-C bonds) from neutral analytes.
| Max. Temperature | 50°C to 260°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | 1,5-di(2,3-dimethylimidazolium)pentane bis(trifluoromethanesulfonyl)imide |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | SLB |
MilliporeSigma™ Supelco™ MET-SimDis Capillary GC Column, df 0.88 μm
Designed for simulated distillation, an application performed in the petroleum industry that reveals the boiling point distribution of a sample.
| Max. Temperature | -25°C to +400°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Bonded |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Material | Metal |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.88 μm |
| USP Type | None |
MilliporeSigma™ Supelco™ Petrocol™ DH 150 Capillary GC Column, df 1 μm
Designed for detailed purity analyses of light hydrocarbon gases and petroleum products (oxygenates, solvents, naphthas, gasolines, etc.)
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-Wax GC Columns
Analyze a wide range of polar compounds with this low-bleed, general purpose, high polarity GC column.
| Stationary Phase | Trace™ TR-WAX |
|---|---|
| Polarity | Polar |
| USP Type | G16, G20 |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MT Metal GC Columns
Give greater stability and inertness at elevated temperatures and when working with highly active compounds with Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MT Metal GC Columns.
| Max. Temperature | 330/350°C (Standard Columns), 430°C (Metal Columns) |
|---|---|
| Polarity | Low-Polar |
| USP Type | G27, G36 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ B-PH Capillary GC Column, df 0.12 μm
CHIRALDEX™ B-PH shows at least some selectivity to a great variety of analytes, but is especially effective for saturated analytes with minimal functionality, saturated cyclics and bicyclics.