HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (72)
- (14)
- (1)
- (4)
- (62)
- (1)
- (119)
- (3)
- (1)
- (14)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (2)
- (13)
- (2)
- (79)
- (3)
- (75)
- (13)
- (3)
- (2)
- (10)
- (2)
- (33)
- (2)
- (6)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (53)
- (2)
- (74)
- (5)
- (5)
- (4)
- (6)
- (247)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (5)
- (4)
- (40)
- (2)
- (96)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (57)
- (1)
- (14)
- (122)
- (3)
- (105)
- (11)
- (1)
- (7)
- (17)
- (2)
- (2)
- (8)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (10)
- (7)
- (4)
- (1)
- (35)
- (9)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (36)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (44)
- (3)
- (2)
- (22)
- (4)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express C18 Guard Cartridge, 2 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™-C SEC-300 Gel Filtration Guard Column, 5 μm Particle Size, Stainless Steel
The bonded phase in SRT™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in SRT™ columns, making SRT™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | SEC HPLC Guard Column |
| Phase | Size Exclusion |
| Length (Metric) | 5 cm |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SRT |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ ABZ+Plus Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
Offer both high deactivation and unique selectivity.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SUPELCOSIL Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-18-DB Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-18-DB Supelguard™ Cartridges contain a SUPELCOSIL™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits.
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SUPELCOSIL Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-SCX Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
The LC-SCX cation-exchange columns have strongly acidic propylsulfonic acid groups and are used for separating cations. Adjust pH, ionic strength, and organic modifier concentration to control retention and selectivity.
MilliporeSigma™ Supelco™ Supelguard™ Guard Cartridge Holder - Direct-Connect
For use with Supelguard cartridge (2 cm L. x 3 to 4.6 mm I.D.)
MilliporeSigma™ Supelco™ Zenix™ SEC-100 Gel Filtration Guard Column, 3 μm Particle Size, Stainless Steel
Like their 5 micron siblings, 3 micron Zenix™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer to prevent the sample from interacting with the underlying silica.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Type | SEC HPLC Guard Column |
| Phase | Size Exclusion |
| Length (Metric) | 5 cm |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Zenix |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIROBIOTIC™ T Chiral HPLC Guard Column Cartridge, 5 μm Particle Size
CHIROBIOTIC™ T columns utilize teicoplanin as a chiral selector.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express Biphenyl Guard Column, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl columns can be used for basic, acidic, or neutral compounds with alternate selectivity from C18 and is especially useful for separating peaks that elute early on C18 and other phenyl phases.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 cm |
| Endcapped | Yes |
| Quantity | 3/Pk. |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
Holder for 21.5 mm I.D. TSKgel™ Guard Cartridges, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Holder for guard cartridges, HPLC: suitable
TSKgel™ SuperMPHZ-N Guard Column, 3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Tosoh′s innovative multi-pore technology is now also available in 3, 4 and 6 μm TSKgel™ SuperMultiporeHZ Columns and Guard Columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-NH2-NP Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-NH2 Supelguard™ Cartridges contain a SUPELCOSIL™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits (2 μm porosity).
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Diameter (Metric) Inner | 4 mm |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SUPELCOSIL Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-CN Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
The LC-CN phase is often used as a substitute for silica because it offers the advantages of a bonded phase (such as quick equilibration, and less sensitivity to small changes of the water content in the mobile phase).
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ 8Pb, 8% Crosslinked HPLC Guard Column, 9 μm Particle Size
Offers excellent separation of many common samples.
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ Cellulose DMP Chiral HPLC Guard Kit, 5 μm Particle Size
Guard cartridges to protect Astec™ Cellulose DMP columns