Low to Medium Pressure LC Columns
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (23)
- (9)
- (2)
- (29)
- (24)
- (7)
- (5)
- (35)
- (8)
- (107)
- (3)
- (6)
- (1)
- (8)
- (55)
- (2)
- (3)
- (70)
- (29)
- (18)
Résultats de la recherche filtrée
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Flex-Column Economy Columns
20μ PET disk in bed support retains most media
| Matériau | Glass |
|---|---|
| Matériau de support | Glass Wool |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromatography Column with Joint
General purpose gravity chromatography columns
DWK Life Sciences Kimble™ FLEX-COLUMNS™ Economy Chromatography Columns
FLEX-COLUMNS™ are economical and easy-to-use. Short columns are typically used for ion exchange chromatography, sample desalting and semi-disposable applications. Long columns are ideally suited for gel filtration and adsorption chromatography.
| Type | Chromatography Column |
|---|
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Basic Chromatography Column with PTFE Stopcock Plug
A general purpose column for analytical separations.
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromatography Column with Fritted Disc, PTFE Stopcock Plug and Joint
Gravity chromatography column
| Type | Gravity Chromatography Column |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | 420570 Series reservoir and 420575 series flow control adapters |
| Matériau | Glass |
| Porosité | 40 to 60 μm |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Cadmium Reduction Chromatography Column Only
Replacement Cadmium Reduction Column with PTFE BEVEL-SEAL for use with Kimble™l 419000-8505.
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Disposaflex Disposable Polypropylene Column Set
Inexpensive, multipurpose column for analytical separations using aqueous buffers
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ FlexColumn™ Economy Columns
Ideal for use with FPLC™ systems, peristaltic pumps, or gravity flow to 15psi
| Gamme de température (métrique) | 0 to 50°C |
|---|---|
| Type | Economy Chromatography Column |
| Types de connecteurs | Male luer lock |
| Matériau | Borosilicate Glass Type I Class A |
| Zone transversale | 4.91cm3 |
| “End-capped” | Yes |
| Diamètre (métrique) interne | 25 mm |
| Porosité | 20 μm |
| Pression max. | 14.5 psi |
| Méthode de stérilisation | 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Matériau de support | HDPE |
| À utiliser avec (application) | Ion exchange, affinity, gel filtration and hydrophobic interaction media |
| Type | Adsorption/Ion Exchange Chromatography Column |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| À utiliser avec (application) | Many separations in adsorption and ion exchange chromatography |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ FlexColumn™ Economy Columns
Ideal for use with FPLC™ systems, peristaltic pumps, or gravity flow to 15psi
| Gamme de température (métrique) | 0 to 50°C |
|---|---|
| Type | Economy Chromatography Column |
| Types de connecteurs | Male luer lock |
| Matériau | Borosilicate Glass Type I Class A |
| Zone transversale | 0.39cm3 |
| “End-capped” | Yes |
| Diamètre (métrique) interne | 7 mm |
| Porosité | 20 μm |
| Pression max. | 14.5 psi |
| Méthode de stérilisation | 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Matériau de support | HDPE |
| À utiliser avec (application) | Ion exchange, affinity, gel filtration and hydrophobic interaction media |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ FlexColumn™ Economy Columns
Ideal for use with FPLC™ systems, peristaltic pumps, or gravity flow to 15psi
| Gamme de température (métrique) | 0 to 50°C |
|---|---|
| Type | Economy Chromatography Column |
| Types de connecteurs | Male luer lock |
| Matériau | Borosilicate Glass Type I Class A |
| Zone transversale | 1.77cm3 |
| “End-capped” | Yes |
| Diamètre (métrique) interne | 15 mm |
| Porosité | 20 μm |
| Pression max. | 14.5 psi |
| Méthode de stérilisation | 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Matériau de support | HDPE |
| À utiliser avec (application) | Ion exchange, affinity, gel filtration and hydrophobic interaction media |
| Matériau | Glass |
|---|
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Column with Standard Taper Joint
Gravity column manufactured from medium wall tubing with PTFE stopcock.
| Type | Gravity Chromatography Column |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | 420570 Series reservoir and 420575 series flow control adapters |
| Comprend | Fritted disc, 2mm bore PTFE stopcock plug and 24/40 standard taper upper joint |
| Porosité | 40 to 60 μm |
| Matériau de support | Glass |