Autosampler Syringes
Syringes for gas chromatography (GC), liquid chromatography (LC) and HPLC autosamplers; includes fixed-needle and removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
- (20)
- (2)
- (18)
- (26)
- (1)
- (2)
- (140)
- (14)
- (43)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (19)
- (40)
- (5)
- (1)
- (36)
- (62)
- (15)
- (33)
- (4)
- (34)
- (1)
- (1)
- (55)
- (64)
- (82)
- (6)
- (10)
- (44)
- (7)
- (2)
- (27)
- (4)
- (52)
- (69)
- (106)
- (2)
- (1)
- (49)
- (2)
- (3)
- (1)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (12)
- (4)
- (5)
- (15)
- (15)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (92)
- (2)
- (10)
- (16)
- (10)
- (16)
- (260)
- (1)
- (1)
- (1)
- (121)
- (7)
- (4)
- (75)
- (218)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (31)
- (15)
- (8)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (14)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (6)
- (16)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
Filtered Search Results
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 10 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Product Type | Gastight™ Syringe |
|---|---|
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Max. Pressure | 1000 psig (68.9 bar) |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 100 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Volume (Metric) | 100 μL |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Max. Pressure | 1000 psig (68.9 bar) |
| Product Line | Hamilton |
Fixed Needle Autosampler Syringes, 2500uL, for Thermo Scientific™ Instruments
Gas-tight, headspace.
| For Use With (Equipment) | CTC, LEAP, GC PAL |
|---|---|
| Product Type | Microliter™ Syringe, C-Line |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Model | 701 FN CTC |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Microvolume Syringe
A sample as small as 0.1 μL is contained in the needle
| Description | Plunger-in-needle Syringe |
|---|---|
| Product Type | SGE Microvolume Syringe |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 10 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Agilent GC Autosamplers 7693A, 7673, 7683, and 6850 ALS
| Needle Point Number | 1 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Needle Point Style | Cone |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Length (English) Needle | 1.71 in. |
| Length (Metric) Needle | 43 mm |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Max. Pressure | 1000 psig (68.9 bar) |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Needles for Luer Lock Syringes
Preferred for manual injection where piercing the septum in exactly the same place is difficult. The beveled tip is designed for optimum septum penetration and prevention of septum coring.
| Product Type | SGE Needles |
|---|---|
| Connection Type | Luer Lock |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.63 mm |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Needle Gauge | 23 G |
Hamilton™ Syringe, Luer Tip (LT), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Tip is threaded in a luer lock syringe allowing the needle to be tightly screwed to the tip. Needles are not included.
| Product Type | Microliter™ Syringe |
|---|---|
| Connection Type | Luer Tip, Kel-F Hub |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
| Connection Type | Special |
|---|---|
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Needle Gauge | 26s G |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 1800 Series, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Includes a blue syringe holder, which provides a spot to hold the syringe that will not heat the barrel and cause dispense inaccuracies.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Accuracy | ± 1% |
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
SGE Gastight™ Syringe, Fixed Needle (LTN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Suitable for manual dispenser/diluter applications. Maximum inertness for liquid or gas samples.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
Hamilton™ 1000 Series Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes the gas exchange in GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 200 psig (13.8 bar) |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Needle Point Style | Bevel |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.0283 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.0161 in. |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ HPLC Syringes, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
May be used for extraction and injection of sample material
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| For Use With (Equipment) | Rheodyne, SSI, and Valco VISF-2 |
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Blunt |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.0283 in. |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Plunger-Protected Syringe, Removable Needle (RN)
With a Bevel Tip, Stainless Steel Needle
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | SGE Plunger-Protected Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
| Needle Gauge | 26 G |
Thermo Scientific™ GC SMART Syringes for TriPlus™ RSH SMART Autosampler
Use these GC syringes embedded with an ID chip to track part and lot numbers, usage, and history to increase data confidence and ensure system compliance.