Non-Binding Assay Microplates
- (10)
- (1)
- (32)
- (59)
- (2)
- (21)
- (1)
- (5)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (25)
- (1)
- (36)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (37)
- (2)
- (47)
- (9)
- (2)
- (2)
- (6)
- (4)
- (37)
- (19)
- (9)
- (2)
- (3)
- (6)
- (1)
- (32)
- (10)
- (2)
- (52)
Résultats de la recherche filtrée
Corning™ 96-Well Clear Ultra Low Attachment Microplates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Covalently bonded hydrogel minimizes cell attachment, protein absorption, enzyme activation and cellular activation. Corning™ 96-Well Clear Ultra Low Attachment Microplates allow for lentivirus transduction of human osteoclast precursor cells.
Corning™ 96-Well Nonbinding Surface (NBS™) Microplates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Treated with a Corning proprietary treatment technology to create a nonionic hydrophilic surface (polyethylene oxide-like) that minimizes molecular interactions. Corning™ 96-Well Nonbinding Surface (NBS™) Microplates are ideal for reducing proteing and nucleic acid binding at low concentrations, and increasing assay signal to noise.
| Traitement de surface | Non-binding |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Plate readers, liquid handlers and robotic systems |
| Nb par paquet | 25/Pk. |
| Volume (métrique) de travail | 75 to 200 μL |
| Matériau | Polystyrene |
| Couvercle | Without Lid |
| À utiliser avec (application) | For homogenous assays such as scintillation proximity assays (SPA) and fluorescent assays |
| Nb de puits | 96 |
| Array | 8 x 12 |
| Format | Standard |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (métrique) | 4° to 37°C |
| Quantité | 100/Cs. |
| Plage de températures (impériale) | 39°F to 99°F |
| Nb par boîte | 100/Cs. |
Corning™ UV-Transparent Microplates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Designed with a UV-transparent well bottom for determining protein and nucleic acid concentrations. Corning™ UV-Transparent Microplates allows UV absorbance readings with low background, especially at 260 to 280nm.
Corning™ Clear Polypropylene 96-Well Expanded-Volume Plates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Offer reduced space requirements while maintaining full instrument compatibility
| Nb de puits | 96 |
|---|---|
| Array | 8 x 12 |
| Couleur | Clear |
| Certifications/Conformité | DNase, RNase-free |
| Traitement de surface | Non-treated |
| Format | Standard |
| Nb par paquet | 10/Pk. |
| Matériau | Polypropylene |
| Couvercle | Without Lid |
| Type de puits | Conical Bottom (V-well) |
| Quantité | 50/Cs. |
| Nb par boîte | 50/Cs. |
Corning™ Black 384-Well Polypropylene Assay Plate
Lower compound sticking and higher solvent resistance than polystyrene plates
| Nb de puits | 384 |
|---|---|
| Array | 16 x 24 |
| Couleur | Black |
| Format | Standard |
| Matériau | Polypropylene |
| À utiliser avec (application) | For fluorescence assays and compound storage |
Corning™ 384-Well Low-Volume Solid Microplates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Same low reagent volumes as 1536-well plates without the need for new instrumentation
| Nb de puits | 384 |
|---|---|
| Array | 16 x 24 |
| Format | Standard |
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Non-sterile |
Corning™ 96-Well Clear-Bottom Nonbinding Surface (NBS™) Microplates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Enhanced signal-to-noise ratio
| Traitement de surface | Non-binding |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Plate readers, liquid handlers and robotic systems |
| Nb par paquet | 25/Pk. |
| Volume (métrique) de travail | 75 to 200 μL |
| Matériau | Polystyrene |
| Couvercle | Without Lid |
| Couleur du puits | Clear |
| À utiliser avec (application) | For homogenous assays such as scintillation proximity assays (SPA) and fluorescent assays |
| Nb de puits | 96 |
| Array | 8 x 12 |
| Format | Standard |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (métrique) | 4°C to 37°C |
| Type de puits | Flat Bottom (F-well) |
| Quantité | 100/Cs. |
| Plage de températures (impériale) | 39°F to 99°F |
| Nb par boîte | 100/Cs. |
Corning™ 96-Well Half-Area Plates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Saves on valuable reagents by reducing the amount of reagent required per well, while retaining the ability to be read in standard microplate readers. Corning™ 96-Well Half Area Microplates are an economical solution for all of your assay diagnostic needs and are available in different colors and treatments.
Corning™ 96-Well Clear PVC Assay Microplates
Manufactured from clear flexible Polyvinyl Chloride (PVC) for economy and visibility. Corning™ 96-Well Clear PVC Assay Microplates present an excellent solution for laboratory miniaturization. Due to their flexible nature, these microplates are not compatible with automation.
| Nb de puits | 96 |
|---|---|
| Array | 8 x 12 |
| Couleur | Clear |
| Traitement de surface | Non-treated |
| Format | Standard |
| Nb par paquet | 25/Pk. |
| Volume (métrique) de travail | 50 to 150 μL |
| Matériau | PVC |
| Stérilité | Non-sterile |
| Couvercle | Without Lid |
| Quantité | 100/Cs. |
| Nb par boîte | 100/Cs. |
| À utiliser avec (application) | Solution-based assays, serial dilutions and general storage applications |
Corning™ 96-Well, Flat-Bottom Polystyrene NBS Microplate Without Lid
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Nonsterile
| Nb de puits | 96 |
|---|---|
| Array | 8 x 12 |
| Traitement de surface | Non-binding |
| Nb par paquet | 5/Pk. |
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Couvercle | Without Lid |
| Type de puits | Flat Bottom (F-well) |
| Quantité | 25/Cs. |
| Nb par boîte | 25/Cs. |
| À utiliser avec (application) | Ideal for reducing protein and nucleic acid binding at low concentrations and increasing assay signal to noise |
Corning™ 96-Well Half Area Black Flat Bottom Polystyrene NBS™ Microplate
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Designed to reduce well-to-well crosstalk
Corning™ 96-Well Clear Polypropylene Corner Notch Microplates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Manufactured from solvent resistant polypropylene which provides compatibility with many common organic solvents. Corning™ 96-Well Clear Polypropylene Corner Notch Microplates are ideal for growing cells in stationary suspension or where reduced cell attachment is desired.
Invitrogen™ Microplates for Fluorescence-based Assays
Microplates for fluorescence-based assays are 96- and 384-well, black-walled, clear-bottom microplates that are optimized for fluorescence-based applications on standard fluorescence microplate readers.
| Couleur | Clear Bottom,Black |
|---|---|
| Format | Standard |
| Matériau | Polystyrene |
| Type de produit | Microplates |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de puits | Flat Bottom (F-well) |
| Code-barres | No Barcode |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Gamme de produit | Invitrogen |
| Contenu et stockage | Store at room temperature. |
Biotix™ 96-Well Format Assay Plates
Large well diameter with raised Chimney-style wells help reduce cross-contamination.
| Nb de puits | 96 |
|---|---|
| Array | 8 x 12 |
| Couleur | Clear |
| Hauteur (métrique) | 14.6 mm |
| Largeur (métrique) | 85.48 mm |
| Traitement de surface | Non-treated |
| Format | Standard |
| Nb par paquet | 10 |
| Matériau | Polypropylene |
| Couvercle | Without Lid |
| Code-barres | No Barcode |
| Type de liaison | Non Binding |
| BreakApart | No |
Corning™ 384-Well Spheroid Microplate
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Treated with an ultra-low attachment surface to enable uniform and reproducible 3D multicellular spheroid formation. Corning™ 384-Well Spheroid Microplate permit direct microscopic viewing and readings for top and bottom reading instruments.