Shipping Labels
- (6)
- (1)
- (27)
- (276)
- (18)
- (37)
- (3)
- (120)
- (15)
- (135)
- (1)
- (1)
- (1)
- (46)
- (4)
- (14)
- (2)
- (2)
- (4)
- (22)
- (2)
- (1)
- (23)
- (7)
- (101)
- (2)
- (19)
- (13)
- (259)
- (52)
- (221)
- (14)
- (1)
- (1)
- (50)
- (2)
- (8)
- (163)
- (63)
- (117)
- (1)
- (6)
- (6)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (7)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (24)
- (1)
- (57)
- (2)
- (5)
- (1)
- (8)
- (133)
- (6)
- (8)
- (14)
- (18)
- (97)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (35)
- (19)
- (18)
- (2)
- (1)
- (7)
- (60)
- (13)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (20)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (33)
- (2)
- (6)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (7)
- (10)
- (2)
- (10)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Self-Adhesive Labels
Use these white labels on a variety of surfaces. Fisherbrand™ Self-Adhesive Labels are removable and pressure sensitive. Ideal for a wide range of labeling applications.
| Format | Label |
|---|---|
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | General purpose |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
Fisherbrand™ Direct Thermal Cryogenic Storage Assorted Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DYMO compatable storage labels designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C.
| Shape | Round |
|---|---|
| Format | Roll |
| Diameter (Metric) | 9.5 mm |
| Latex Free | Yes |
| Languages | English |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Permanent |
Fisherbrand™ Biohazard Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
| Format | Label |
|---|---|
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Biohazard |
| Adhesive Type | Pressure-sensitive |
Fisherbrand™ Small Round Biohazard Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
Fisherbrand™ Specimen Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For labeling and identifying specimens.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Color | White |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Labeling and identifying specimens |
Fisherbrand™ NFR Self-Laminating Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use on bottles, drums or any containers holding hazardous substances.
| Format | Label |
|---|---|
| Quantity | 25/Pk. |
| For Use With (Application) | Bottles, drums or any containers holding hazardous substances |
Fisherbrand™ Hazard Communication Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Available with five different warning messages and color combinations.
| Format | Label |
|---|---|
| Length (Metric) | 12.7 m |
| Length (English) | 500 in. |
| Quantity | 125/Pk. |
| Size (Metric) | 1.3 x 10.2 cm |
| For Use With (Application) | Specifies the type of hazard and contains a corresponding visual symbol to augment the warning |
| Size (English) | 0.5 x 4 in. |
Fisherbrand™ Biohazard Warning Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for taping down bench protectors to delineate hazardous areas.
Fisherbrand™ Cryogenic Labels for Cryogenic Storage
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended uses of cryostorage with liquid nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications. Comes in an easy-to-use dispenser box with 20 sheets per pack.
| Format | Label |
|---|---|
| Temperature Range (English) | -321 to 250°F |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Cryostorage, Liquid Nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications |
Fisherbrand™ Lab Hazard Warning Labels with Dispenser
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Printed in safety colors.
Fisherbrand™ Large Biohazard Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Black,Red |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | OSHA |
| For Use With (Application) | Biohazard |
Fisherbrand™ Large Blank Writable Biohazard Identity Label
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
Fisherbrand™ Blank Writable Biohazard Identity Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | OSHA |
| For Use With (Application) | Biohazard |
Fisherbrand™ Stat Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Flourescent red labels to indicate tests are urgent.
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Red |
| Quantity | 1000/Roll |
| For Use With (Application) | Shipping |
| Adhesive Type | Permanent |
Fisherbrand™ Direct Thermal Cryogenic Storage Dot Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DYMO compatable storage labels designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C.
| Shape | Round |
|---|---|
| Format | Roll |
| Latex Free | Yes |
| Languages | English |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Permanent |