General Clinical Specimen Containers
- (1)
- (1)
- (26)
- (3)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (157)
- (14)
- (30)
- (1)
- (3)
- (5)
- (20)
- (6)
- (154)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (11)
- (1)
- (9)
- (21)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (53)
- (2)
- (5)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (11)
- (133)
- (2)
- (33)
- (69)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Polypropylene Urine Container
Intended for leakproof transportation of patient specimens
| Material | HDPE |
|---|---|
| Closure Type | Screw Cap with Gasket |
Fisherbrand™ 4 oz. Specimen Containers
Supplied with a full-turn screw thread cap, which ensures an integrity seal
| Capacity (English) | 4 oz. |
|---|---|
| Product Type | Specimen Container |
| Color | Translucent |
| Capacity (Metric) | 120 mL |
| Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Multipurpose Specimen Storage Containers
Inert to most chemicals including formaldehyde, weak acids and all bases
| Product Type | Specimen Container |
|---|
| Includes | Identification labels |
|---|---|
| Capacity (English) | 4 oz. |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Screw Top |
Thermo Scientific™ Samco™ Wide-Mouth Bio-Tite™ 120mL (4 oz.) 53mm Specimen Containers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Prevent bio-hazardous spills with leak-resistant wide-mouth containers, ideally suited for urine collection from women during pregnancy and for older or overweight patients.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Closure Size | 53 mm |
| Product Type | Specimen Container |
| Diameter (Metric) | 53 mm |
| Capacity (Metric) | 120 mL |
| Material | Virgin Polypropylene |
| Closure Type | Bio-Tite Lid |
| Closure Included | Yes |
Corning™ Snap-Seal Disposable Plastic Sample Containers
Designed for a wide variety of applications and provide a reliable leak-tight seal when closed properly
| Color | Translucent |
|---|---|
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Closure Color | Natural |
| Closure Type | Hinged Snap Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Fisher Healthcare™ PROTOCOL™ 10% Buffered Formalin-Filled Containers
Specifically engineered for storage of histological tissue specimens
| Material | PET |
|---|
Starplex™ Scientific LeakBuster™ Specimen Containers: Sterile
Ideal for use in harsh transport conditions or in pneumatic tube systems
| Label | Yes |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Sterile |
Globe Scientific 4 oz. Specimen Containers
With EZ-Turn quarter turning screw cap designed to assist in prevention of carpal tunnel syndrome
| Graduated | Yes |
|---|---|
| Closure Type | Screw Cap |
Azer Scientific Pre-Filled 10% Neutral Buffered Formalin
A traditional fixative buffered to a neutral pH
Starplex™ Scientific Histoplex™ Histology Containers
Specifically engineered for the storage of histology specimens
| Graduated | Yes |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Screw Top Polypropylene Histology Containers with Lids
Convenient leak-resistant histology containers in assorted sizes.
| Material | Polypropylene (Clarified) |
|---|---|
| Closure Type | Leak-resistant Screw Cap |
| Closure Material | HDPE |
Fisherbrand™ DuoClick Specimen Containers
User friendly, cost effective and safe alternative for specimen collection and transport
| Closure Size | 53 mm |
|---|---|
| Product Type | Specimen Container |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | 95kPa compliance |
| For Use With (Application) | Specimen collection and transport |
| Closure Type | Double-click Screw Cap |
| Closure Material | HDPE |
| Closure Included | Yes |