Miscellaneous Molecular Biology Reagents
- (4)
- (5)
- (4)
- (58)
- (2)
- (1)
- (18)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (2)
Filtered Search Results
Invitrogen™ PureLink™ RNase A (20 mg/mL)
PureLink™ RNase A (ribonuclease A) is a bovine pancreatic ribonuclease that cleaves single-stranded RNA.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Concentration | 20 mg/mL |
| Product Line | UltraPure |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ α-D-Glucose-6-phosphate, Monosodium Salt
Aqueous stock solutions are stable for up to 6 weeks at -20°C
| Content And Storage | Store at +2°C to +8°C |
|---|---|
| CAS | 54010-71-8 |
| Form | Crystalline Solid |
| Purity | >99% by enzymatic assay |
| Molecular Formula | C6H12NaO9P |
| Formula Weight | 282.1g/mol |
Applied Biosystems™ MagMAX™ Total RNA Elution Buffer
This elution buffer is included in the MagMAX-96 Total RNA Isolation Kit and MagMAX-96 Viral RNA Isolation Kit.
Invitrogen™ Sodium Acetate (3 M), pH 5.5, RNase-free
Invitrogen Molecular biology grade, 3M Sodium Acetate solution is supplied in one bottle containing 100 mL. The solution is certified RNase-free, economical, and ready-to-use.
Invitrogen™ SSC (20X), RNase-free
Molecular biology grade, Invitrogen 20X SSC solution is supplied in one bottle containing 1 L. The buffer is certified RNase-free, economical, and ready-to-use.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Concentration | 20X |
| Product Line | Ambion |
Invitrogen™ SDS, 10% Solution, RNase-free
Molecular biology grade, Invitrogen SDS, 10% Solution is supplied in one bottle containing 500 mL.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Form | Liquid |
| Product Type | SDS |
| Packaging Type | Bottle |
| Concentration | 0.1 |
| Product Line | Ambion |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ 5-Bromo-2'-deoxyuridine
Can be used both in vitro and in vivo to label DNA during DNA synthesis where it is incorporated into DNA in place of thymidine
| Content And Storage | Store at +15°C to +30°C |
|---|---|
| CAS | 59-14-3 |
| Form | Solid |
| Color | White |
| Purity | ≥98% by HPLC |
| Synonym | 5-BrdU |
| Formula Weight | 307.1g/mol |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Calcineurin Assay Kit, Colorimetric
Non-radioactive, convenient 1-step detection assay kit
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Carboxymethylcellulose, Sodium Salt, High Viscosity
Substrate for cellulase
Invitrogen™ Formamide (Deionized)
Ambion formamide has been deionized, is nuclease-free, and comes packaged as a liquid in an amber glass bottle under argon.
| Content And Storage | Store at 4° or -20°C as small aliquots. |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Product Type | Formamide |
| Packaging Type | Bottle |
| Color | Colorless |
| Purity | >99.5% |
| Product Line | Ambion |
Invitrogen™ UltraPure™ Cesium Chloride, Optical Grade
UltraPure™ Cesium Chloride, Optical Grade is specifically prepared for use in density gradients.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Deoxyribonucleic Acid, Sodium Salt, Calf Thymus
Purified DNA from calf thymus
| Content And Storage | Store at −20°C |
|---|---|
| CAS | 73049-39-5 |
| Form | Solid |
| Color | Off-white |
| Synonym | DNA, Calf Thymus |