Miscellaneous Molecular Biology Reagents
- (4)
- (5)
- (4)
- (59)
- (2)
- (1)
- (18)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (2)
Filtered Search Results
Invitrogen™ UltraPure™ Buffer-Saturated Phenol
UltraPure™ Buffer-Saturated Phenol is used in the purification of nucleic acids. The reagent, which consists of UltraPure™ Phenol that has been saturated with Tris-HCl buffer, is already buffer equilibrated to pH >7.4.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | Molecular Biology Grade |
| pH | 7.4 |
| Chemical Name or Material | Phenols |
| Product Line | UltraPure |
Invitrogen™ UltraPure™ Glycerol
UltraPure Glycerol is suitable for the concentration and storage of enzymes at low temperatures. A 50% (v/v) solution will not freeze at -20°C.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Form | Liquid |
| Purity | Molecular Biology Grade |
| Chemical Name or Material | Glycerol |
| Product Line | UltraPure |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ β-Glucan, Saccharomyces cerevisiae
Shown to induce oxidative burst response from NR8383 cells
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Polyinosinic Acid · Polycytidylic Acid, Sodium Salt, Double-Stranded
Known to induce interferon production
MilliporeSigma™ Calbiochem™ FICOLL™ 400 Reagent, Molecular Biology Grade
Separation of lymphocyte subpopulations
| Content And Storage | Store at +15°C to +30°C |
|---|---|
| CAS | 26873-85-8 |
| Form | Solid |
| Color | White |
| For Use With (Application) | Separation of lymphocyte subpopulations |
| Formula Weight | 400000g/mol |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Deoxyribonucleic Acid, Sodium Salt, Salmon Testes
Purified DNA from salmon testes
| Buffer | Phosphate Buffer |
|---|---|
| Content And Storage | Store at +2°C to +8°C |
| CAS | 9007-49-2 |
| Form | Solid |
| Color | Off-white |
| pH | 7.0 |
Invitrogen™ Wash Buffer B for Dynabeads™ mRNA Purification Kits
This Wash Buffer B is included in the following Dynabeads™ mRNA purification kits.
MilliporeSigma™ Novagen™ S·Tag™ rEK Purification Kit
Enables target protein release by incubation of the agarose beads with Recombinant Enterokinase (rEK)
MilliporeSigma™ Novagen™ T7·Tag™ Antibody HRP Conjugate
Single detection reagent that eliminates need for secondary antibodies or streptavidin conjugates
MilliporeSigma™ Novagen™ Pellet Paint™ Co-Precipitant
Compatible with most molecular biology procedures and is free of contaminating nucleic acids and nucleolytic enzymes
| Content And Storage | Store at −20°C |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Fluorescent dye-labeled |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ BQ-123, Sodium Salt
Highly potent, selective, and competitive ETA receptor antagonist
| Target | ETA (endothelin) receptor antagonist |
|---|---|
| Content And Storage | Store at −20°C |
| Form | Solid |
| Formulation | Supplied as a sodium salt. Sold on the basis of peptide content |
| Color | White |
| Purity | ≥95% by HPLC |
| Molecular Formula | C31H41N6O7 · Na |
| Formula Weight | 632.7g/mol |
Molecular Probes™ APO-BrdU™ TUNEL Assay Kit, with Alexa Fluor™ 488 Anti-BrdU
APO-BrdU™ TUNEL Assay Kit, with Alexa Fluor™ 488 Anti-BrdU