Miscellaneous Molecular Biology Reagents
- (4)
- (5)
- (4)
- (59)
- (2)
- (1)
- (18)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (2)
Filtered Search Results
Invitrogen™ SSC (20X), RNase-free
Molecular biology grade, Invitrogen 20X SSC solution is supplied in one bottle containing 1 L. The buffer is certified RNase-free, economical, and ready-to-use.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Concentration | 20X |
| Product Line | Ambion |
Invitrogen™ SDS, 10% Solution, RNase-free
Molecular biology grade, Invitrogen SDS, 10% Solution is supplied in one bottle containing 500 mL.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Form | Liquid |
| Product Type | SDS |
| Packaging Type | Bottle |
| Concentration | 0.1 |
| Product Line | Ambion |
Invitrogen™ GTP Soln. (10 mM)
This Invitrogen ribonucleotide triphosphate (rNTP) solution is a component of the MAXIscript™ Kits and is supplied in one tube containing 100 μL.
Invitrogen™ ATP Solution (10 mM)
This Invitrogen ribonucleotide triphosphate (rNTP) solution is a component of the MAXIscript™ Kits and is supplied in one tube containing 100 μL.
Invitrogen™ CTP Soln. (10 mM)
This Invitrogen solution is a component of the MAXIscript™ Kits and is supplied in one tube containing 100 μL.
Invitrogen™ MagMAX™ Lysis/Binding Solution Concentrate
Invitrogen MagMAX Lysis/Binding Solution Concentrate is a component of all the MagMAX Isolation Kits that may be purchased separately.
Invitrogen™ UTP Soln. (10 mM)
This Invitrogen ribonucleotide triphosphate (rNTP) solution is a component of the MAXIscript™ Kits and is supplied in one tube containing 100 μL.
Invitrogen™ dNTP Mix (2.5 mM)
The same high-quality deoxynucleotide triphosphate solutions provided in the Invitrogen™ RETROscript™ First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-PCR.
Invitrogen™ Guanidine Thiocyanate
Guanidine Thiocyanate is an ultrapure, molecular biology grade reagent. It is free of detectable nuclease and protease activity and is a strong protein denaturant, as both the guanidinium cation and the thiocyanate anion are chaotropic agents.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ 5-Bromo-2'-deoxyuridine
Can be used both in vitro and in vivo to label DNA during DNA synthesis where it is incorporated into DNA in place of thymidine
| Content And Storage | Store at +15°C to +30°C |
|---|---|
| CAS | 59-14-3 |
| Form | Solid |
| Color | White |
| Purity | ≥98% by HPLC |
| Synonym | 5-BrdU |
| Formula Weight | 307.1g/mol |
Pharmalytes™ pH range 4.0 - 6.5, MilliporeSigma™ Supelco™
Pharmalytes™ are ampholytes which are used to create a pH gradient under application of an electric field.
Invitrogen™ UltraPure™ Buffer-Saturated Phenol
UltraPure™ Buffer-Saturated Phenol is used in the purification of nucleic acids. The reagent, which consists of UltraPure™ Phenol that has been saturated with Tris-HCl buffer, is already buffer equilibrated to pH >7.4.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | Molecular Biology Grade |
| pH | 7.4 |
| Chemical Name or Material | Phenols |
| Product Line | UltraPure |
Invitrogen™ UltraPure™ Glycerol
UltraPure Glycerol is suitable for the concentration and storage of enzymes at low temperatures. A 50% (v/v) solution will not freeze at -20°C.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Form | Liquid |
| Purity | Molecular Biology Grade |
| Chemical Name or Material | Glycerol |
| Product Line | UltraPure |
Invitrogen™ Guanidine Isothiocyanate
UltraPure Guanidine Isothiocyanate is a strong protein denaturant when used at high concentrations.
Thermo Scientific™ Wash Solution I (concentrated)
Thermo Scientific GeneJET Wash Solution I (concentrated) is a component of the GeneJET Plasmid Maxiprep Kit (Cat. No. K0491, K0492) and may be purchased separately.