Chinese Hamster Ovary Cell Culture Media
- (4)
- (32)
- (17)
- (19)
- (41)
- (1)
- (14)
- (12)
- (4)
- (33)
- (5)
- (3)
- (3)
- (2)
- (12)
- (4)
- (2)
- (8)
- (6)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (27)
- (16)
- (5)
- (39)
- (39)
- (3)
- (4)
- (31)
- (37)
- (7)
- (20)
- (25)
Filtered Search Results
Gibco™ CD OptiCHO™ AGT™ Medium
CD OptiCHO™ medium is specifically designed to offer high performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined fed-batch environment.
Gibco™ ExpiCHO™ Stable Production AGT Medium
Gibco ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) is specifically designed to simplify your cell line development process into production with minimal effort and a high degree of confidence.
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Cell Line | ExpiCHO-S |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). |
| Format | Ropack Bucket |
| Product Type | ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Shelf Life | 24 months |
| Product Line | ExpiCHO |
Gibco™ Freedom™ ExpiCHO-S™ Kit
An easy-to-use, beginning-to-end product for cloning and expression of recombinant proteins in Chinese Hamster Ovary (CHO)-derived suspension culture. The Gibco™ Freedom™ ExpiCHO-S™ Kit includes components for transfection, expression, clone creation, and stable cell line selection, all in a conveniently packaged kit.
Gibco™ Dynamis™ Medium
Gibco Dynamis liquid medium is specifically designed to offer the highest batch and fed-batch culture performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined environment.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO DG44, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO, HEK293 |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 18 months |
| Product Line | Dynamis |
Gibco™ ExpiCHO™ Stable Production Medium
Gibco ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) is specifically designed to simplify your cell line development process into production with minimal effort and a high degree of confidence.
Gibco™ High-Intensity Perfusion CHO Medium
Gibco High-Intensity Perfusion (HIP) CHO Medium is an innovative, chemically defined, animal origin-free (AOF), cGMP medium.
| Cell Line | CHO-S, CHO-GS, CHO-K1, CHO-DG44 |
|---|---|
| Content And Storage | Dry format medium. Store in the dark and dry at 2–8°C. |
| With Additives | Glucose |
| Product Type | Perfusion CHO Medium |
| Form | Dry Powder |
| Without Additives | No Glutamine |
| Manufacturing Quality | cGMP |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 34.92 g/L |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ Efficient-Pro™ Medium
Gibco™ Efficient-Pro™ Media delivers superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Chemically defined and completely scalable, available in liquid or AGT™ formats for sustained cell viability.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Content And Storage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
Corning™ PF Media
Optimized for the cultivation of derivatives of the parental Chinese Hamster Ovary cell line, specifically CHO K-1
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Culture Environment | CO2 |
| Purity or Quality Grade | Certified |
| Inorganic Salts | Magnesium, Sodium Phosphate |
| Form | Powder (AGT) |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red |
| Endotoxin Level | Low |
| Sterility | Non-sterile |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| Remarks | Medium does not support wild type DG44 cells |
| With Additives | High Glucose,Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Product Type | CD OptiCHO AGT Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | AGT, Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Store at 2-8°C in the dark. |
| Culture Environment | CO2 |
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red,No Thymidine,No Hypoxanthine |
| Endotoxin Level | Low |
| Concentration Ratio | 1 :1 |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Ovarian Cells |
| Format | Universal Bag |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate,Non Essential Amino Acids (NEAA) |
| Product Type | CD CHO Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Cytiva™ HyClone™ ActiSM™ Cell Culture Media
A chemically defined ADCF cell culture medium optimized for high-yield protein production in CHO cell culture processes.
Cytiva HyClone™ HyCell™ CHO Medium, Liquid
Metabolically designed for high cell yield and recombinant protein production
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine,No Insulin |
| Shelf Life | 36 months |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ ExpiCHO™ Expression Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A GMP-manufactured, chemically-defined, serum-free, protein-free, animal origin–free medium specifically designed for high-density growth and transfection of suspension-adapted Chinese hamster ovary (CHO) cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | ExpiCHO-S™, CHO-S, SFM Adapted |
| Content And Storage | Storage conditions: in the dark at 2-8°C Shipping conditions: ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| With Additives | GlutaMAX |
| Product Type | CHO Expression Medium |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Phenol Red |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | ExpiCHO |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Medium
Gibco™ Efficient-Pro™ Media delivers superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Chemically defined and completely scalable, available in Gibco™ AGT™ formats for sustained cell viability.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Content And Storage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |