Nutritional Supplements
- (27)
- (6)
- (2)
- (2)
- (27)
- (1)
- (80)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (9)
- (7)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (24)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (52)
- (52)
- (50)
- (32)
- (1)
- (21)
- (6)
- (17)
- (1)
- (1)
- (33)
- (2)
- (10)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Gibco™ EfficientFeed™ A+ AGT™ Supplement
Gibco™ EfficientFeed™ A+ (Plus) AGT™ Supplement is a dry-format single-part supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization.
| Lignée cellulaire | CHO DG44, CHO, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1 |
|---|---|
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Gamme de produits | EfficientFeed |
| Forme | AGT |
| Contenu et stockage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
|---|---|
| Concentration | 29.2 mg/mL |
| Durée de conservation | 12 Months |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | Store frozen |
Cytiva HyClone™ Minimal Essential Medium Variations: Powder
Supports cell growth in research and biomanufacturing cell culture processes.
Cytiva HyClone™ Non Essential Amino Acids (NEAA) 100X Solution
Cell culture is ideal for supplementation of serum- and protein-free media. Cytiva HyClone™ Non-Essential Amino Acids (NEAA) 100X supports the growth of cells that have high energy demands and synthesize large amounts of proteins and nucleic acids.
Gibco™ BiTek™ Fermentation Broth
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A dehydrated culture media and supplement product for microbiological testing.
Cytiva HyClone™ SFM4HEK293 Powdered Media
Promotes adenovirus and recombinant protein production in HEK 293 cell culture.
Cytiva HyClone™ CDM4HEK293 Powdered Media
Promotes adenovirus and recombinant protein production in HEK 293 suspension cell culture.
Corning™ ITS+ Premix Universal Culture Supplement
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Stimulates proliferation of a variety of cells under serum-reduced conditions. Corning™ ITS+ Premix Universal Culture Supplement contains insulin, human transferrin and selenous acid, the three most universally esential components of defined culture media.
Gibco™ Cell Medium ACF, without glutamine and NaHCO3
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A complete medium.
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ B AGT™ Nutrient Supplement
CHO CD EfficientFeed™ B AGT™ Nutrient Supplement
| Lignée cellulaire | CHO |
|---|---|
| Type de produit | Nutrient Supplement |
| Testé pour | Solubility |
| Pureté ou qualité | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
| Conditions d’expédition | Wet Ice |
| Avec additifs | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Niveau de sérum | Serum-Free |
| Forme | AGT |
| Contenu et stockage | Dry format medium Store at 2 to 8°C, Store Dark and Dry |
| Type de culture | Suspension Cell Culture |
| Remarques | Chemically Defined Nutrient Feeding Supplement |
| Stérilité | Non-sterile |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Niveau d’endotoxines | Low |
| Sans additif | No Glutamine,No Phenol Red,No Insulin |
Gibco™ Difco™ Yeast Extract, low-dusting (LD)
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Formulation of culture media for cultivation of heterotrophic microorganisms
| Type de produit | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Type de culture | Mammalian, Insect, Microbial |
| Gamme de produits | Difco |
| Type de cellule | Bacteria |
| Source | Yeast, animal origin-free |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ A AGT™ Nutrient Supplement
CHO CD EfficientFeed™ A AGT™ Nutrient Supplement
| Lignée cellulaire | CHO |
|---|---|
| Type de produit | Nutrient Supplement |
| Testé pour | Solubility |
| Pureté ou qualité | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
| Conditions d’expédition | Wet Ice |
| Avec additifs | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Niveau de sérum | Serum-Free |
| Forme | AGT |
| Contenu et stockage | Store at 2 to 8°C |
| Type de culture | Suspension Cell Culture |
| Remarques | Chemically Defined Nutrient Feeding Supplement |
| Stérilité | Non-sterile |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Gamme de produits | AGT, EfficientFeed |
| Niveau d’endotoxines | Low |