Nutritional Supplements
- (27)
- (6)
- (2)
- (2)
- (27)
- (1)
- (80)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (9)
- (7)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (24)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (52)
- (52)
- (50)
- (32)
- (1)
- (21)
- (6)
- (17)
- (1)
- (1)
- (33)
- (2)
- (10)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Yeast Synthetic Drop-out Medium Supplements without Uracil, MilliporeSigma™ Supelco™
Mixtures of amino acids and other nutrients to be added to Yeast Nitrogen Base Without Amino Acids.
Yeast Synthetic Drop-out Medium Supplements without Histidine, Leucine, Tryptophan and Uracil, MilliporeSigma™ Supelco™
Mixtures of amino acids and other nutrients to be added to Yeast Nitrogen Base Without Amino Acids.
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ A AGT™ Nutrient Supplement
CHO CD EfficientFeed™ A AGT™ Nutrient Supplement
| Lignée cellulaire | CHO |
|---|---|
| Type de produit | Nutrient Supplement |
| Testé pour | Solubility |
| Pureté ou qualité | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
| Conditions d’expédition | Wet Ice |
| Avec additifs | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Niveau de sérum | Serum-Free |
| Forme | AGT |
| Contenu et stockage | Store at 2 to 8°C |
| Type de culture | Suspension Cell Culture |
| Remarques | Chemically Defined Nutrient Feeding Supplement |
| Stérilité | Non-sterile |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Gamme de produits | AGT, EfficientFeed |
| Niveau d’endotoxines | Low |
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ B AGT™ Nutrient Supplement
CHO CD EfficientFeed™ B AGT™ Nutrient Supplement
| Lignée cellulaire | CHO |
|---|---|
| Type de produit | Nutrient Supplement |
| Testé pour | Solubility |
| Pureté ou qualité | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
| Conditions d’expédition | Wet Ice |
| Avec additifs | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Niveau de sérum | Serum-Free |
| Forme | AGT |
| Contenu et stockage | Dry format medium Store at 2 to 8°C, Store Dark and Dry |
| Type de culture | Suspension Cell Culture |
| Remarques | Chemically Defined Nutrient Feeding Supplement |
| Stérilité | Non-sterile |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Niveau d’endotoxines | Low |
| Sans additif | No Glutamine,No Phenol Red,No Insulin |
| Lignée cellulaire | CHO |
|---|---|
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Gamme de produits | FunctionMAX™ TiterEnhancer |
| Sans additif | No Glutamine |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Niveau de sérum | Serum-Free |
| Forme | Liquid |
Yeast Synthetic Drop-out Medium Supplements without Tryptophan, MilliporeSigma™ Supelco™
Mixtures of amino acids and other nutrients to be added to Yeast Nitrogen Base Without Amino Acids.
Gibco™ Biosate™ Peptone
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
An animal origin (AO) mixed hydrolysate comprised of 65% pancreatic digest of casein and 35% yeast extract.
| Type de produit | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Gamme de produits | Biosate |
| À utiliser avec (application) | Nutritional supplement in vitamin assays, susceptibility testing, and other laboratory media, and microbial fermentation in which the high salt content will not interfere |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Feed 2
Gibco™ Efficient-Pro™ Feed 2 helps deliver superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Feed 2 is chemically defined for maximum feeding flexibility and pairs best with feeds for CHO-S cells.
| Concept écologique | Sustainable packaging |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Type de culture | Mammalian Cell Culture |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Conditions d’expédition | Room temperature |
| Forme | AGT |
| Contenu et stockage | Store in the dark at 2–8°C. |
Gibco™ EfficientFeed™ A+ AGT™ Supplement
Gibco™ EfficientFeed™ A+ (Plus) AGT™ Supplement is a dry-format single-part supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization.
| Lignée cellulaire | CHO DG44, CHO, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1 |
|---|---|
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Gamme de produits | EfficientFeed |
| Forme | AGT |
| Contenu et stockage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
Gibco™ Efficient-Pro™ DPM Feed Enhancer
Efficient-Pro DPM Feed Enhancer is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed enhancer used in the production of monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Lignée cellulaire | CHO-K1 GS, CHO-K1 |
|---|---|
| Type de produit | CHO Media Supplement |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Type de cellule | Mammalian Cell Culture |
| Conditions d’expédition | Room temperature |
| Forme | Dehydrated, powder |
| Contenu et stockage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
Gibco™ Efficient-Pro™ Feed 3
Efficient-Pro Feed 3 is a liquid next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Feed 1
Gibco™ Efficient-Pro™ Feed 1 helps deliver superior performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Feed 1 is chemically defined for maximum feeding flexibility and pairs best with feeds for CHO-K1, and CHO-DG44 cells.
| Concept écologique | Sustainable packaging |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Type de culture | Mammalian Cell Culture |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Conditions d’expédition | Room temperature |
| Forme | AGT |
| Contenu et stockage | Store in the dark at 2–8°C. |
| CAS | 84604-16- |
|---|
Gibco™ Efficient-Pro™ Feed Enhancer
Efficient-Pro Feed Enhancer is a liquid next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed enhancer used in the production of monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
Gibco™ CTS™ GlutaMAX™ Supplement
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
CTS™ GlutaMAX™ Supplement is an animal origin free (AOF) dipeptide alternative to L-glutamine, with increased stability that improves cell health. CTS™ GlutaMAX™ Supplement can be used as a direct substitute for L-glutamine at equimolar concentrations in mammalian and stem cell culture with minimal or no adaptation.
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
|---|---|
| Forme | Liquid |